Stránka 1 z 1

Pelyňek

Napsal: 06 říj 2018 10:35
od Jan
Nerad bych to dával do léčiv, protože to není schválené léčivo.
Ale udělal jsem letos dobrou zkušenost s výtažkem z pelyňku.
V mém případě pelyněk černobýl. Na Jaře jsem nasbíral květy a a během léta květy, a ty po uschnutí maceroval v 80% lihu.
Jako vedlejší produkt je to vlastně část původní receptury absinthu. Tuto tinkturu jsem přidával jako prevenci nosemy do krmení.
Ve větší koncentraci se prý dá použít do hustšího roztoku a preventivně polévat včely , které již sedí v uličkách při nízkých teplotách.
Neprováděl jsem žádné vyšetření pod mikroskopem, stačí mě, že už kolem úlů nelezou včely s velkými zadečky, to mi jako důkaz stačí.

Re: Pelyňek

Napsal: 10 říj 2018 13:51
od VaT
Nedělá se absinth spíš z Pelyňku pravého? Jinak je to dost zajímavé. My přidáváme na radu jednoho starého králíkáře černobýl králíkům do trávy. Prý kvůli kokcidióze. Králikaříme první rok, tak vůbec nemohu posoudit jestli to má nějaký vliv... Budu muset omrknout ty včely s velkými zadečky kolem úlů, to sem ještě nikdy nepozoroval, ale je fakt že jsem se na to nikdy nesoustředil. Díky za tip.

Re: Pelyňek

Napsal: 10 říj 2018 21:03
od Jan
No tak pelyňek pravý má víc toho alkaloidy absinthu, či jak se to jmenuje , ale černobýl by na tom měl být podobně. Jen má menší koncentrace.U nás jsem pravý nenašel, černobýlu je víc, než dost. P. Vítámvás má na svých stránkách ,že používá odvar ve vodě a že to snad i v Dole testovali a bylo to lepší, než fumagilin.
A na ruskojazyčných stránkách jsem narazil,že to macerujou ve vodce, tak jsem sehnal 80% alkohol a pak to kapu do krmení. Před zimou doporučují ten vývar a polévat stažené včely v chomáči.