Pelyňek

Odpovědět
Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Pelyňek

Příspěvek: # 3729Příspěvek Jan
06 říj 2018 10:35

Nerad bych to dával do léčiv, protože to není schválené léčivo.
Ale udělal jsem letos dobrou zkušenost s výtažkem z pelyňku.
V mém případě pelyněk černobýl. Na Jaře jsem nasbíral květy a a během léta květy, a ty po uschnutí maceroval v 80% lihu.
Jako vedlejší produkt je to vlastně část původní receptury absinthu. Tuto tinkturu jsem přidával jako prevenci nosemy do krmení.
Ve větší koncentraci se prý dá použít do hustšího roztoku a preventivně polévat včely , které již sedí v uličkách při nízkých teplotách.
Neprováděl jsem žádné vyšetření pod mikroskopem, stačí mě, že už kolem úlů nelezou včely s velkými zadečky, to mi jako důkaz stačí.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

VaT
Příspěvky: 192
Registrován: 04 dub 2017 14:29
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Pelyňek

Příspěvek: # 3732Příspěvek VaT
10 říj 2018 13:51

Nedělá se absinth spíš z Pelyňku pravého? Jinak je to dost zajímavé. My přidáváme na radu jednoho starého králíkáře černobýl králíkům do trávy. Prý kvůli kokcidióze. Králikaříme první rok, tak vůbec nemohu posoudit jestli to má nějaký vliv... Budu muset omrknout ty včely s velkými zadečky kolem úlů, to sem ještě nikdy nepozoroval, ale je fakt že jsem se na to nikdy nesoustředil. Díky za tip.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Pelyňek

Příspěvek: # 3734Příspěvek Jan
10 říj 2018 21:03

No tak pelyňek pravý má víc toho alkaloidy absinthu, či jak se to jmenuje , ale černobýl by na tom měl být podobně. Jen má menší koncentrace.U nás jsem pravý nenašel, černobýlu je víc, než dost. P. Vítámvás má na svých stránkách ,že používá odvar ve vodě a že to snad i v Dole testovali a bylo to lepší, než fumagilin.
A na ruskojazyčných stránkách jsem narazil,že to macerujou ve vodce, tak jsem sehnal 80% alkohol a pak to kapu do krmení. Před zimou doporučují ten vývar a polévat stažené včely v chomáči.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Odpovědět

Zpět na „Prevence“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti