Volná stavba

Odpovědět
Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Volná stavba

Příspěvek: # 204Příspěvek Jan
24 srp 2014 18:17

Sice už jedno své video o volné stavbě mám ve videa Dadant ,
ale jestě nějaké zde odkážu. Protože to bylo zmíněno ve vláknu o racionalizaci, tak aby si to
ten, kdo to nepraktikoval dokázal představit. Protože v lepším případě se včelaři domnívají, že
volná stavba = trubčina, nebo nechápou, jak to může být v rámku a ne třeba napříč. To se teda může povést taky,
ale na videu je oddělek, proto staví pěknou dělničinu. Přiznám se, že klidně celé rámky plné trubčiny nechávám i na zimování
a zatím žádný problém. Ohledně varroázy se (možná mylně) domnívám, že varroa má raději trubce a včely nechá napokoji.



Honza
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Volná stavba

Příspěvek: # 208Příspěvek Jan
24 srp 2014 20:55

tak aby to bylo pohromadě.


240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Volná stavba

Příspěvek: # 211Příspěvek KaJi
24 srp 2014 21:33

Asi to nemají vydrátkované. To se pak musí vysoký rámek zvedat svisle aby se jim to nevylomilo. Asi.


Já pokud se v této době hrabu v plodišti - a letos jo, jak nebyla snůška tak u leckterých oddělků je nedostavěná na pro mě nevýhodném místě - tak jim to zarotovávám aby měli plod - ten je větinou v takovém případě na starších plástech dál od očka - česna blíže u toho očka.

Jiné roky když jim dám stavět tak to dávám k očku a ony to vystaví, zaplodují a starší zůstanou na opačné straně k výřezu nebo k obřezu a včelyk se drží očka a světlých. Letos to moc nešlo, tak proto se v tom hrabu víc než jindy.
A letos je dost jen trubčích, asi jak málo stavěly. Takže ty dávám trochu stranou aby je neměly tam kde tuším že budou po Vánocích.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Volná stavba

Příspěvek: # 214Příspěvek Jan
24 srp 2014 23:37

Drátkuji na Hornův způsob rovně - kříž - rovně.
Asi to není vidět, točil jsem to mobilem.

Honza
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Volná stavba

Příspěvek: # 218Příspěvek KaJi
25 srp 2014 06:42

Já na starých rámcích nechávám původní vodorovné drátkování.
Má jedinou nevýhodu, nejde to z toho jednoduše vyřezat, proto mám v těch nově pořízených svislou špejli (cca 4x18)uprostřed. Stačí a dobře se to obřezává. Mohl by tam být drátek, ale ten by prohýbal spodní loučku a na stanovišti by se v případě prasknutí blbě měnil.
Pokud bych měl čas, baly by tam nerez trojka kulatina.
Ale nové rámky už asi nebudu pořizovat.

Koukám že máš JUMBO-CZ. HOď někdy víc fotek pro inspiraci.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Volná stavba

Příspěvek: # 225Příspěvek Jan
25 srp 2014 09:34

Až se k tomu dostanu, tak něco blejsknu.
K tý míře VN jsem se dostal 2x NN + 8 mm, ještě pořád mám spoustu dřevěných NN Langů.
Tak pokud by mě to nenadchlo, abych neměl mraky VN nástavků k ničemu. Tyhle jsou 5 cm polystyren,
styrodur byl ma me moc drahý a polystyren ta firma, co ho vyrábí řeže přesně na míru, kterou jim řeknu a je to
s přesností 1 mm. Teď byl ve včelařství článek, tak to mám podobně, akorát dovnitř lepim alobal na grilování.
Jo a rámy mám rámy na spoj , když jsem to zkoušel jako na v tom článku, teda na tupo , tak se mi jednou rozpadly na prívěsu,
naštěstí ještě bez včel :lol: .


Honza
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Odpovědět

Zpět na „Videa“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti