Rámková krmítka

Popis vlastních postupů, včelnic, farem ....
KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Rámková krmítka

Příspěvek: # 116Příspěvek KaJi
22 srp 2014 20:05

Nejdříve jsem je měl ze dřeva a sololitu. Ještě v mládí a v době nouze jsem je vyrobil z rámku zbaveného mezerníků. Z jedné strany byl sololit až k horní loučce na druhé několik centimetrů níž. Inspirací mi bylo krmítko získané s celým včelínem kde bylo jedno z plné zadní strany udělané z průhledné folie aby bylo možno sledovat v zadováku odběr. Prože jsem neměl důvěru ve víceletou vodotěsnost svého díla, brzy jsem zjistil, že díky tomu, že byla na boku otevřená do obsednuté uličky tak fungovala i na suchý krystal politý vodou když si z uličky natahovala vlhkost.
To mě pak inspirovalo ke krmení - podněcování celými kilovými pytlíky z akčního cukru.

Když nástavky.cz dovezly plastová rámková krmítka, tak jsem jednu 1D investoval do nich.
Ale pro podletní krmení je používám pokud mi díky nějaké manipulaci vznikne v nástavku mezera po odebraném plástu.
2"3 dávám proložená plásty do NN nad v množství 3ks a mám je jako stropní.

Mám je ale hlavně na krmení oddělků a slabších včelstev.

Pokud bude ale příští rok jako letošní asi budou std. součástí úlů hlavně u 12 rámkových nástavků - plodišť.

Uživatelský avatar
goro
Příspěvky: 105
Registrován: 21 srp 2014 20:42
včelařím od: 0- 0-1998
oslovení: Tykat

Re: Rámková krmítka

Příspěvek: # 129Příspěvek goro
22 srp 2014 21:57

KaJi píše: Mám je ale hlavně na krmení oddělků ....
...aj ja ich používam podobne :P
Zasobiť včely na zimu cukrovým roztokom, to chce odrazu väčšie dávky a to by ani 2-3 rámkové nestačili...
( a treba ísť z cukrom medzi včely :evil: )

ZdeněkM
Příspěvky: 16
Registrován: 27 srp 2014 06:38
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Rámková krmítka

Příspěvek: # 342Příspěvek ZdeněkM
27 srp 2014 06:57

Karle já s těma z nastavky cz rámková bojuju, topí se mi tam včely. zkusil sem poslystyren, kus bubl. folie, keramzit, kusy slamy. A stejně to není ono. (vsuvka, ty velké celonástavkové krmítka fungují na 1*)
Bělá pod Bezdězem BVD 39x24 3cm +37x30 Čechoslováky+mnoho pokusných :-)

martinh
Příspěvky: 22
Registrován: 21 srp 2014 20:23
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Rámková krmítka

Příspěvek: # 345Příspěvek martinh
27 srp 2014 07:12

ZdeněkM píše:Karle já s těma z nastavky cz rámková bojuju, topí se mi tam včely. zkusil sem poslystyren, kus bubl. folie, keramzit, kusy slamy. A stejně to není ono.
Taky jsem zkoušel lecos. Asi nejvíc se mi osvědčily korky rozkrájené podélně napůl. Nesmí jich ale (stejně jako keramzitu), být jen jedna vrstva. Nejlépe když je toho vysoký škraloup, kterým včely prolézají. Jinak myslím, že když je včelstvo silné, tak se neutopí žádná ani bez plováku a naopak, když je slabé, tak se topí i se sebelepčím povrchem.

ZdeněkM
Příspěvky: 16
Registrován: 27 srp 2014 06:38
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Rámková krmítka

Příspěvek: # 354Příspěvek ZdeněkM
27 srp 2014 08:53

Kluci omlouvám se, špatně sem to napsal krmítka jsou api-novo. Pardon za dezinformaci. ty plastové jsem myslel spíše ty pytlíkové. Prostě sem to celý pomotal. Každopádně ten korek je dobrá varianta. Keramzit zavrhuju, blbá práce, a špatně se čistí.
Bělá pod Bezdězem BVD 39x24 3cm +37x30 Čechoslováky+mnoho pokusných :-)

martinh
Příspěvky: 22
Registrován: 21 srp 2014 20:23
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Rámková krmítka

Příspěvek: # 358Příspěvek martinh
27 srp 2014 09:09

ZdeněkM píše: Každopádně ten korek je dobrá varianta.
Ale musíš počítat s tím, že je to na jednu sezonu, protože jak ten korek trochu nacucá cukrovou vodu, tak ho včely, když doberou roztok, začnou korek rozkousávat. Takže když to máš v oddělku a krmíš přůběžně, tak na konci sezony vysypeš spoustu drobků korku a okousané korečky... Takže musíš stíhat pít tak rychle, abys měl na příští sezonu dost špuntů.....

Misoka
Příspěvky: 2
Registrován: 27 srp 2014 15:47
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Rámková krmítka

Příspěvek: # 412Příspěvek Misoka
27 srp 2014 19:41

ZdeněkM píše:Karle já s těma z nastavky cz rámková bojuju, topí se mi tam včely. zkusil sem poslystyren, kus bubl. folie, keramzit, kusy slamy. A stejně to není ono. (vsuvka, ty velké celonástavkové krmítka fungují na 1*)
Já taky používám ty rámková plast. krmítka od Matelů. Po prvním použití jsem byl zděšen, co se tam utopí včel (použil jsem je v oddělcích). Tak jsem taky zkoušel různé plováky jako větvičky smrku, korky, nakonec jsem zkusil špejle a u těch jsem v prvním roce zůstal. V druhém roce už to nebylo ono a další dva roky jsem na radu z internetu používal keramzit. Pak jsem zjistil, že je s ním moc práce a ve výsledku se včely v něm topily taky. Nakonec jsem zjistil, že žádný plovák není třeba. Pokud je dobré počasí na krmení a včely jsou silné, tak v krmítku při dalším doplnění krmiva není ani včela. Taky jsem zjistil, že je dobré nedávat roztok až po okraj, ale nechat od shora alespoň 2 cm. U slabších včel je třeba se s tím smířit, že nějaké včely se utopí, oni by asi stejně padly, jsou to většinou servaný létavky. Taky množství roztoku je dobré upravit, tak aby ho dokázaly vybrat do druhého dne, pak je těch utopených včel minimum.

JKL
Příspěvky: 61
Registrován: 21 srp 2014 16:57
včelařím od: 0- 0-2010
oslovení: Tykat

Re: Rámková krmítka

Příspěvek: # 420Příspěvek JKL
27 srp 2014 20:47

Sice mám rámková krmítka ale vzhledem k tomu, ze vždy trochu prosakovaly tak používám jen na těsto. Nicméně jedna zkušenost z krmitek používaných v moravských univerzalech. Taky jsem zkoušel ledas co od kreamzitu pres prkénka a slámu. Nakonec jsem skončil u ustřižené plastové mateří mřížky položené tak, aby byla šikmo dolů. Od té doby jinak už ne. Holky mají žebřík netopí se a ta mřížka se snadno vyjme a očistí. Myslím, ze v ramkovém krmitku by to fungovalo naprosto stejně.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Rámková krmítka

Příspěvek: # 429Příspěvek KaJi
27 srp 2014 21:52

Misoka píše:
ZdeněkM píše:Karle já s těma z nastavky cz rámková bojuju, topí se mi tam včely. zkusil sem poslystyren, kus bubl. folie, keramzit, kusy slamy. A stejně to není ono. (vsuvka, ty velké celonástavkové krmítka fungují na 1*)
Já taky používám ty rámková plast. krmítka od Matelů. Po prvním použití jsem byl zděšen, co se tam utopí včel (použil jsem je v oddělcích). Tak jsem taky zkoušel různé plováky jako větvičky smrku, korky, nakonec jsem zkusil špejle a u těch jsem v prvním roce zůstal. V druhém roce už to nebylo ono a další dva roky jsem na radu z internetu používal keramzit. Pak jsem zjistil, že je s ním moc práce a ve výsledku se včely v něm topily taky. Nakonec jsem zjistil, že žádný plovák není třeba. Pokud je dobré počasí na krmení a včely jsou silné, tak v krmítku při dalším doplnění krmiva není ani včela. Taky jsem zjistil, že je dobré nedávat roztok až po okraj, ale nechat od shora alespoň 2 cm. U slabších včel je třeba se s tím smířit, že nějaké včely se utopí, oni by asi stejně padly, jsou to většinou servaný létavky. Taky množství roztoku je dobré upravit, tak aby ho dokázaly vybrat do druhého dne, pak je těch utopených včel minimum.
Jednak souhlas když jde o sílu, roční období a teplotu a taky o včelstvo. Pokud mluvíme o US plast. od nastavky.cz tak tam je třeba odlišit ty na 2/3 langa - jiný výrobce, poměrně hladká stěna a tam se sláma hodí vždycky. Ty na Langa označovaná jako 1rámková ale spíše 1,5 a dojrámková tak ty jsou asi od jiného výrobce a mají docela pěkně drsný povrch. Takže nejlepší je pro 1rámkové uvolnit dva rámky, ony se vyvalí do strany a vejde se tam víc.

A důležitý je vždycky zajistit pohodlné vylezení z krmítka, ne na ně nalepit folii. Pokut mám folii a ne rám, tak dávám přes rámky napříč až ke krmítku ulomený asi 1cm klacek - tedy průměr.
A už vůbec nejradějí je mám ve spodním nástavku

Kohout
Příspěvky: 40
Registrován: 22 srp 2014 06:32
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Rámková krmítka

Příspěvek: # 432Příspěvek Kohout
27 srp 2014 22:05

Zelený dělá do krmítek vory. Lepší než keramzity a podobné korky.
krmítko Apifarm.PNG
Já do těch dvourámkových od Mately strčím kus větve ze stromu i s listím, naposled jsem do nich nastrkal "klacky" z pelyňku. Do jednorámkových kousek třísky na zátop.
393 m.n.m. L159, 20 včelstev, od roku 2007

Odpovědět

Zpět na „Takhle to dělám já“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti