Přikrmování v době snůškové mezery

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Přikrmování v době snůškové mezery

Příspěvek: # 294Příspěvek Jan
26 srp 2014 18:26

Občas se v literatuře i jinde na internetu radí přikrmovat vdobě snáškové mezery.
Pokud je tu někdo, kdo to praktikuje, jak oddělíte med od toho přikrmení ?
Protože sundat všechny medníky v době slídění mi rozumné nepřijde.
A i potom by to teoreticky mohly přenést do medníku.

Honza
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Tom
Příspěvky: 48
Registrován: 21 srp 2014 07:25
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Přikrmování v době snůškové mezery

Příspěvek: # 302Příspěvek Tom
26 srp 2014 20:12

Nechci moc rýpat, ale v názvu je drobná chyba, včely mají snůšku, snáška je u slepic.
Dát do včelstva hotové zásoby v rámku, buď je mít a nebo je připravit cíleně u určeného včelstva a pokud nechceš do nízkých tak cíleně jde snad připravit si zásoby i do vysokých. Pokud se nevyužijí v mezeře můžou se hodit v podletí, oddělkům, příští rok.....

gupa
Příspěvky: 59
Registrován: 21 srp 2014 20:54
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Přikrmování v době snůškové mezery

Příspěvek: # 304Příspěvek gupa
26 srp 2014 20:37

Přikrmování v mezisnůškové mezeře je aplikováno tak, aby dodané krmivo nepřešlo pokud možno do zásob včelstva a zůstalo v alimentárních úrtobách včel. Jsou nato krmítka s malým odběrem typické tím že jde o malá dodávaná množství. V podstatě jde o odhad váhy včelstva, odhad spotřeby včelstva, odhad nástupu další snůšky a odhad toho kolik postupně dodávat.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Přikrmování v době snůškové mezery

Příspěvek: # 308Příspěvek KaJi
26 srp 2014 20:54

Mám plodiště pro která jsem se rozhodl v době nadbytku. I loni byla výborná, bylo v nich dost stravitelnějšího medu když to začaly zanášet cementem. Letos bohužel spolky i značné množství snůšky když pak začala. Tolik, že na mě nezbylo. :D

Letos jim to i přes vydatné zásobení z loňska na konci července pomalu nestačilo a když jsem začal krmit nová včelstva co se dostala na dno, tak jsem si vybral i jedno silné obsedající i i NN medníky, ale bohužel již vyprázdněné a co mělo kolem plodu asi 2-5cm zásob a nasadil mu nad medníky NN kontejner.

Po prvním kanystru - tedy 10l cca 7,5kg cukru teoreticky jsem to prohlédl. V medníkách - ale s panenským dílem, to podle mě trochu zkresluje výsledky pokusu- ani kapka, vše si tahají rozumně kolem plodu a přebytky byly pod ním. Tak jsem to za asi 10 dní zopakoval a teprve tehdy se objevily asi dvě dlaně sladiny nad plodištěm v medníku.

Takže pro mě dosavadní závěr - pokud mají okolo plodu místo (jinak je blbost doplňovat zásoby), nahoře je paneské dílo tak i při krmení na najméně vhodném místě to včely snesou k plodu. Pokud by bylo krmítko jako u starých úlů u plodiště, asi by to snížilo ještě víc riziko.

gupa
Příspěvky: 59
Registrován: 21 srp 2014 20:54
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Přikrmování v době snůškové mezery

Příspěvek: # 310Příspěvek gupa
26 srp 2014 21:03

Ano naši otcové a dědové to měly vymakané v Budečském úlu, Moravský univerzál II bočním krmítkem vedle plodiště. Jenže to je Bohudík doufám už jen historie.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Přikrmování v době snůškové mezery

Příspěvek: # 312Příspěvek Jan
26 srp 2014 21:06

Tom píše:Nechci moc rýpat, ale v názvu je drobná chyba, včely mají snůšku, snáška je u slepic.
Dát do včelstva hotové zásoby v rámku, buď je mít a nebo je připravit cíleně u určeného včelstva a pokud nechceš do nízkých tak cíleně jde snad připravit si zásoby i do vysokých. Pokud se nevyužijí v mezeře můžou se hodit v podletí, oddělkům, příští rok.....
nojo, to jsem nedokontroloval. Opravil jsem to.
Děkuji za upozornění.

Honza
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Přikrmování v době snůškové mezery

Příspěvek: # 315Příspěvek Jan
26 srp 2014 21:12

gupa píše:Přikrmování v mezisnůškové mezeře je aplikováno tak, aby dodané krmivo nepřešlo pokud možno do zásob včelstva a zůstalo v alimentárních úrtobách včel. Jsou nato krmítka s malým odběrem typické tím že jde o malá dodávaná množství. V podstatě jde o odhad váhy včelstva, odhad spotřeby včelstva, odhad nástupu další snůšky a odhad toho kolik postupně dodávat.
No tak to ale člověk potřebuje buď extra praxy , nebo extra čas. Pokud se snůškové poměry nezlepší, mám se na co těšit.
Teoreticky by teda mohlo stačit v případě nouze večer hodit do česna 1/2 kg těsta. Nebo je lepší roztok ?
Do úlů jsem dal odkaz na takový krmítko, co se šroubuje na PETku, tak ,05 l by mohlo asi pomoct.

Honza
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

gupa
Příspěvky: 59
Registrován: 21 srp 2014 20:54
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Přikrmování v době snůškové mezery

Příspěvek: # 317Příspěvek gupa
26 srp 2014 21:16

1/2 litra je nic pro včelstvo v plné síle. Možná denně. Což zanamená jiný typ krmítka.

Edit: To česnové krmítko je hodně praktikováno v podletí pro zajištění stálého kladení matek. Viděl jsem to hodně v Itálii, unás ještě nikdy.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Přikrmování v době snůškové mezery

Příspěvek: # 318Příspěvek KaJi
26 srp 2014 21:25

Taková je a byla praxe.

Udržovat dole tak právě tolik rámků kolik bylo plodu, jakmile se za okénkem objevila sladina šla do medníku i splodem.
V medníku, často shora ve včelíně přístupném, se kontrolovaly rámky nad česnem a když se tam obejvilo dost medu byť v jednom rámku tak se na medometu hned za úly vytáčelo.
Jakmile za okénkem zmizely zásoby, nebo včely ze stavby pokud tam byl stavební (mejdlíčkem se na okénko zaznamenával postup stavby, protože v takovém úlu jsou včely nahuštěny a bylo jednodušší poznat zda stavějí) , tak se večer místo vytáčení dával litránek.
Takže bylo pořád co dělat, nepočítaje pravidelnou rozborku plodiště kontrolu matečníků.

Letos to byla velmi funkční praxe, ale ne můj šálek čaje.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Přikrmování v době snůškové mezery

Příspěvek: # 319Příspěvek Jan
26 srp 2014 21:29

1/2 litra je nic pro včelstvo v plné síle. Možná denně. Což zanamená jiný typ krmítka.

Edit: To česnové krmítko je hodně praktikováno v podletí pro zajištění stálého kladení matek. Viděl jsem to hodně v Itálii, unás ještě nikdy.

Proto se ptam, letos jsem jedno včelstvo, které začalo hladovět začal krmit mím dalším výtvorem z PET lahve
(možná ho uveřejním) v NN nad VN, ve VN skoro nic, dal jsem jim cca 3x 1l a zalily s tim okolni NN.
Az do ted to nepřenesly, tak jsem to před krmenim hodil pod ně. Ale samozřejmě je to jedno včelstvo.

Honza
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Odpovědět

Zpět na „Včelaření“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti