Uskladnění nástavků se soušemi

Popis vlastních postupů, včelnic, farem ....
Kohout
Příspěvky: 40
Registrován: 22 srp 2014 06:32
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Uskladnění nástavků se soušemi

Příspěvek: # 1950Příspěvek Kohout
14 čer 2017 08:01

Souše po vytočení skladujete mokré od medu, nebo dáte nejdřív včelám očistit?
393 m.n.m. L159, 20 včelstev, od roku 2007

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Uskladnění nástavků se soušemi

Příspěvek: # 1951Příspěvek KaJi
14 čer 2017 08:36

Mám nakoupené pletivo v železářství co jim chráním očka a česna- čtverec asi 10*10. Co pár nástavků to prokládám, kdyby tam vlezly nedovřeným očkem, sukem atd, tak abych omezil jejich pohyb. A komíny vedle sebe to pěkně stabilizuje. Samozřejmě chráním i dole a nahoře.

Kupodivu myši mi dosud zastavovala i plastová mřížka, bál jsem se že ji prokoušou. Myslím tu profilovanou, ne tu vysekávanou.

GuPa myslím kdysi refereoval, že měl dojem, že po přidání souší chráněných KM padalo víc roztočů. Ale nevím zda se mu to potvrdilo.

VaT
Příspěvky: 192
Registrován: 04 dub 2017 14:29
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Uskladnění nástavků se soušemi

Příspěvek: # 1952Příspěvek VaT
14 čer 2017 08:48

Brýtro pane Kohout,
minule jsem je dával do komínu vedle oulů ještě mokrý vod medu, dočistili to mravenci. Na jaře byly suchý a bez motýla. Ale nejni to nějakej reprezentativní vzorek páč pořád rozšiřuju a souše sou spíš přáním než statkem.

gupa
Příspěvky: 59
Registrován: 21 srp 2014 20:54
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Uskladnění nástavků se soušemi

Příspěvek: # 1953Příspěvek gupa
14 čer 2017 09:26

KaJi píše: 14 čer 2017 08:36
GuPa myslím kdysi refereoval, že měl dojem, že po přidání souší chráněných KM padalo víc roztočů. Ale nevím zda se mu to potvrdilo.
Proběhne dezinfekce a hlavně nárazově najaře se zvedne ve včelstvu po přidání souší v klima úlu pH, což považuji za základ dobrého rozvoje. Na vlhčích stanovištích lze pozorovat, že se rozvoj táhne, od proletu dodnes jsou vývoje opožděné oproti prosvětleným stanovištím. Přesně tyto rámky s vyrpchajícím zbytkem KM od podzimu probudí včely.

Chci ale KM nahradit levnější a účinější metodou plynováním v uzavřeném prostoru za pomoci CO2. Prostor typu řadové garáže kterou vytěsním za pomoci PUR a PS. Pokud jde o zbytky z vaření vosku, uzavřít zbytky do barelu z plastu znamená umne asi tunu a půl velmi kvalitního paliva pro prosypávání s palivem jiným, do kotle UT. U zbytků po vyčerpání vzduchu tato metoda právě funguje bezvadně a okamžitě se rozvoj motýla zastaví. Akorát je nutné mít menší zásobu plastových barelů s těsným víkem.

VaT
Příspěvky: 192
Registrován: 04 dub 2017 14:29
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Uskladnění nástavků se soušemi

Příspěvek: # 1954Příspěvek VaT
14 čer 2017 10:50

Proběhne dezinfekce a hlavně nárazově najaře se zvedne ve včelstvu po přidání souší v klima úlu pH
Tomu nerozumím - pH se může zvýšit nebo snížit jenom v roztoku. Navíc jestli by tam byly nějaký zbytky KM, tak by se pH spíš snížilo, ale tím si nejsem nijak jistej.

gupa
Příspěvky: 59
Registrován: 21 srp 2014 20:54
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Uskladnění nástavků se soušemi

Příspěvek: # 1962Příspěvek gupa
14 čer 2017 20:22

Napsal jsem to nejasně. Ale pH se zvedne na rámku. Rámek sice není tekutý ale je živý, plný různých prvků, organických a anorganických forem výskytu vodíku v mnoha formách. Některé rámky jsou i se zbytky po vytočeném medu. pH ale ve spojení s malphigickými trubičkami a vnich se zdravými intracelurárními organickými a anorganickými krystaly které podle mého názoru udržují zdravou hemolymfu a zdravá hemolymfa do které proudí několik žláz s vnitřním vyměšování a poskytuje včele život, od larvárního vývoje po dospělce zaručí lepší odolnost proti patogenům a jiným nepříznivým např. podvýživě atp. Bohužel právě na metabolismu včely jako jedince včelaření začíná a i končí pokud se něco pomrví. A KM je jeden z několika krystalů které prostě ty malphigické trubky obsahují.

Je to srozumitelnější? Ve skutečnosti je to mnohem složitější šachová partie vysvětlit mnoho vztahů jak včele prospívá nebo ji zabíjí to nebo ono, proto si myslím, že je mnohem prospěšnější dodat včelstvu pěkné a přijatelné plásty pro rozšíření. Hodně věcí si zjednodušuji ale i upřesňuji si názory na věci které v podstatě nikoho ve včelařství nezajímají ikdyž jde o základy.

VaT
Příspěvky: 192
Registrován: 04 dub 2017 14:29
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Uskladnění nástavků se soušemi

Příspěvek: # 1963Příspěvek VaT
15 čer 2017 10:05

No abych řekl pravdu, tak vůbec nevím o čem je řeč.

Odpovědět

Zpět na „Takhle to dělám já“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů