Šlechtění na odolnost _ odkazy

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Šlechtění na odolnost _ odkazy

Příspěvek: # 1434Příspěvek Jan
06 dub 2017 13:54

No zas tak dobrej v ruštině nejsem, zrovna tyhle odborný knihy rozumým tak 75 % a zbytek musim hledat ve slovniku.
Ale ohledně odolnosti - ten p. Malychyn píše , že v době před stavbami cukrovarů byla v evropské části Ruska včelstva chována
v milionech kolod (klát). A technologie byla na jaře nalákat roj a na podzim vysířit . Dokonce se zmiňuje o Prokopovičovi,
že jeho včelstva trpěla morem (evropská hniloba) a to řešil tak, že postižená místa plodu vyřezal a se zbytkem si poradily včely sami.

Jinak anglicky něco rozumim taky, ale lák'mne spíš ten východ - nemaj tolik peněz tak se to snaží dohnat jinde.
Viz třeba léčba varroázy výluhem křenu.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Šlechtění na odolnost _ odkazy

Příspěvek: # 1436Příspěvek KaJi
06 dub 2017 15:32

Poláci říkali, že brtníci na Urale pokud včelstvo dožije 8 let tak brť stejně vysíří a vypálí a nachystají pro nový roj. Oni plánují pro začátek 3 roky.
Mám tady většího včelaře - souseda z UK - zajímavé, jemu se taky úhyny zatím vyhýbaly i když byly okolo něho. Ale začal nedávno, tak jej zatím vedu v kategorii - nekontaminovaný začátečník, ale je možné že ví něco navíc. :-) Někdy s ním musím hodit řeč.

VaT
Příspěvky: 192
Registrován: 04 dub 2017 14:29
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Šlechtění na odolnost _ odkazy

Příspěvek: # 1437Příspěvek VaT
06 dub 2017 16:41

No tak to si mě tam můžeš taky zařadit, ale teda nevim přesně jak to moc padá kolem, ale vim, že ztráty sou citelný. U mě ale je jistý že nic navíc nevim.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Šlechtění na odolnost _ odkazy

Příspěvek: # 1438Příspěvek KaJi
06 dub 2017 17:29

Podle mě je podstatná otázka, proč jsme došli k názoru, že včelstvo má být věčné.

V přírodě, pokud bych vzal, že pravděpodobnost že roj se usadí, přežije zimu a dál bude vegetit je 50%, tak pak mi jednoduchým výpočtem vychází:
0 - roj vyletí a někde najde vhodné místo
1 - včelstvo se stabilizuje
2- včelstvo posílá roj číslo 1
3 - včelstvo nabírá po vyrojení sílu, pokud se nevyrojí rovnou znova
4 - včelstvo posílá roj číslo 2
Pokud by dál žilo nebo i posílalo roje nebo byla úspěšnost rojů nad 50%, tak včelstev v přírodě neustále přibývá.

Takže normální by bylo kdyby vydrželo 3-4 roky. Tedy ztráty 25%-33% jsou v přírodě normální, včelstva nejsou nastavena na věčný život.

Uživatelský avatar
Alternative 052
Příspěvky: 208
Registrován: 19 bře 2017 09:47
včelařím od: 0- 0-2006
oslovení: Vykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Šlechtění na odolnost _ odkazy

Příspěvek: # 1439Příspěvek Alternative 052
07 dub 2017 03:56

No právě: ztráty cca 30 % považuje za v přírodě normální i samotnej pan Titěra. Jak pravil na přednášce někdy 9. 3. ve Všenorech. Zároveň k tomu poznamenal, jak to tý přírodě naší chemickou válkou tak nějak kazíme ... :-D
Třetinový systém Zdeňka Klímy počítal s tříletým cyklem. Někdy se mi zdá, že už se ten cyklus víc a víc zkracuje. A že včelaření se mění na oddělkaření ...
Jiří
Cattus amat piscem, sed non vult tangere flumen.
Po rybce kočič moc touží, však do vody za ní jít nechce.

maci01
Příspěvky: 10
Registrován: 02 lis 2014 21:01
včelařím od: 0- 0-2014
oslovení: Tykat

Re: Šlechtění na odolnost _ odkazy

Příspěvek: # 1474Příspěvek maci01
08 dub 2017 14:05

včelaření se mění na oddělkaření - ale tohle praktikují v USA, ale moc jim to nepomáhá. Tohle nebude cesta k úspěchu.

Uživatelský avatar
Alternative 052
Příspěvky: 208
Registrován: 19 bře 2017 09:47
včelařím od: 0- 0-2006
oslovení: Vykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Šlechtění na odolnost _ odkazy

Příspěvek: # 1476Příspěvek Alternative 052
08 dub 2017 14:51

No jo, ale naše realita je trochu jiná než ve Spokojených státech. Tam je je vcelku jasné, proč to někde a někomu nepomáhá. Jsou ale chovatelé (a není jich málo), kteří mají velmi zajímavé výsledky.
U nás se zdá, že zatím třeba určité modifikace Třetinového systému docela fungují. To je v souladu i s Karlovým tvrzením, že včelstvo není nesmrtelné, v tomto systému se včelstvo 3. rokem ruší. De facto se dá provést přemetení na mezistěny do nového úlu, výměna matky etc. A včelstvo jde dál jako nové ...
Jiří
Cattus amat piscem, sed non vult tangere flumen.
Po rybce kočič moc touží, však do vody za ní jít nechce.

Odpovědět

Zpět na „Prevence“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti