Co se děje v úlech a kolem nich právě teď

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Co se děje v úlech a kolem nich právě teď

Příspěvek: # 231Příspěvek Jan
25 srp 2014 12:11

Takže vevím jak vy ostatní , ale já jsem celý polepený od cukrové vody,
včely si sem tam nosí pyl, pokud zrovna nekrmím a otevřu včely, mám pocit,
že je snad listopad. Včely defakto neútočí a jen tak si lezou .Taky letos již koncem června včely vyháněli trubce



a že jich díky teplému jaru a metodě LBV bylo dost



když byl prolet, znělo to skoro jako když letí vrtulník.
Připomínalo to rojení.

A co se děje u vašich úlů teď ?

Honza
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

JKL
Příspěvky: 61
Registrován: 21 srp 2014 16:57
včelařím od: 0- 0-2010
oslovení: Tykat

Re: Co se děje v úlech a kolem nich právě teď

Příspěvek: # 232Příspěvek JKL
25 srp 2014 12:47

U mě teď čuchají už týden KM. Ale VD nic moc nepadá - do 50ks celkem/včelstvo.
Jinak pokud platí, to že KM omezuje plodování, tak mi alespoň nesežerou v těchto zimách první dávku cukru. Příští týden se oteplí a do tak poloviny září by to mohlo vydržet. Takže dokrmím a tím i podpořím nějaké o plodování a donášku podzimního pylu.
Jinak jsou opravdu mírné, napapkané.
Jinak k té KM - dal jsem krom 6 formidol na horní loučky a pod něj takovou tu černou plastovou mřížku co je na ochranu stromků (oka cca 2mm) k zabránění vykusování. Formidol ale používám jako dlouhodobý odpařovač - využívám otvoru ve strůpkové fólii k doplňování střičkou když tu trisku prostrčím tím igelitem formidolu a nastříkám a pak orvor překryju další fólií.
Je to pohoda - bezkontaktní doplňování KM a navíc ten formidol vlastně nezabírá vůbec žádný prostor. Jo a léčím schválenými VLP 8-) .
Jakmile vysvitne slunce holky stále nosí pyl - louky tentokrát stále neposekaly a tak jsou pořád hezky žluté.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Co se děje v úlech a kolem nich právě teď

Příspěvek: # 235Příspěvek Jan
25 srp 2014 13:15

JKL píše:
Jinak k té KM - dal jsem krom 6 formidol na horní loučky a pod něj takovou tu černou plastovou mřížku co je na ochranu stromků (oka cca 2mm) k zabránění vykusování. Formidol ale používám jako dlouhodobý odpařovač - využívám otvoru ve strůpkové fólii k doplňování střičkou když tu trisku prostrčím tím igelitem formidolu a nastříkám a pak orvor překryju další fólií.
Je to pohoda - bezkontaktní doplňování KM a navíc ten formidol vlastně nezabírá vůbec žádný prostor. Jo a léčím schválenými VLP 8-) .
Jakmile vysvitne slunce holky stále nosí pyl - louky tentokrát stále neposekaly a tak jsou pořád hezky žluté.


Jako 6 ks / včelstvo ?

Honza
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

JKL
Příspěvky: 61
Registrován: 21 srp 2014 16:57
včelařím od: 0- 0-2010
oslovení: Tykat

Re: Co se děje v úlech a kolem nich právě teď

Příspěvek: # 236Příspěvek JKL
25 srp 2014 13:19

Krom 6ti včelstev

jirka.marx
Příspěvky: 31
Registrován: 25 srp 2014 07:03
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat
Bydliště: Sobotka

Re: Co se děje v úlech a kolem nich právě teď

Příspěvek: # 249Příspěvek jirka.marx
25 srp 2014 19:32

Ja mam naprosty klid ,produkcnim vcelstvum jsem doplnil zasoby uz v cervenci oddelky jeste krmim těstem, ani jeden roj jedna prokazana ticha vymena, u jednech mam podezreni,ze udelaly TV. Lecil jsem jen jedno vcelstvo na zaklade vyssiho spadu , ostatni zatim v pohode bez lecby. Az se vratim udelam kontrolu zasob dokrmim oddelky tekutym krmivem a uvidim co VD . Letos mi ten klid ani ten med moc nerusil, vytacel jsem jen 2x :P
Sobotka 310 a 350 mnm asi 20x L2/3 člen hnutí Šance pro včely , chovatel matek bez PP

vcelka
Příspěvky: 23
Registrován: 21 srp 2014 16:08
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Co se děje v úlech a kolem nich právě teď

Příspěvek: # 485Příspěvek vcelka
28 srp 2014 12:50

Momentálně doplňuji posledních 8 kg cukru v kýblu, pak týden počkám a nasadím horizontální Nassenheidery (NSH) s 65% KM. Dával jsem vertikální (ty přímo do rámku), ale u poloviny úlů se KM neodpařila všechna, zrovna teď jako naschvál bylo vlhko a zima. Takže jsem k tomu dával filtrační desky s 50 ml KM na horní loučky a to dvakrát po sobě ob dva dny. V některých úlech bylo roztoče, jako když nasype a to sleduji přirozený spad celý rok a nic extra nebyl. Uvidím, jak bude padat po těch NSH, pak je dám když tak ještě jednou v říjnu, ale už s 85% KM. Pak až do jara nic. Loni to takto fungovalo, loni jedno včelstvo nemělo KM a ani nic jiného za celý rok ani jednou. Letos se roztoč nějak rozjel, ale je to opět individuální podle včelstva. Nejvíc jich je logicky tam, které jsem spojoval s letošními roji. Za rok zkusím roje po pár dnech po usazené postříkat 15% kys. mléčnou. Také bude dobré, opět ale podle spadu, dát krátkodobě KM hned po prvním vytáčení. Toto srazí populační explozi roztoče a nebude to pak takový problém nyní, kdy už teploty kolikrát KM nepřejí.

Uživatelský avatar
goro
Příspěvky: 105
Registrován: 21 srp 2014 20:42
včelařím od: 0- 0-1998
oslovení: Tykat

Re: Co se děje v úlech a kolem nich právě teď

Příspěvek: # 608Příspěvek goro
29 srp 2014 20:09

tiež mám nakŕmené, už dávam len oddielkom, ale v septembri ešte podľa výsledkov kontroly niektoré dokŕmim...
a samozrejme boj s klieštikom bude nasledovať, zlatý vlaňajší/lonský rok ;)

Milan Havelka
Příspěvky: 61
Registrován: 22 srp 2014 00:24
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat
Bydliště: Benátky nad Jizerou

Re: Co se děje v úlech a kolem nich právě teď

Příspěvek: # 628Příspěvek Milan Havelka
30 srp 2014 03:59

Ještě nakrmeno nemám. Vě většině včelstev mi chybí dodat okolo 5-7kg.....ale to dodám až okolo 10.9. Nyní mám vyhlášenou válku VDčkům.....po prvním léčení KM a asi desetidenní pauze jsom KM (Formidol....na včelstvo 2 ks) nasadil znovu. Spady se pohybují na úrovni 50 - 70% spadu z prvního léčení. Vypadá to, že se do fumigací dostanu na 3.000 - 4.000 ks na včelstvo.....Nejhorší je, že spady okolo 800 ks mají i roje, které jsem v květnu po usazení ošetřil fumigací Varidolem...... :?
Benátky nad Jizerou, 232 mn.m. BVD 11r.39x24+39x17, Tachovský 39x24,2014 - modifikovaný Eurodadant 39x35 +39x17 - 35 včelstev. Včelařím od roku 1980.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Co se děje v úlech a kolem nich právě teď

Příspěvek: # 629Příspěvek KaJi
30 srp 2014 09:23

Včera jsem potěžkával včely a mám pocit že spíše přibylo než ubylo zásob.
Pokračuji v pokusech s krmením v sáčkách a asi objednám 2. paletu a naperu ji do včel, co se do nich vejde.

Po té co jsem letos viděl na vlastní oči jejich spotřebu to bude zajímavé sledovat jak se s tím na jaře poperou, ale z přenášení cukru do medníků už moc velký strach nemám.

Jozef 333
Příspěvky: 15
Registrován: 26 srp 2014 21:43
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Co se děje v úlech a kolem nich právě teď

Příspěvek: # 638Příspěvek Jozef 333
30 srp 2014 15:33

Po zakŕmení som prezrel väčšinu včelstiev, no situácia v nich mi pripadá ako keby boli posunuté v čase tak o mesiac do predu.Vo včelstvách nachádzam často len zbytky vybiehajúceho plodu a sem tam pár vajíčok a niektoré matky napriek tomu ,že včely prinášajú peľ, už plodovanie ukončili.Situácia typická pre koniec 9 mesiaca.
V odložencoch tam sa kľadie dá sa povedať ešte vo veľkom a bude potrebná následná kontrola či doplnenie zásob v polovici septembra.
Podľa toho ako to vyzerá v produkčných včelstvách,tak čas prvej fumigácie bude zrejme tento rok o niečo skôr.Celkovo sú včelstvá vyrovnané a pomerne silné,ale tak či tak nedosahujú početnosť minulej sezóny.Možno je to tým,že jar a plodovanie začali príliš skoro a teraz ako keby končili zase o niečo skôr.
275 m.n.m. Optimal 420 x 170, 60 včelstiev, včelarím od roku 1993

Odpovědět

Zpět na „Včelaření“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů