TBH

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

TBH

Příspěvek: # 823Příspěvek Jan
05 zář 2014 09:56

Jedná se o ležan , vzhledem připomínající necky.
O jeho modifikaci vážně uvažuji, v některých oblstech USA je celkem rozšířen a v OVP
jsou o něm pravidelné články. Je to ležan pouze s horní loučkou.
Uvažuji horní loučku vyrobit na rozměr LAngstroth 448 mm, a používat úly "na maso" pro oddělky.
Předpokládám uprostřed špejly na zpevnění díla a možnost dodat "zbytek rámku" do velikosti 448x326.
Vzhledem k výrobě 2 prken a zbytků na čela to bude jeden z nejlépe dostupných úlů pro začátečníky, u nás ne moc rozšířený.


Obrázek
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Uživatelský avatar
goro
Příspěvky: 105
Registrován: 21 srp 2014 20:42
včelařím od: 0- 0-1998
oslovení: Tykat

Re: TBH

Příspěvek: # 824Příspěvek goro
05 zář 2014 13:58

honzo vždy ma podŕáždi, keď niekto píše o včelárení na hornej lúčke, v mednej krave a pod ako o "vhodnom pre začiatočníkov"...
môj názor je trochu iný, so včelami treba získavať skúsenosti v nádstavkových úľoch a keď budem vedieť čo-to o včelách, viac o ich živote a správaní, o chorobách a ich liečení, tak si budem skrášľovať včelárenie niečím podobným...
Ináč to môže len znechutiť, a prídeme o nádejného včelára, či...? :oops:

(vieš akoby sme nahovárali niekoho aby lietal na riaditeľnom kĺzaku/padáku, bez akých koľvek skokov na klasickom padáku a pod. ;) )

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: TBH

Příspěvek: # 825Příspěvek Jan
05 zář 2014 15:07

Počkat, já nepsal "vhodnom" , ale "dostupnom". Prostě pár prken a je úl. Ohledně vhodnosti bych nerad polemizoval.
Sám jsem začínal na 39x24 a nebýt "opravdového" zápalu, tak bych se na to vykašlal.
Po každém žihadle jsem zvětšil svůj objem i 3x , jednou jsem dostal žihadlo do obočí a na 2 dni jsem oslepl - ne proto, že bych měl problém s očima,
ale víčka mi natekla tak, že jsem neviděl. Vesměs za to mohly mezerníky, a to, že jak mě štípaly, byl jsem nervózní , rval jsem tam rámky silou,
bodaly víc .... A na 39x24 včelaří většina včelařů v Čechách. Do teď mi vaděj. Teda nechápu, proč TBH pro začátečníka ne.
Nemusí (ale může) mít medomet, začátečníkovi se vyrojej v TBH , klátu i Dadantu, či Optimalu. Pokud si tam zakomponuje okénka, může tam
koukat , kdy chce.tady je to naopak přístupné a třeba ještě k těm začátečníkům - pokud začne rojem, může pěkně pozorovat co a jak.
Pokud bude mít touhu stát se včelařem, typ úlu v tom asi nebude hrát roli.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Uživatelský avatar
goro
Příspěvky: 105
Registrován: 21 srp 2014 20:42
včelařím od: 0- 0-1998
oslovení: Tykat

Re: TBH

Příspěvek: # 827Příspěvek goro
05 zář 2014 15:24

sorry, nie ty si písal o vhodnom, mne ale vadí keď to niekto píše obecne, včelárenie na volnej stavbe a tak, považujem za vychutnávanie si koníčka ...

ja som ti napísal len svoj názor, tvoj je iný...
nikdy som netrpel fóbiou ostatných presviedčať o svojej pravde, to len aby si to mal pestrejšie...

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: TBH

Příspěvek: # 829Příspěvek Jan
05 zář 2014 16:24

No tak to jsme se v tom zamotali oba :oops:
Takže na pravou míru - nikdy jsem v tom nevčelařil, chci to jen zkusit, vliv na zájemce neznám.
S volnou stavbou zkušenost mám, ale to snad jindy vjiném tématu.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Jaroslav Stoklasa
Příspěvky: 12
Registrován: 26 srp 2014 19:37
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: TBH

Příspěvek: # 830Příspěvek Jaroslav Stoklasa
05 zář 2014 16:39

Ja som si vyskúšal aj divočinu, aj voľnú stavbu v rámikoch aj medzistienky. Ak niekto chce začať, tak nie systémom, že skúsim medzistienky, potom skúsim voľnú stavbu a pod. Ja som to tak robil. Nie je to dobré. Zhltne to kopu investícií a výsledky stále biedne. Pred tým, ako človek začne, by si mal premyslieť, v čom chce včeláriť, či v Tbh, warre, B10, Adamec atď., či rámiky ms, či trámiky, či divočina. Začať a vytrvať pri vybranom type. Nepreskakovať od jedného k druhému, ako som to urobil ja. Hobby včelár môže včeláriť v ľubovoľnom úli, ktorý sa mu páči a v ktorom sa naučí včely vo svojich podmienkach viesť tak, aby z nich mal radosť i úžitok.

Bojo
Příspěvky: 6
Registrován: 27 srp 2014 20:16
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: TBH

Příspěvek: # 832Příspěvek Bojo
05 zář 2014 17:34

Zdravím.

Pred tým,než niekto začne včeláriť,by sa mal oboznámiť so včelárením u úspešného včelára vo svojom okolí a po konzultáciach sa rozhodnúť pre typ úla,v ktorom sa dosahujú dobré medné výnosy,pri minimálnej fyzickej námahe s možnosťou maximálne využívať dostupnú mechanizáciu.Robiť výzkumníka vo včelárszve sa doporučuje až v dobe,keď už včelár ovláda celú problematiku včelárenia.

Bojo

Jaroslav Stoklasa
Příspěvky: 12
Registrován: 26 srp 2014 19:37
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: TBH

Příspěvek: # 833Příspěvek Jaroslav Stoklasa
05 zář 2014 18:28

Lenže včelári v okolí môžu používať len určité typy úľov, lebo o iných nemusia vedieť. Dnes v informačnej dobe je možností viac. Včeláriť, a to úspešne, sa dá i v úľoch, ktoré miestni včelári nemusia poznať. Kedysi nebolo toľko možností ako dnes. Boli zo dva typy úľov a hotovo. A o tom, v čom sa vo svete úspešne včelári nemal nikto ani páru...

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: TBH

Příspěvek: # 835Příspěvek Jan
05 zář 2014 19:46

no v třeba v OVP psali o včelaři, co v TBH má stovky včelstev. V USA. V mých začátcích měli včelaři v okolí jeden 39x24 a druhý nějaký atip snad 41x26.
Technologie toho v atipu byla , něco jako budečák s mřížkou, v plodišti v jednom rámku 15x15 cm otvor pro trubčinu, kterou snad každý den vyřezával,
snad každé 3 dny vylamoval matečníky, prostě technologie jak má být :) Když jsem začal s Langstrothem tak na mne koukal nějak divně.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Uživatelský avatar
meresjev
Příspěvky: 4
Registrován: 29 srp 2014 01:52
včelařím od: 0- 0-2012
oslovení: Tykat
Bydliště: od Trenčína čo by kameňom dohodil...

Re: TBH

Příspěvek: # 838Příspěvek meresjev
05 zář 2014 20:11

preco by vcelarenie na volnej stavbe nemalo byt vhodne pre zaciatocnika? Naopak mi pride jednoduchsie a prirode blizsie a tak sa domnievam, ze zaciatocnik ma aj vacsiu sancu uspiet. Naviac nie je taka potreba rozneho vcelarskeho harampadia.
Tiez si nemyslim, ze nasavanie skusenosti od jednoho skuseneho vcelara musi byt nutne najlepsia cesta. Naopak moze to byt kludne cesta do nejakej spiatocnickej slepej ulicky. Internet a knihy ponukaju celu plejadu sposobov ako vcelarit a ked clovek nie je lemra pohodlna a venuje par mesiacov studiu, tak nech si vyberie akykolvek sposob, s najvacsou pravdepodobnostou to skonci s uspechom. Vcelarenie nie je atomova fyzika. Sam som na volnej stavbe zacal, vciel mam kazdym rokom viac a nemam ani potrebu prechadzat na nejake konvencnejsie sposoby vcelarenia.
No a k tomu lietaniu na padaku som sa dostal tiez presne z opacneho konca, z lietadla som este nikdy nevyskocil, zato poletovanie na handre a snurkach mi robi dobre viac nez patnast rokov. ;)
...dobre vychované včely sa o seba vedia postarať samé...

Odpovědět

Zpět na „TBH“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host