Časák - Včelařství

Uživatelský avatar
Mlha
Příspěvky: 378
Registrován: 22 srp 2014 09:57
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Časák - Včelařství

Příspěvek: # 2293Příspěvek Mlha
04 pro 2017 10:18

V prosincovém časopise Včelařství je reportáž z Mezinárodní apiterapeutické konference ve Kdyni, kterou pořádala Pracovní společnost nástavkových včelařů CZ, z. s., pod záštitou města Kdyně. Více na www stránkách této konference:
http://fterc.cz/

Jak tuto konferenci popsali svazáci najdete v časopise na stránce 421.
Nechávám radši bez komentáře, doufám, že si o objektivitě tohoto plátku udělá úsudek každý sám.
https://postimg.org/image/x16f7aez5/

VaT
Příspěvky: 192
Registrován: 04 dub 2017 14:29
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Časák - Včelařství

Příspěvek: # 3436Příspěvek VaT
08 led 2018 10:48

Ať mi nikdo nepovídá že nemají tu zimní obálku předfocenou na léta dopředu, nemůžu si pomoct ale každou zimu sou tam pořád ty samý fotky.

VaT
Příspěvky: 192
Registrován: 04 dub 2017 14:29
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Časák - Včelařství

Příspěvek: # 3484Příspěvek VaT
30 led 2018 12:08

V tom článku z apimondie vod Peroutky je v posledním odstavci zajímavá zmínka o automatizaci ve včelařství. Peroutka se tam staromilsko-řečnicky ptá jestli jako to automatizovaný včelařství ještě pořád bude včelařství a nebo už jenom nějaká rutina. Nedávno jsem přečetl velice zajímavou knihu "Skleněná klec", která je v podstatě o tom že lidi sou obecně čim dál víc dementní protože používají čím dál tím víc mnohdy hodně nenápadný automatizace v denním životě. No a já v tomhle ohledu se ptám stejně jako Peroutka. Vedle jsou tu diškuze třeba ohledně úlové váhy s napojenim na ineternet věcí. Mě osobně se to hodně ekluje (tím prosím nehodnotím ani zbla ty kteří se tím baví), ale je fakt že to ještě automatizace není - spíš jakási vyšší forma získávání informací (dat) o dění v oulu. Jenomže každá automatizace začíná tím že se začne něco měřit a pak vymejšlet co s tím... Takže podle mě doba, kdy včelaři pípne oznámení aplikace v chytrým telefonu a von pude jako ovce do oulu vybrat med nebo provést něco jiného není až tak vzdálená. A zásadní otázka je: chtěl byste někdo takhle včelařit?

kurik
Příspěvky: 17
Registrován: 20 bře 2017 08:45
včelařím od: 20 čer 2014
oslovení: Tykat

Re: Časák - Včelařství

Příspěvek: # 3485Příspěvek kurik
30 led 2018 14:35

Mám to podobně. Ač se živím v IT průmyslu, tak se včelama jsem začal právě proto, abych si od IT odpočinul. Mít napojeny úly na internet věcí mne tak vůbe neláká. Vnitřně toužím spíše po tom, abych se naučil, tak jak jsem to slyšel od starých včelařů, že včely se včelařem "mluví" a samy si včelařovi "řeknou" co je potřeba. Vím, že je to tak trochu romantická, či mystická, představa, ale právě proto mne včely baví.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Časák - Včelařství

Příspěvek: # 3486Příspěvek Jan
31 led 2018 10:23

No tak to je o praxi , pokud se vyrojí tak to už "křičí" . Záleží taky kolik včelstev. Osobně mě zaujalo to čipování matek.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Jan Petrik
Příspěvky: 28
Registrován: 05 srp 2017 07:51
včelařím od: 10 črc 2013
oslovení: Tykat

Re: Časák - Včelařství

Příspěvek: # 3489Příspěvek Jan Petrik
31 led 2018 19:50

osobně si myslím, že včely se nenechají napasovat do jedniček a nul. Vždycky se v jejich zápisu objeví nějaká ta dvojka ;)

VaT
Příspěvky: 192
Registrován: 04 dub 2017 14:29
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Časák - Včelařství

Příspěvek: # 3497Příspěvek VaT
02 úno 2018 15:35

No vtip je právě v tom, že kdo dlouho pojede ty "jedničky a nuly" tak po určitém čase už nebude ani vědět že nějaké dvojky existují. Ona taková pokročilá včelařská aplikace na telefon nebude jenom o tom že to zahlásí plný medník. Ono to bude třeba měřit plochu plodu a teplotu v oule a vývoj venkovní teploty a tak podobně a pak to včelaři zapípá aby udělal včas oddělky. Což sice na první pohled může vypadat fajn, ale je jistý že včelaři ob dvě generace dál už vůbec nebudou tušit kdy oddělky udělat. Budu prostě už jenom ovce co budou mít na všechno apinu. Těch příkladů kdy se celej nějakej kus světa změní na základě toho, že přijde automatizace jsou milióny. Jeden z mnoha - zkuste dneska mladému taxikáři sebrat navigaci...

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Časák - Včelařství

Příspěvek: # 3498Příspěvek Jan
02 úno 2018 17:52

Ale ne, ob 2 generace už taky můžu včelařit roboti. To nikdo nemůže tušit, kam se to bude vyvíjet. A nebo vlivem integrace se to vrátí pěkně zpátky. Ono bude stačit, pokud dojde nafta, nebo vypnu elektřinu na dýl, jak tejden a .......
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Odpovědět

Zpět na „Časopisy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti