Druhý krok - rezervovat oddělek

Sem směřujte dotazy , pokud jste začátečníci , nebo zájemci o chov
Honza Váňa
Příspěvky: 46
Registrován: 29 lis 2017 14:46
včelařím od: 05 dub 2018
oslovení: Tykat

Druhý krok - rezervovat oddělek

Příspěvek: # 2270Příspěvek Honza Váňa
01 pro 2017 11:30

V návaznosti na první krok bych se rád zeptal (a zavedl zde třeba sérii nabídek pro začínající) na nabídky klidných oddělků - dvou.

Budoucí podmínky:

- co nejklidnější včely - budou na střeše SVJ. Nerad bych hnedle zajistil rychlou pro některého ze sousedů.
- půjdou do města - Prahy 9. Nemusely by být nutně z daleka.
- budou v langu 2/3. Takže by ideálně měly být z langu 2/3. (nebo menších rámků, aby se daly vyvázat do langu)
- ideálně evangelizačně - zdarma i s dovozem a vložením do úlů. :oops:

najdu někoho, u koho bych si výše popsané mohl na jaro 2018 rezervovat?
Plán je začít jaro 2018 na Langstroth

říká se tomu čtení . Tak lidé nahrávají nový software do svých mozků.

VaT
Příspěvky: 192
Registrován: 04 dub 2017 14:29
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Druhý krok - rezervovat oddělek

Příspěvek: # 2271Příspěvek VaT
01 pro 2017 15:18

U mě bohužel ne, mám zlý včely a oddělky budu mít jen pro vlastní potřebu. Nicméně ta podmínka "zdarma i s dovozem a vložením do úlů", to mě zajímá. Proč si myslíš že bys to měl dostat zadarmo? On takový oddělek na 6r obnáší cca:
100 Kč - rámky
180 Kč - vosk (počítám cenu mezistěn)
300 Kč - med
200 Kč - cukr
takže jenom to hmotné je bratru za 680 Kč
+ k tomu je samozřejmě dalších X hodin práce s larvením, převážením, značením, krmením...

Jan Petrik
Příspěvky: 28
Registrován: 05 srp 2017 07:51
včelařím od: 10 črc 2013
oslovení: Tykat

Re: Druhý krok - rezervovat oddělek

Příspěvek: # 2272Příspěvek Jan Petrik
01 pro 2017 18:35

třeba jakože jen od evangelíka ;)

Honza Váňa
Příspěvky: 46
Registrován: 29 lis 2017 14:46
včelařím od: 05 dub 2018
oslovení: Tykat

Re: Druhý krok - rezervovat oddělek

Příspěvek: # 2273Příspěvek Honza Váňa
01 pro 2017 20:10

No vidíš, zadarmo tedy může být za náklady. Či?
Plán je začít jaro 2018 na Langstroth

říká se tomu čtení . Tak lidé nahrávají nový software do svých mozků.

Honza Váňa
Příspěvky: 46
Registrován: 29 lis 2017 14:46
včelařím od: 05 dub 2018
oslovení: Tykat

Re: Druhý krok - rezervovat oddělek

Příspěvek: # 2274Příspěvek Honza Váňa
02 pro 2017 12:40

Teď mám víc času, tak se to moje "zadarmo" pokusím trochu víc rozvést.

V podstatě moje žádost či prosba zadarmo vzešla z:
1. možnosti předání zkušeností od zkušenějšího k juniorovi. Spolu s informacemi i s iniciálním materiálním vybavením. - toť evangelizace.
2. po čtení kdejaké literatury a diskuzí a zkušeností na webu práce s oddělky jako prevence nežádoucího rojení.

Ad 1.
Jsem učitel. Zároveň se tím, co učím, aktivně živím - mám nějaké zkušenosti a praxi. (samo učení by mne neuživilo a byl bych pouhý akademik. A každy ví, že kdo umí umí, kdo neumí učí.) Ve své evangelizační práci - učení dalších - věnuji spoustu času, píle, prostředků k tomu, abych svým posluchačům předal co vím, co mi v praxi ušetřílo čas, kde jsou slepé uličky. Prostě předávám zkušenosti. Občas za mrzký peníz, občas zadarmo. Protože si myslím, že má smysl zkušenosti předávat dál. Do hrobu si je vzít nechci. Ano, v mém případě jde většinou "jen" o investici mého času. Který bych ale jinak mohl trávit třeba s rodinou, sportem, časem pro sebe.

No a třeba se najde někdo, kdo se v mém předchozím odstavci vidí a investuje pro změnu do mne...

Ad 2.
během času věnovaného čtení kdečeho, co potřebuje i nepotřebuje vědět začínající včelař, jsem tak nějak pochopil, že oddělků přibývá. Prostě mám velké a silné včelstvo, nevejde se mi do úlu, nechci větší, protože jsem hobby, a tak musím udělat oddělek. A teď co s ním? Přebytečným oddělkem. To jsem se popravdě nikde nedočetl.
Co se dělá se zbytným oddělkem?
Oddělek uděláš třeba každý rok, matka žije tři roky. tedy ti dva oddělky zbydou. Co s nimi? Spojíš je vždy na podzim zpátky do jednoho úlu?

No a třeba se najde někdo, kdo má, nebo se trochu vidí v prvním důvodu, a je ochotný zbytný oddělek na pěti rámcích darovat. Třeba výměnou za pět nových prázdných rámků ...

Tolik asi k mé otázce "zadarmo". Samozřejmě materiální i cestovní náklady chápu a jsem rád, že mi je někdo dokázal rychle vyčíslit. Díky.

Nebo celé hobby včelaření vidím a vnímám špatně už od samého začátku?
Plán je začít jaro 2018 na Langstroth

říká se tomu čtení . Tak lidé nahrávají nový software do svých mozků.

Jan Petrik
Příspěvky: 28
Registrován: 05 srp 2017 07:51
včelařím od: 10 črc 2013
oslovení: Tykat

Re: Druhý krok - rezervovat oddělek

Příspěvek: # 2276Příspěvek Jan Petrik
02 pro 2017 15:17

Nechci ti kazit iluze, třeba někoho najdeš, ale na definice jako "přebytečný oddělek" jsem alergický. Kromě včel máme ještě další zvířata, které chováme, a když se mě někdo diví, že mu prodávám vajíčka za vyšší cenu, než v obchodě a mělo by to podle něho levnější, protože je to přece přebytek, když chodím do práce a zvířata mám jako koníček, opravdu nevím, co mu na to říct, a občas bych zabíjel.
Nebude moc včelařů, co by rozdávalo oddělky. Ta teorie, že uděláš oddělek každý rok, matka žije tři roky, dva oddělky zbydou, je pouhá teorie. Nebereš v úvahu včelařské chyby, úhyny, variabilitu matek atd. Pokud trošku zapátráš, jistě najdeš včelaře, který ti prodá oddělky za přijatelnou cenu, ale s tím "za náklady" asi moc nepochodíš. Tím nechci říct, že nenajdeš nikoho!!!!! Nechci se tě dotknout, třeba patříš mezi vyjímky, ale moje osobní zkušenost je taková, že lidi si toho "zadarmo" a "jen za náklady" moc neváží. Ale můžeš zkusit svůj "záměr" předložit i na Včelařském foru nebo foru Hnutí Šance pro včely, tím se tvé šance zvýší. Na mě se můžeš obrátit, pokud budeš chtít Optimal :D

VaT
Příspěvky: 192
Registrován: 04 dub 2017 14:29
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Druhý krok - rezervovat oddělek

Příspěvek: # 2277Příspěvek VaT
02 pro 2017 16:47

Myslím že už od začátku jsi zvolil nevhodně slovo "evangelizace". Protože evangélium je soubor morálních imperativů, které jsou obecně recipročně prospěšné v rámci širší společnosti např. tím, že sekundárně přinášejí jistý ekonomický zisk všem účastníkům. Včelařství je pouze soubor personifikovaných obecných metod - nebo chceš-li jinak - řemeslo. Šířením vlastního řemesla naopak šiřitel ekonomickou pozicí ohrožuje, proto se většinou altruisticky šíří řemeslné dovednosti v rámci úzké skupiny - nejčastěji rodiny.
Včelařství je taky tak trochu závazek, protože včelař má na starosti několik desítek až tisíc živých bytostí, tedy si myslím že investice v řádu jedno-tisíců do oddělků pouze vyzdvihne a potvrdí míru zodpovědnosti, kterou na sebe chceš přenést.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Druhý krok - rezervovat oddělek

Příspěvek: # 2278Příspěvek Jan
02 pro 2017 18:48

Dost tu už bylo řečeno, ale otázka 5 rámkového oddělku 2/3 lang, tam je potřeba kdy, na jaře to je 1/4 včelstva , možná i víc,
na podzim už je to slabé k přezimování. Záleží ale i na roce, jak dopadne zimování, například loni a letos jsem byl na tom dost špatně, pak jsem choval především pro sebe. Dával jsem tady video návody na chytání rojů. A bacha, Vysočany jsou nedaleko u Kyjí a vlastně i Běchovic a tam byl mor včelího plodu , takže taky může být probém, že to veterina může utnout v samém začátku včelaření. Asi bych si uměl představit nechat 2-3 rámky s plodem a včelama s mladou matkou, ale nemohu zaručit mírnost , to je jak vlastnost včelstva, tak vliv stanoviště, vliv včelaře ....... Možná by bylo fajn sem dát foto místa, kde včely budou. Chodí sem uživatel Mlha, ten se střechama taky zabývá .No , ale pak to s malym oddělkem znamená tam chodit každý den krmit roztokem cukru, aby se pořádně rozjely. Takže hurá na akce - ideálně 10-20 kg/oddělek. Doporučuju si udělat úlky z polystyrenu, nebo ty dřevěné aspoň polystyrenem obložit. Proč - teplo je energiie.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Honza Váňa
Příspěvky: 46
Registrován: 29 lis 2017 14:46
včelařím od: 05 dub 2018
oslovení: Tykat

Re: Druhý krok - rezervovat oddělek

Příspěvek: # 2279Příspěvek Honza Váňa
02 pro 2017 18:54

Asi máte pravdu a jsem příliš naivní, komunitně uvažující, hobík. Rozumná cena za zdravý oddělek je tedy 1000/1500/2000?

Najde se někdo kolem Prahy, kdo by byl ochotný mi pomoci rozjet dva městské úly Langstroth 2/3 na střeše v roce 2018 na začátku mé nové zavislosti na s oddělky za úplatu?
Případně dal kontakt na někoho kdo by byl ochoten?
Plán je začít jaro 2018 na Langstroth

říká se tomu čtení . Tak lidé nahrávají nový software do svých mozků.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Druhý krok - rezervovat oddělek

Příspěvek: # 2281Příspěvek Jan
02 pro 2017 19:04

Vždyť to píšu. Podle vyzimování jsem ochoten pomoct. Eventuelně na Bazoši bývají oddělky lang za 1200-2500. Neviděl jsem je.
Prakticky pomoct nemohu, sem na tom s časem dost špatně. Ale fakt bych počkal na uživatele Mlha, jestli se ozve - má tyto
http://www.vcelynastrese.cz/ stránky plné informací. Počítej, že stejně první 2-? let se to bude chtít rojit, než se to buď naučíš, nebo včely zahynou, mají dost nepřátel, nemocí a není snadné se je naučit léčit/udržet zdravé (ale ne nemožné).
Pak je taky důležitý proč mít včely - med, samotné včelaření , pyl, propolis ?
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Odpovědět

Zpět na „Začátečnické dotazy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti