Šlechtění na odolnost _ odkazy

Uživatelský avatar
Alternative 052
Příspěvky: 208
Registrován: 19 bře 2017 09:47
včelařím od: 0- 0-2006
oslovení: Vykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Šlechtění na odolnost _ odkazy

Příspěvek: # 1423Příspěvek Alternative 052
05 dub 2017 10:26

Roztoč dobře schovaný mezi tergity včely skutečně přežije i amitraz, teď si nevybavím, kdo to říkal naživo, ale bylo to buď na jednom z nedávných podzimních seminářů ve Zbýšově, nebo na některé konferenci MSVV. A byl to myslí někdo ze Slovenska ...
Ale: zdůvodňuje ten ruský kolega, jak izolace matky může ovlivnit viry a bakterie na včelách? Jasně, není nový plod, infikované včely uhynou a ta co přežily? A když je nakažená i samotná matka (třeba je nosematická?) ...
Jasně, včelí laktobacily prokazatelně inhibují mor, asi i hnilobu. Je to součást imunitního systému, stejně jako některé antimirobiální peptidy. Hodně o tom ví Dr. Soňa Dubná a Dr. Jura Danihlík, v současnosti i národní koordinátor Colossu, který se tím v Olomouci přímo zabývá. Taky o tom přednášel na konferencích MSVV.
Jiří
Cattus amat piscem, sed non vult tangere flumen.
Po rybce kočič moc touží, však do vody za ní jít nechce.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Šlechtění na odolnost _ odkazy

Příspěvek: # 1424Příspěvek Jan
05 dub 2017 10:54

No on říká , že zrovna matka , pokud neklade ,má takový "půst" , podobně jako při rojení (on klíckuje nejen přez zimu, ale právě kvůli nemocem i na jaře). Což jí pomáhá zbavit se nemocí. Ale je to komplexnější. Pokusím se něco shrnout třeba do rubriky knihy. On si třeba všímá, (to není novinka) , že největší problém s nemocemi vzniká léčením . No a matku, pokud je nemocná, i díky tomu, že zimuje 2-3 matky na včelstvo prostě mění.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Šlechtění na odolnost _ odkazy

Příspěvek: # 1425Příspěvek KaJi
05 dub 2017 11:14

To není nic nového, že dochtori dělají z lidí nemocné a že by tu lumpárnu zakázal, říkal už Dědek Josef.
Já sem pak hodím link na doktora, který dokazuje na datech, že lecena a neléčená včelstva mají jen 10% rozdíl. Myslím 70% a 60%. A on by pro takový rozdíl nikdy chemoterapii nenasadil.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Šlechtění na odolnost _ odkazy

Příspěvek: # 1426Příspěvek KaJi
05 dub 2017 11:16

To není nic nového, že dochtori dělají z lidí nemocné a že by tu lumpárnu zakázal, říkal už Dědek Josef.
Já sem pak hodím link na doktora, který dokazuje na datech, že lecena a neléčená včelstva mají jen 10% rozdíl. Myslím 70% a 60%. A on by pro takový rozdíl nikdy chemoterapii nenasadil.
Máme co do činění s viry a s neléčitelnou NC, tady u virózy platí taky dva týdny s léčením a 14 dni bez.

VaT
Příspěvky: 192
Registrován: 04 dub 2017 14:29
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Šlechtění na odolnost _ odkazy

Příspěvek: # 1427Příspěvek VaT
05 dub 2017 11:27

Rozdíl čeho?

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Šlechtění na odolnost _ odkazy

Příspěvek: # 1428Příspěvek KaJi
05 dub 2017 15:26

Psal jsem to z mobilu v čekárně, takže se omlovám - v přežití zimy. Na starém foru v úhynech jsem dával pdfko z mé přednášky kde to je, teď mám fofr, časem dohledám a dám to sem.
Tam je vidět že v neléčených včelstvech je nižší dynamika množení a v léčených i když je nižší startovací populace VD to rychle dohánějí. Je možné na to mít víc názorů, ale pohledem "okolo sebe" vidím, že včely hynou velice náhodně od 10 do 100% bez ohledu na péči včelaře.

VaT
Příspěvky: 192
Registrován: 04 dub 2017 14:29
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Šlechtění na odolnost _ odkazy

Příspěvek: # 1429Příspěvek VaT
05 dub 2017 16:12

No vona je ještě votázka jak moc to souvisí s tim jak moc geneticky "místní" jsou ty včelstva. To je třeba zásadní věc co postrádám u kolosu (nebo sem si alespoň takový votázky nevšim). Mám takovej pocit že míra ouhyů se bude zmenšovat s roustoucim číslem za F u matky. Samozřejmě s tim že se matka páří pořád na tom samym místě (v tý samý oblasti).

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Šlechtění na odolnost _ odkazy

Příspěvek: # 1430Příspěvek Jan
05 dub 2017 16:14

zrovna dneska jsem jel kolem starýho domu - v jeho zdi jsou včely. Nikdo je neléčil a v pohodě. To samý ve starý tvrzi.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Šlechtění na odolnost _ odkazy

Příspěvek: # 1431Příspěvek KaJi
05 dub 2017 17:13

Chystám si vytvořit vlákno kam to budu sepisovat co a jaka. Jeden z bodů mé změny byl i ústup od inseminovaných matek.Dělím na prasáka oddělky - nouzové matky - co největší variabilita genů i na stanovišti po matkách a hlavně místní trubci. Když už jste v pásmu úhynů, kde to dost hyne, proč toho nevyužít. Ne? :-)

Uživatelský avatar
Alternative 052
Příspěvky: 208
Registrován: 19 bře 2017 09:47
včelařím od: 0- 0-2006
oslovení: Vykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Šlechtění na odolnost _ odkazy

Příspěvek: # 1432Příspěvek Alternative 052
06 dub 2017 12:26

Jan píše: 05 dub 2017 10:13 Osobně německy vůbec, anglicky trochu, tedy na mne zbývá ruština, kterou celkem si myslím trochu ovládám. ...
Z obecnějšího hlediska to vidím jako dobrou kombinaci pro efektivní sdílení poznatků a zkušeností a jejich porovnávání. Na východ od Košic se dějí velice zajímavé věci. Když byli kolegové na Apimondii v Kyjevě před lety, byli velmi překvapeni (vizte sérii fotoreportáží: http://www.psnv.cz/index.php?option=com ... itstart=20
Zajímavé jsou i zkušenosti ruských brtníků - tuším okolo Kazaně. Od nich se učili Poláci, kteří nyní působí v Bialověžském pralese a v okolí:
http://www.psnv.cz/index.php?option=com ... &Itemid=68
+ report a fotky v MV.
Sám jsem z jejich praxe zatím převzal jen podmor do propolisové tintury, ale byla to po čertech dobrá volba ... :-D
Jiří
P. S.: omlouvám se za OT, psal jsem to proto, že kdybychom měli odtamtud více zpráv třeba o přirozené odolnosti ...
Cattus amat piscem, sed non vult tangere flumen.
Po rybce kočič moc touží, však do vody za ní jít nechce.

Odpovědět

Zpět na „Prevence“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host