Oddělky, smetence, pakety

Odpovědět
Uživatelský avatar
Alternative 052
Příspěvky: 208
Registrován: 19 bře 2017 09:47
včelařím od: 0- 0-2006
oslovení: Vykat
Kontaktovat uživatele:

Oddělky, smetence, pakety

Příspěvek: # 2044Příspěvek Alternative 052
10 črc 2017 08:32

Zajímavá zkušenost: kamarád mi nabídl oddělky, ale máme nekompatibilní RM. Rozhodnuto tedy udělat smetence a jako pakety je přepravit v drátěném koši na kancelářský odpad (např.: https://www.ajprodukty.cz/kancelare-a-z ... lsrc=aw.ds).
Vloni jsem takhle já vezl pakety svému zeťovi, fungovalo to, ale bylo potřeba vyřešit pár detailů. Což se letos podařilo, vše zafungovalo i v těch vedrech bez nejmenších problémů.
Inspirace: německé metodiky, knihy Friedricha Pohla.
Jiří
Cattus amat piscem, sed non vult tangere flumen.
Po rybce kočič moc touží, však do vody za ní jít nechce.

Uživatelský avatar
Alternative 052
Příspěvky: 208
Registrován: 19 bře 2017 09:47
včelařím od: 0- 0-2006
oslovení: Vykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Oddělky, smetence, pakety

Příspěvek: # 2066Příspěvek Alternative 052
26 črc 2017 12:51

Ahojte,
nové poznatky, hodně jsem se na tom naučil. Aneb další pokračování příběhu smetenců ...
Jednak je přeprava paketů zcela v pohodě. Koše fungují, ještě jsem nyní vylepšil zakrytí a lištičky pro zachycení vyvěšených včel.
Usazení naprosto komfortní a pohodové, akorát na otevřený nástavek, takže pozor na slídění ...
Jednak se to musí udělat tak, aby včelky stihly přípravu na zimu. Dělali jsme to jen tak tak, ale dají to. Doufejme.
Je třeba vzít v úvahu, že min. 3 týdny nebudou mít nový plod, tedy nebudou většinou ani stavět a jejich počet se bude zmenšovat. Dělali jsme to v době absence snůšky a značného slídění. Bylo to velmi subtilní, ale tohle jsem myslím zvládl. Rizika jsem si uvědomoval a byl pěkně nervózní.
Dával jsem převážně souše, protože mi bylo jasné, že stavět moc nebudou. Prázdné rámky pro stavbu jsem po pár dnech vyndal, jen jim tam překážely.
Přehlédl jsem díky špatným očím, jak matičky kladou. Původně jsem si myslel, že čekají, až dělnice vyčistí dílo. Zjevně tomu tak nebylo, vizte níže.
Ihned jsem krmil. Začaly to práskat systémem šup sem - šup tam ... Během pár dní se z toho stal jakýsi řád a sedlo si to.
Protože jsem neviděl ještě 3. den vajíčka (už nosily pyl!), myslel jsem si, že když půjdu ošetřit KMl 9. den, bude to v pohodě. Nebylo, už víčkovaly. Musím k očaři ... :-D Zjevně začaly klást hned a ty včelky s pylem byly jasný signál. Poučení.
Zajímavé bylo, jak se pomalu rozjížděly. Už tak v tento pátek by se měl líhnout nový plod a všechny jsou v pohodě a ve stejné síle, lítají, nosí pyl, vodu i sladinu, hlídají si česno.
Průběžně samozřejmě krmím ředěným invertem na noc, a to tak, aby ráno v krmítku nebylo nic.
Česno v plemenáčích na jednu včelu, plemenáče v roští za včelnicí, ale tak 10 m, ani okolní včely (a že je nás tu fakt kolem hodně) to nenašly.
Tak držte palce, snad to klapne.
Poreferuju ...
Jiří
Cattus amat piscem, sed non vult tangere flumen.
Po rybce kočič moc touží, však do vody za ní jít nechce.

Odpovědět

Zpět na „Technologie včelaření“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti