Jaké vlastnosti preferujete u materiálu na rozchov

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Jaké vlastnosti preferujete u materiálu na rozchov

Příspěvek: # 1086Příspěvek Jan
24 lis 2014 09:58

Tak trochu to tu bylo naťuknuto třeba v diskuzi o úlu p. Nymsy , kde vykusování starého vosku je
bráno jako dobrá vlastnost.

Já osobně zatím praktikuji nakoupení inseminované matky a rozchov jejích dcer.
Bohužel, poté co jsem původní "bastardy" nahradil takto, po úhynu všeho dokonce úplně,
mám pocit, že to není ono. Sice mám včely mírné, ale medu není tolik, co bývalo.

Teď mi u jednoho včelstva zaujalo, že vyhazují mrtvolky včel s deformovanými křídly , sem tam i s roztočem.
Ostatní včelstva toto nedělají. Otázka je, jak moc tuto činnost dělají cíleně kvůly kleštíovi , nebo virům,
a jak moc je to náhoda. Ale asi od nich zkusím příští rok něco rozchovat a uvidím.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

jirka.marx
Příspěvky: 31
Registrován: 25 srp 2014 07:03
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat
Bydliště: Sobotka

Re: Jaké vlastnosti preferujete u materiálu na rozchov

Příspěvek: # 1090Příspěvek jirka.marx
24 lis 2014 15:05

Podle jedné sezony bych med nehodnotil, ale myslím si že nastává období, kdy budeme cíleně šlechtit na přežití.... tj rozchovávat z toho co nám "zbyde".
Bohužel mrtvolky s deformovanými křídly a roztoči znamenají zřejmě poškození plodu VD spolu s viry zejména virem deformovaných křídel. (VDW)
Obávám se, že Tvůj plán rozchovávat z tohoto včelstva není úplně šťastný a asi nevyjde.

Zrovna tak mám výhrady k nakoupení inseminované matky a chovu z ní.......
Sobotka 310 a 350 mnm asi 20x L2/3 člen hnutí Šance pro včely , chovatel matek bez PP

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké vlastnosti preferujete u materiálu na rozchov

Příspěvek: # 1092Příspěvek Jan
25 lis 2014 08:51

VDW bohužel pozoruji skoro u všech včelstev. Nemyslim, že by po zemi lezly tisíce včel bez křídel, ale od srpna se sem tam nějaká objeví.
Ovšem jen u těhle jediných se objevují ne jako již hotové včely, ale jako kukly. Přes léto s tím asi není problém, protože mám v úlech na rámkách volnou stavbu,
někde trubčina, někde dělničina, tak ten tlak je asi víc na ty trubce a asi to i lépe snáší. Protože přeci není možný, aby ty viry chodily jen tak na podzim.

S tou inseminovanou matkou , jistota to není, ale ne vždy, jak se uvádí v literatuře, je výhodné , alespoň pro mne rozchovávat jen nejlepší medařky.
Inseminované matky jsem měl Vigorky od p. Čermáka a minimálně se s jejich dcerami zlepšil čistící pud. A zmizelo zcela zvápenatění.

Ohledně nemocí vidím třeba ve svém okolí asi i problém , že po úhynech si mnozí včelaři dotáhnou bůhví co , bůh ví odkud a s tím (zatím bez moru)
i ty viry a geneticky odolnější roztoče.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké vlastnosti preferujete u materiálu na rozchov

Příspěvek: # 1096Příspěvek Jan
26 lis 2014 13:50

jirka.marx píše: Bohužel mrtvolky s deformovanými křídly a roztoči znamenají zřejmě poškození plodu VD spolu s viry zejména virem deformovaných křídel. (VDW)
Obávám se, že Tvůj plán rozchovávat z tohoto včelstva není úplně šťastný a asi nevyjde.
No v každém včelstvu na včelnici jsem i loni našel alespoň minimum plodu s VDW. Nemusí to být šťastné , ale nic jiného, než rozchovávat z toho,
co tu mám mi nezbude. Pravděpodobně je tu tlak z okolí, nebo si po úhynech každý něco přitáhne odněkud....
Bydlim na rozhrani 3 okresů a tuším 4 ZO ČSV. Takže přehled o stavu okolí skoro ani mít nelze.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Kohout
Příspěvky: 40
Registrován: 22 srp 2014 06:32
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Jaké vlastnosti preferujete u materiálu na rozchov

Příspěvek: # 1102Příspěvek Kohout
09 pro 2014 20:44

Hlavu z kterých odchovávat jsem si lámal dlouho, ale pak jsem si jedny oblíbil, tak z nich. Když jsem se pak jednou ptal Evžena Babíka jak mám poznat z kterých larvit, řekl - z těch které ti dělají největší radost.
393 m.n.m. L159, 20 včelstev, od roku 2007

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké vlastnosti preferujete u materiálu na rozchov

Příspěvek: # 1103Příspěvek Jan
10 pro 2014 18:55

No jo , možná na jaře bude situace ne tak složitá , jestli bude vůbec z čeho vybírat. Mám jednu matku inseminovanou Vigorku,
jako jediná z 40. včelstev přežila úhyny v 2011. Letos jí bylo tušim 6 let. Tak schválně co s ní bude na jaře. cca 70% včelstev jsou její dcery,
což má za následek že touto dobou jsou včelstva na 4-6 uličkách , tedy tímto směrem ještě není moc co hodnotit. Je fakt , že některá včelstva lépe nosí pyl, některá propolis, některá hnědý propolis, některá červený... V některých prípadech i rojivost nemusí být problém genetiky, zažil jsem včelstva, co se vyrojila a přesto nanosila hodně medu a uzasený roj se do rojovky dostal taky a zimoval jsem 3 silna vcelstva.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Uživatelský avatar
Igor78
Příspěvky: 31
Registrován: 31 říj 2014 06:09
včelařím od: 0- 6-2013
oslovení: Tykat

Re: Jaké vlastnosti preferujete u materiálu na rozchov

Příspěvek: # 1104Příspěvek Igor78
11 pro 2014 19:44

Jan píše:Tak trochu to tu bylo naťuknuto třeba v diskuzi o úlu p. Nymsy , kde vykusování starého vosku je
bráno jako dobrá vlastnost.

Já osobně zatím praktikuji nakoupení inseminované matky a rozchov jejích dcer.
Bohužel, poté co jsem původní "bastardy" nahradil takto, po úhynu všeho dokonce úplně,
mám pocit, že to není ono. Sice mám včely mírné, ale medu není tolik, co bývalo.

Teď mi u jednoho včelstva zaujalo, že vyhazují mrtvolky včel s deformovanými křídly , sem tam i s roztočem.
Ostatní včelstva toto nedělají. Otázka je, jak moc tuto činnost dělají cíleně kvůly kleštíovi , nebo virům,
a jak moc je to náhoda. Ale asi od nich zkusím příští rok něco rozchovat a uvidím.
No ja by som to skúsil rozchovať ,minimálne majú dobrý čistiaci pud .Ja som sa rozhodol zatiaľ len pozorovať prirodzený spád klieštika + po preliečení ,zhodnotiť silu včelstva atd. versus znáška a prehodnotím podľa toho či rozchovávať .Včely ktoré budú mať veľa kliešťa a nosia ešte aj málo medu rozhodne rozchovávať nebudem .Taktiež by nebolo od veci nechať im dostatok medu na prezimovanie ,tuším sa to robí tak že sa im ponechá jeden NN s medom z jarnej znášky či agátovej .Keby sa tam ešte objavili čistiace vlastnosti ako likvidácia starého diela tak by som to rátal tiež ako plusový bod .Tu sú popísané celkom dobré postupy šľachtenia na WT hlavne ten nemecký by si určite mal každý zvážiťhttp://www.vcelky.cz/varroatolerance-varroarezistence.htm máme podobné podmienky zhruba . A teda nehnať všetko len na medný výnos ,ale nejakú strednú cestu hľadať ,som zvedavý na moje odolné včely ,lebo tento rok idú najsilnejšie do zimy ako budú nosiť ak zvládnem rojenie .Ak to bude vyzerať dobre po prvých znáškach tak obmedzím matku v plodovaní aby nakládla metečníky a narobím odelky .Teda takú mám predstavu ja ,uvidíme ako to dopadne .
Rámik LG 2/3 ,LG Jumbo + 4/3 v pláne

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké vlastnosti preferujete u materiálu na rozchov

Příspěvek: # 1106Příspěvek Jan
14 pro 2014 21:50

No a teď zajímavá otázka, včera tady u nás byl pěkný prolet, dal jsem tu video a dneska bylo zataženo s drobným deštěm.
Jedno včelstvo, řekl bych silnější mělo velkou letovou aktivitu. Pyl nenosily. Takže otázka, co dělaly, buď nosily vodu, teda teoreticky by se jednalo o včely,
co budou chtít plodovat i před slunovratem, nebo něco rabovaly a na jednu stranu to budou medařky a na druhou si možná naloupí nějaké roztoče ...
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

jirka.marx
Příspěvky: 31
Registrován: 25 srp 2014 07:03
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat
Bydliště: Sobotka

Re: Jaké vlastnosti preferujete u materiálu na rozchov

Příspěvek: # 1107Příspěvek jirka.marx
18 pro 2014 10:12

U materiálu na rozchov bych požadoval alespoň určitou míru odolnosti vůči VD ....tj choval bych ze včelstva, které nevyžaduje zásahy v průběhu roku, které bez problému vydrží od prosince do prosince....a přeléčit v bezplodém období . To je snad reálný ne???
Sobotka 310 a 350 mnm asi 20x L2/3 člen hnutí Šance pro včely , chovatel matek bez PP

Uživatelský avatar
Igor78
Příspěvky: 31
Registrován: 31 říj 2014 06:09
včelařím od: 0- 6-2013
oslovení: Tykat

Re: Jaké vlastnosti preferujete u materiálu na rozchov

Příspěvek: # 1108Příspěvek Igor78
19 pro 2014 14:53

Tak sa zdá že je ,aj dosť je takých čo také včely má (aj ked menej ako by bolo vhodné),ja liečim len raz v auguste(8mesiac) a zatiaľ v pohode ,bez úhynu .
Rámik LG 2/3 ,LG Jumbo + 4/3 v pláne

Odpovědět

Zpět na „Šlechtění matek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti