Akarapidóza

Odpovědět
Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Akarapidóza

Příspěvek: # 3565Příspěvek Jan
08 bře 2018 21:51

Onemocnění roztočíkem včelím. Viděl jsem zajímavé video, kde popisují příznaky - klidně by to mohlo pasovat na "virózy" ,
teda na podzim, čí na jaře zeslabení včelstva. Možná by stálo za úvahu, pokud tu již není (předpokládám, že varidol od něj pomáhá) ,
jestli na ně kyselina taky působí.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

VaT
Příspěvky: 192
Registrován: 04 dub 2017 14:29
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Akarapidóza

Příspěvek: # 3566Příspěvek VaT
09 bře 2018 10:42

Vzhledem k tomu že roztočík včelí je asi hodně dlouho souputníkem včel, se nabízí vzhledem k masivnímu používání akaricidů myšlenka taková, že jestli náhodou není přirozený výskyt těchto parazitů pro včely a jejich imunitní systém nějakým způsobem prospěšný. Je otázka jestli s hubením roztoče také není příliš huben i roztočík včelí. To není ze mě, ale tomhle hovoří parazitolog prof. Lukeš. Sice ta hypotéza je spíš koncipovaná v lidkém světě - například je otázka zda důsledná nepřítomnost parazitů posledních pár desítek let se nepodepisuje na zvýšené míře alergií u lidí - ale může to třeba platit i na včely. Koneckonců třeba i u psů se objevují alergie a různé neduhy a ty jsou důsledně odčervovaní a navíc taky kolikrát důsledně šlechtění na nějakou vlastnost.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Akarapidóza

Příspěvek: # 3569Příspěvek Jan
09 bře 2018 13:07

Tak zrovna tady bych si nebyl jistý. Podle toho videa jsou stejný příznaky , jako u varroa, jen je menší , žije ve vzdušnicích včely, kde ho asi jen tak nevyškrábe a tušim, že tim souputníkem byl někdy od 20 let 20 století.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

VaT
Příspěvky: 192
Registrován: 04 dub 2017 14:29
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Akarapidóza

Příspěvek: # 3572Příspěvek VaT
09 bře 2018 14:52

No já si vůbec nejsem jistý, jenom špekuluji. Ale nikde jsem se nedočetl, že by roztočík byl nepůvodní druh. Jinak samozřejmě při vysoké expozici roztočíkem se to asi projeví klinicky na včelstvu ale třeba na druhou stranu divoká zvířata mají parazitů že by je mohla rozdávat a kolikrát jsou docela v kondici. Samozřejmě problém je, že takové zvíře když se zavře do maštale tak asi nebude mít přírůstky x kg/den jako domácí zviřátka. Takže takové včelstvo - jakožto přirozený hostitel všech možných breberek - asi nebude mít výnosy 50kg/rok ale zase na druhou stranu může se úspěšně přežívat a množit se a nebýt tak vnímavé na vlivy okolí, což si myslím že pravidelně odparazitovávaná včelstva chovaná v pravidelně desinfikovaném prostředí spíše budou. Podle mme nějaká včelí homeostáze musí nutně nějaké ty parazity obsahovat a asi jde především o to kde je ta hranice mezi patologií a jakousi přirozeností. Ale jak píšu - jenom spekuluji.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Akarapidóza

Příspěvek: # 3573Příspěvek Jan
10 bře 2018 11:36

Ale jo, někdy to tak funguje, že třeba roupy můžou bejt i prospěšný , ale třeba taková motolice by Ti určitě radost neudělala :D
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Odpovědět

Zpět na „Nemoci“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů