Jaké vlastnosti preferujete u materiálu na rozchov

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké vlastnosti preferujete u materiálu na rozchov

Příspěvek: # 1120Příspěvek Jan
21 pro 2014 23:25

Jan píše:
KaJi píše:Dneska mám jediný požadavek - odolnost. Jen jak ji poznat a přijít o co nejméně včel. :-)
No tak to je ta správná otázka.
Sice jsem tuším ve včelařství četl o p. Žákovi, co dělá ty plastové rámky,
psal o pokusu kdy včely, co prováděli grooming nechal dojít do stavu trubčic a trubci od nich inseminoval matky,
dál se tam o tom už nezmiňoval, a současně z OVP třeba o včele Primorskaja, tak vesměs prodejci včelu vychvalovali do nebes, naopak
včelaři tvrdily, že to v následujících generacích není zas až takový zázrak.

No a úplně jsem zapoměl, že pokud náhodou bude nějaké včelstvo jevit známky tolerance, neznamená to , že tato vlastnost musí být dědičná.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Uživatelský avatar
Igor78
Příspěvky: 31
Registrován: 31 říj 2014 06:09
včelařím od: 0- 6-2013
oslovení: Tykat

Re: Jaké vlastnosti preferujete u materiálu na rozchov

Příspěvek: # 1121Příspěvek Igor78
22 pro 2014 10:51

Jan píše:

No a úplně jsem zapoměl, že pokud náhodou bude nějaké včelstvo jevit známky tolerance, neznamená to , že tato vlastnost musí být dědičná.
No o tom som tiež počul ,hlavne aby boli v chove nejaké také čo tie známky majú či mali a potom boh nám pomáhaj nejak.Ja som si tak na začiatok stanovil také pravidlá že po dve rodiny pri sebe a od dalších tak 5m rozostup ,čo je možno málo ,ale nech . Potom rozširovať cez roje stav včelstiev aspoň na 60% ak nie naplno .Prelarvovať či dať tam plást s otvoreným plodom do odelku či pásik s vajíčkami je jednoduchšie ako čakať na rojovku či ich do toho dohnať .Ale príde mi prirodzené cez roje či aspoň matečníkmi z rojovky .Obmedzovať použitie medzistienok . Potom monitorovať klieštika ,spád ,a sú nejaké alternatívy zmývať liehom či práškovým cukrom z včiel a pozorovať vlastnosti že by mali nejaké znaky vitality aj výkonu ,sily .Uvidíme no :) Ešte k tomu liečeniu v bezplodnom období ,čo vám ja viem ,ak dám bee vital ,dá to dole kliešte čo nie sú pod viečkom ,týždeň nato zopakujem ked sa dalšie vyliahnu ,a o týždeň znova . Spád býva asi nasledovný napríklad : 1x zo 150 spád ,2x 50ks ,3x 10ks . čiže ich to zdecimuje myslým na 90% či tak nejak ako sa aj udáva ,že by to včely nejak poškodzovalo som si nevšimol .Inak do bee vitalu sa už tuším nedáva kš ale k mravčia ,aj ked u nás v laistroch je že oxalová a ale na výrobku je mravčia . :D ale funguje a to je hlavné.
Rámik LG 2/3 ,LG Jumbo + 4/3 v pláne

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké vlastnosti preferujete u materiálu na rozchov

Příspěvek: # 1164Příspěvek Jan
10 bře 2015 19:18

jirka.marx píše: Bohužel mrtvolky s deformovanými křídly a roztoči znamenají zřejmě poškození plodu VD spolu s viry zejména virem deformovaných křídel. (VDW)
Obávám se, že Tvůj plán rozchovávat z tohoto včelstva není úplně šťastný a asi nevyjde.
Tak dneska jsem dělal prohlídku i tohoto včelstva a zatím vypadá dobře, zimu přežilo a s VDW se vyrovnalo. Řekl bych středně silné.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

VaT
Příspěvky: 192
Registrován: 04 dub 2017 14:29
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Jaké vlastnosti preferujete u materiálu na rozchov

Příspěvek: # 1611Příspěvek VaT
26 dub 2017 09:03

Teď jak bylo v minulejch pár dnech psí počasí sem jedno odpoledne, když bylo celkem hnusně - zima a vítr - pozoroval že 2 včelstva z 9ti měly někajej provoz na česnu a včely se dokonce vracely s rouskama. U ostatních bylo prakticky ticho. Myslíte, že řekněma "otužilost", by mohla bejt jedna z vlastností, kerá by předurčovala k dalšímu chovu?

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké vlastnosti preferujete u materiálu na rozchov

Příspěvek: # 1616Příspěvek Jan
26 dub 2017 10:48

Tato včelstva (ale mohu se mýlit) jsou obvykle lepší medařky , chce to hlídat rojovku - nejsou to přímo
rojilky, ale všechno zanesou medem a pak letí. Muj rekord byl 1 matka se 3x vyrojila a současně byly nejlepší na med.
Bohužel si pak natahají i dost roztočů napodzim .......
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Uživatelský avatar
Alternative 052
Příspěvky: 208
Registrován: 19 bře 2017 09:47
včelařím od: 0- 0-2006
oslovení: Vykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké vlastnosti preferujete u materiálu na rozchov

Příspěvek: # 1618Příspěvek Alternative 052
26 dub 2017 11:23

Já měl takové "sběračky otužilky" taky. Extrémně vitální, prostě dokonalá úderka ...
Padly v lednu, páč někde na podzim, kdy jiné už nelítaly, ale ony ano - a mocně - chytly nějakého vira. A během 3 týdnů tiše vymizely ...
Jiří
Cattus amat piscem, sed non vult tangere flumen.
Po rybce kočič moc touží, však do vody za ní jít nechce.

VaT
Příspěvky: 192
Registrován: 04 dub 2017 14:29
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Jaké vlastnosti preferujete u materiálu na rozchov

Příspěvek: # 1622Příspěvek VaT
26 dub 2017 14:00

Zajímavý, nikdy sem si nějaký "otužilosti" nevšímal. Loni sem měl jedny ukázkový včely co napřed přinesly 25kg květovýho pak se vyrojily a pak přinesly 25kg smíšenýho - ale jesltli byly taky otužilý to už si bohužel nepamatuju. No a co se týče toho rojení tak loni sem měl na stromě snad i květák ze špajzu, páč sem rok předtim přišel na bezchybnou protirojovou metodu...

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Jaké vlastnosti preferujete u materiálu na rozchov

Příspěvek: # 1628Příspěvek KaJi
26 dub 2017 14:38

Kdysi jsme to sledoval, jsou včelstva co na stanovišti létají první a další co létají do tmy, odst sjme to kdysi sledoval a diskutoval s dalšími.
Závěr - vliv na výnos nezjištěn.

Osobně mám radši včely co v takovém počasí sedí doma na prdelce a nelétají, to je podle mě signálem, že mají uvnitř vše co potřebují, a nemusí ven.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Jaké vlastnosti preferujete u materiálu na rozchov

Příspěvek: # 1629Příspěvek KaJi
26 dub 2017 14:43

K odstupu úlů.
No, letos jsem docela překvapený. Mám to po dvou, sice jen metr mezi, pak ale třeba strom atd. Tam kde mě to potkalo, tak to šlo i ob ten strom.
ALe doma kde ten strom není, to padlo v řádce , ale jedny veteránky tam stále mezi nimi vyčnívají a v kondici.
Mám je tam cca +5let bez údržby - tedy výměny matek - takže to je pak cenné - a je mi jedno co je to za vlastnost. Já jí říkám výdrž bez údržby. :-)

Uživatelský avatar
Alternative 052
Příspěvky: 208
Registrován: 19 bře 2017 09:47
včelařím od: 0- 0-2006
oslovení: Vykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké vlastnosti preferujete u materiálu na rozchov

Příspěvek: # 1638Příspěvek Alternative 052
26 dub 2017 23:34

Oni i ti cizáčtí Němci mají termín: index přezimování, což je ve výsledku souhrn toho, že včelstvo prostě přezimovalo v dobré kondici a vitalitě. Je to vlastně základní kritérium k dalšímu hodnocení ...Jistě: mají to i nějak detailněji specifikované, ale toto je základ.
Jiří
Cattus amat piscem, sed non vult tangere flumen.
Po rybce kočič moc touží, však do vody za ní jít nechce.

Odpovědět

Zpět na „Šlechtění matek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů