Racionální včelaření/včelař

Odpovědět
gupa
Příspěvky: 59
Registrován: 21 srp 2014 20:54
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 333Příspěvek gupa
26 srp 2014 22:11

ZdeBa píše:
Tom píše: Nebylo z čeho vybírat to byli jen bodavé rojivé potvory (ta černá včela ke které se někteří blázni chtějí vrátit).Nějaký med daly jen v malinkých úlech.
To jsou mé oblíbené, ty mám nejraději, protože mi hlídají stanoviště. Stále se mne v chovu motají, když jsem začínal včelařit, také jsem je neměl rád, ale říkám si - není rozumné - racionální je mít kvůli nenechavým kolegům někde z kraje řádku od cesty? Proto je nezavrhuji a když je snůška, medu dávají nadprůměr.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 335Příspěvek Jan
26 srp 2014 22:24

Přes ně tak, než jsem začal kupovat matky na rozchov, měl jsem takové bestie , že nebýt toho,
že mne včely fascinovaly , utekl jsem od nich. Z před domu jsem je musel odvést do lesa,
stačilo se k nim přiblížit na 20 metrů a vlasy byly plný včel, medníky stejně (medu). Na úprky skrz křoví nezapomenu.
Ty moulové co mám teď na sebe nechali od dětí házet kameny a nic.

Kde se dají tyhle besti sehnat ?

Honza
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Tom
Příspěvky: 48
Registrován: 21 srp 2014 07:25
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 336Příspěvek Tom
26 srp 2014 22:36

Tak Pradědek jsem si v jednom roce koupil 16 a uspělo jich 7 a podle tvrzení majitele je to co tu zbylo od konce druhé války po Rakušanech. Ale jinak jsou to otužilé včely a umí lítat i při 5 stupních. Ale ve srovnání se Sklenárkama z Rakouska (10 ks)jsou Pradědky bodavé a rozbíhavé. Proto jsem také s nakupováním skončil, nemá to význam.
Gupo, kočovat klidně i po Nilu. To je o využívání snůšky. Rozdíl mezi hospodářsky využívaným hmyzem a hospodářským zvířetem u včely je, že to první je včela přírodní a to druhé je včela domestikovaná, ta první se o sebe dokáže postarat té druhé se musí sypat. Přeleták má podobný účinek jako zalétávání. Ty do kterých se zalétávají včely mají nejvíc včel, medu a roztočů. S matkou to má moc společného nemá, tyto včely se z chovu vynechají. Pokud jde vyšší výnos jde to i s vícematečným včelstvem. Dokázala to přirozeně naše původní včela a dokáže to i kraňka, bez mřížek, pouze dostatek prostoru. Ale musí matky vyzimovat v jednom úlu. Matka je sice královna a ve včelstvu kralují dělnice a ty rozhodují o všem.

gupa
Příspěvky: 59
Registrován: 21 srp 2014 20:54
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 338Příspěvek gupa
27 srp 2014 01:00

Tom píše: Rozdíl mezi hospodářsky využívaným hmyzem a hospodářským zvířetem u včely je, že to první je včela přírodní a to druhé je včela domestikovaná, ta první se o sebe dokáže postarat té druhé se musí sypat.
Hospodářské zvíře a domestikace jsou dvě věci. Nelze si to takto odvozovat.

Otázkou je co není přírodní? Já tedy vidím a vím, že přírodní je vše. Hospodářsky využívané zvíře a oproti tomu hospodářské zvíře je jen slovní zkrácenina z příslovce. To se tak dělá, nejsem češtinář ale zkrátka příslovce jen upřesňuje přídavné jméno, které charakterizuje podstatné jméno. Takže rozdíl v tom významově nevidím, protože Hospodářské zvíře je zpřesněně hospodářsky využívané zvíře.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 341Příspěvek KaJi
27 srp 2014 06:52

ZdeBa píše:
Tom píše: Nebylo z čeho vybírat to byli jen bodavé rojivé potvory (ta černá včela ke které se někteří blázni chtějí vrátit).Nějaký med daly jen v malinkých úlech.

Taky jsem je měl a podle toho co mi povídali jsem dloho měl za to že to byly včely černé. Chodil jsem k nim po čtyřech skrz křoví.

Dnes si myslím, že to byli bastardi které klidně vzniknou i z kraňky když se nebude udržovat a selektovat.

Mluvil jsem s těmi co je mají na západě a severu a divili se mým/naším dotazům na bodavost.

Mám info že tady na horách v jednom údolí je jeden včelař má dovezenou už dávno včelu tmavou a je naprosto happy - hlavně z výnosů.

Letošní rok právě ukázal že není od věci přemýšlet že by včela s pomalým rozvojem a optimem na medovici byla lepší jak ty co se v dubnu rozjely aby v květnu hladověly nebo vyjely zásoby do mrtě.

Tom
Příspěvky: 48
Registrován: 21 srp 2014 07:25
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 351Příspěvek Tom
27 srp 2014 08:14

Nějak považuji tmavou a kraňku za hodně blízké příbuzné, protože co jsem měl možnost vidět, tak i ta tmavá má docela velký rozptyl vlastností stejně jako kraňka.

Odpovědět

Zpět na „Včelaření“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host