Jarní prohlídka

Odpovědět
Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Jarní prohlídka

Příspěvek: # 1165Příspěvek Jan
10 bře 2015 19:24

Tak jsem dnes dělal jarní prohlídku a byl jsem mile překvapen, že až na 2 včelstva , která jsou na cca 2 uličkách a asi z nich nic nebude,
tak všechny ostatní se pěkně roztáhly a rozhodně se nekoná žádná tragedie.Nosí pyl z thují, lísky a vrb a nosí celkem dost sladiny,
předpokládám, že z těch vrb. Pokud to takhle pujde dal, tak bych mohl někde začátkem dubna chovat matky. Tak snad počasí bude příhodné.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Uživatelský avatar
Igor78
Příspěvky: 31
Registrován: 31 říj 2014 06:09
včelařím od: 0- 6-2013
oslovení: Tykat

Re: Jarní prohlídka

Příspěvek: # 1166Příspěvek Igor78
10 bře 2015 21:27

Tiež som do toho dneska nazrel a v úľoch kde kde sa zimovalo s NN hore nad plodiskom som zaznamenal myslím čerstvú sladinu ,jednej rodine čo sa solídne rozbehla a zimovala len vo VN som pridal medník čo je možno chyba a skoro ale už sa stalo .Inak čo píšeš tak tie dvojrámikové včelstvá sa vraj dajú zachrániť tak že ich dáš nad silné včelstvo s použitím mriežky ,aby ich ohrievali a využijú aj mladušky z tých spodných ,pred čerešňou rozdeliť .
Rámik LG 2/3 ,LG Jumbo + 4/3 v pláne

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Jarní prohlídka

Příspěvek: # 1167Příspěvek Jan
11 bře 2015 09:11

Já , jak jsem už psal horní NN nepoužívám, naopak používam dolní NN a koukal jsem, že v jednom úle mam VN plný zásob a matka klade dole.
Tak snad dostane rozum. K těm mednkům, u tohoto typu úlu si nejsem jistý, ale byl tu jeden starý včelař a ten měl takové pidiúlky typu dadant, tusim jim říkal Brennery, tak ten točil již med z vrb.
U těch dvou včelstev - na podzim byly silný, zásob je tam mraky, ale tipuju nosemu, měl jsem s ni problemy předloni i loni, zatím to slábne, tak je zkusím přelěčit KM a spojit no a buď to dají, nebo je zrušim. Přidáním jinam bych mohl zrušit i nějaké dobré včelstvo. Loni jsem to zkoušel kurýrovat a v lepšim případě se spravily s vynosem medu 0 , v horšim z§stali chcípáčkama.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Uživatelský avatar
Igor78
Příspěvky: 31
Registrován: 31 říj 2014 06:09
včelařím od: 0- 6-2013
oslovení: Tykat

Re: Jarní prohlídka

Příspěvek: # 1168Příspěvek Igor78
11 bře 2015 11:59

Tak ma napadlo že pri dobrých včelách by stačilo na jeseň dať ten NN dole či po preletoch ,a teraz ako začínajú záležitosti kvitnúť dať prázdny hore už na med ,za predpokladu že majú už kondíciu akú takú .Už pekne peľuje aj Tis ,len neviem či aj nato chodia včely ,ale asi nie ked majú lepšie .
Rámik LG 2/3 ,LG Jumbo + 4/3 v pláne

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Jarní prohlídka

Příspěvek: # 1169Příspěvek Jan
11 bře 2015 16:04

No sice bydlím v nížine, ale ne ve Španělsku. Teď bych osobně medník ještě nedával, ovšem pokud by počasí pokračovalo jako tady od neděle do útery,
tak už by to na něj asi bylo. Tis v mém okolí tvoří zanedbatelnou okrasnou rostlinu a včely jsem na něm nikdy neviděl, ale ani je tam nehledal.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Uživatelský avatar
Igor78
Příspěvky: 31
Registrován: 31 říj 2014 06:09
včelařím od: 0- 6-2013
oslovení: Tykat

Re: Jarní prohlídka

Příspěvek: # 1170Příspěvek Igor78
11 bře 2015 17:25

S medníkom som mohol zo dva týždne počkať si myslím ,sú silnejšie ,ale len tak stredne .Tak nejak spontánne som to spravil nech si zvykajú ,ja nemám skúsenosti čo presne kedy robiť . Len som videl že dve rodiny dobre fungujú aj s takmer prázdnym NN hore a zdalo sa mi že tam je nejaká sladina (neviem či od jesene či teraz nosia na isto ) nezaviečkovaná ,tak som šupol aj týmto rezervný ,že dej se co dej . :) .Ale vychádzam z toho že 17cm nadstavok nieje tak moc veľa aj ked pod pončom bolo horúco priamo na VR a teraz je tam zima ,čiže hore pod vrchnákom sa spoliehali na deku a teraz tam musia brániť úniku tepla hore . Asi na to bolo skoro ak je zaplodovaná sotva 1/3 VN .
Rámik LG 2/3 ,LG Jumbo + 4/3 v pláne

Odpovědět

Zpět na „Včelaření“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti