Včelí produkty a město

Odpovědět
Uživatelský avatar
Alternative 052
Příspěvky: 208
Registrován: 19 bře 2017 09:47
včelařím od: 0- 0-2006
oslovení: Vykat
Kontaktovat uživatele:

Včelí produkty a město

Příspěvek: # 2078Příspěvek Alternative 052
01 srp 2017 17:34

Napadla mě otázka: proč med z Prahy 2x po sobě získal ocenění Med roku (2015, 2016)?
Osobní zkušenost: pokud jde o vůni i chuť, byl med z Petřína i z Vidoule skutečně jiný. Nevím přesně, jak to vnímala komise, ale ...
http://www.medroku.cz/
Jiří
Cattus amat piscem, sed non vult tangere flumen.
Po rybce kočič moc touží, však do vody za ní jít nechce.

VaT
Příspěvky: 192
Registrován: 04 dub 2017 14:29
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Včelí produkty a město

Příspěvek: # 2081Příspěvek VaT
02 srp 2017 15:29

Podle mého skromného názoru je to prosté: díky větší rozmanitosti pastvy v městských podmínkách je med složený z více druhů nektarů. Nevím jak ostatním, ale mě osobně nejvíc chutnají medy smíšené, jednodruhových medů jsem pár ochutnal a vždycky tam byl nějaký méně příjemný podtón. O chuti pohankového, lipového medu se to celkem ví, že má nějaký ne úplně příjemný ocas. Třeba nedávno jsem ochutnal med z kopyšníku a byl takový nepříjemně navoněný jako nějaké dětské sladkosti. Lidi kteří si pochutnávají např. na pohankovém medu podezřívám z toho že si tu náklonnost pouze nalhávají, podobně jako když někdo konsumuje jáhelník s agáve sirupem, mrkví, naklíčenou špaldou a dalšími čarodějnými přísadami a extaticky u toho vykřikuje, že kam se hrabou buchty, kremrole a ostatní jedy.
PS: možná jsem trochu ostřejší dneska ale to je asi tím vedrem...

Uživatelský avatar
Alternative 052
Příspěvky: 208
Registrován: 19 bře 2017 09:47
včelařím od: 0- 0-2006
oslovení: Vykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Včelí produkty a město

Příspěvek: # 2082Příspěvek Alternative 052
02 srp 2017 17:19

No právě že když jsem testnul ten med od Dáši Šormové z Petřína nebo z Vidoule (to jsou ty vítězné z Medu roku), byly prostě jiné. I jinak voněly. Jasně, parky a městská zeleň mají nastavená takový režim, aby tam furt něco kvetlo. A ta směs je neuvěřitelná ...
Kypyšníkový med jsme chutnali v Itálii (sulla), ale to jsme ještě nevěděli, co vlastně testujeme, až doma nás poučil Broněk Gruna. Hodně "příznakový", ale nic proti. U Italů šel hodně na odbyt a je běžnou součástí nabídky. Ale neber mě vážně, mně chutná i pohankový a myslím to upřímně ... :-D Ten ale ve městě sotva včelky nanosí ...
Jiří
Cattus amat piscem, sed non vult tangere flumen.
Po rybce kočič moc touží, však do vody za ní jít nechce.

varroosis
Příspěvky: 44
Registrován: 25 lis 2015 08:06
včelařím od: 0- 0-1985
oslovení: Tykat
Bydliště: Horni Pootaví

Re: Včelí produkty a město

Příspěvek: # 2083Příspěvek varroosis
03 srp 2017 08:01

To, že je ten med jiný (městský) neznamená, že je lepší. Výjimečnost většinou vítězí nad kvalitou, odjakživa.

Uživatelský avatar
Alternative 052
Příspěvky: 208
Registrován: 19 bře 2017 09:47
včelařím od: 0- 0-2006
oslovení: Vykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Včelí produkty a město

Příspěvek: # 2084Příspěvek Alternative 052
03 srp 2017 10:07

Jasně, Pavle, to je fakt ... Ale domnívám se, že i výjemečnost patří do hry o kvalitu ...
Na medu roku prošly všechny vzorky standardní analýzou, vyřazeny byly jen ty, které nevyhověly stanoveným kritériím. A to ostatní pak k těm testům ještě hodnotila porota, také podle senzoriky. K tomu zvláštní aspekt: balení a celkový design. A u poroty složené asi z 10 lidí to dvakrát vyhrál Dášin med z Petřína či z Vidoule. Kvalitou prakticky stejný, přidanou hodnotou (chuť, vůně etc.) jiný. Ale i to je součást celkového pojmu kvalita. To se přece u medu hodnotí ... Je fakt, že třeba pohankový med je taky jiný, a i kdyby byl sebekvalitnější, u nás asi žádnou soutěž nevyhraje. Kdyby se soutěž konala v Polsku nebo na Ukrajině, bylo by to samozřejmě jiné ...
Jiří
P. S.: pokud mluvíme o jinakosti jako o součásti kvality, samozřejmě je to zase o jinakosti v rámci obecně domluvených kritérií.
Cattus amat piscem, sed non vult tangere flumen.
Po rybce kočič moc touží, však do vody za ní jít nechce.

Uživatelský avatar
Mlha
Příspěvky: 378
Registrován: 22 srp 2014 09:57
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Včelí produkty a město

Příspěvek: # 2098Příspěvek Mlha
14 srp 2017 13:57

Co se týče kvality městského medu, existuje práce, která vznikla na VŠCHT a která je s laskavým svolením autorky k dispozici zde:
http://www.vcelynastrese.cz/soubory/SVK ... ejkova.pdf

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Včelí produkty a město

Příspěvek: # 2108Příspěvek Jan
15 srp 2017 15:15

takže v Moravskoslezském kraji je nadbytek olova a kadmia, stejně jako v Prokopském údolí.
Otázkou pak zůstává jak jsou na tom ostatní zemědělské produkty z těchto oblastí, jestli , pokud si vzpomínám ten nektar rostlina
celkem filtruje přes svá pletiva. No ještě nás čekají nanotechnologie s nano prachem - ten už vleze všude, s tím už organizmy nepočítají.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Uživatelský avatar
Mlha
Příspěvky: 378
Registrován: 22 srp 2014 09:57
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Včelí produkty a město

Příspěvek: # 3686Příspěvek Mlha
11 čer 2018 14:07

Téměř 20 kilo zlatavého nektaru. Nový Jičín má za sebou první stáčení městského medu
https://www.krajskelisty.cz/moravskosle ... o-medu.htm
https://novojicinsky.denik.cz/zpravy_re ... 80609.html

Odpovědět

Zpět na „Včelaření ve městech“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti