Rojení

Odpovědět
Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Rojení

Příspěvek: # 758Příspěvek Jan
01 zář 2014 22:06

Letos se mi stala taková pro mne zvláštní věc,
Jedno včelstvo, ve kterém byla inseminovaná matka Vigorka, nemělo misky, ani matečníky,
jsem mu matku odebral s dvěma plásty plodu + 1 krycí se zásobama a pylem a myslel jsem, když to bylo od ins. matky, že nebudu
dávat matečník, že to ňák dopadne. Udělali matečníků víc, tak jsem je nechal no a voni se vyrojily.

Což mne překvapilo, protože občas se doporučuje jako zabránění rojovky odebrat matku.
Vím že se doporučuje i vylámat matečníky, ale řekl jsem si nechám to na nich a ...

Dříve jsem to zkoušel taky a nevyrojily se. Nebyly nějak extra silný.


Honza
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Milan Havelka
Příspěvky: 61
Registrován: 22 srp 2014 00:24
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat
Bydliště: Benátky nad Jizerou

Re: Rojení

Příspěvek: # 763Příspěvek Milan Havelka
01 zář 2014 22:45

Letošek byll ohledně rojení velice divný rok. Jedny se mi vyrojily z otevřených matečníků a druhé ze zakladených misek.....Na Vf se psali a dost často se o tom ve včelařských kruzích mluví, že je to díky počasí a velkým výkyvům teplot v březnu a dubnu. Někde padla i taková hypotėza, že mladé matky nevěděli jak se chovat díky rozhozeným biologickým hodinám.....já mám na tohle chování jinej názor. Oni se opravdu nejvíc rojily loňské matky.....a tam, kde jsem udělal oddělek se starou matkou došlo v 80% k TV. U dvou matek došlo v průběhu sezóny k trubcokladsti.....
Takže vzhledem k jasně nevhodným podmínkám pro chov v roce 2013, a pravděpodobnému špatnému oplození matek ,mohli včely i to rojení chápat jako předejití situace, kdy matka skončí s kladením oplozených vajíček. Nenapado by mě to , ale ty letošní hromadné TV, které u dvou včelstev skončily nezdarem.....mi dávají dost velkej důvod o tom přemýšlet.....a nejsem včela abych všemu rozuměl.... ;)
Benátky nad Jizerou, 232 mn.m. BVD 11r.39x24+39x17, Tachovský 39x24,2014 - modifikovaný Eurodadant 39x35 +39x17 - 35 včelstev. Včelařím od roku 1980.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Rojení

Příspěvek: # 764Příspěvek KaJi
02 zář 2014 07:30

Hodně se mluví o pánské neplodnosti - nedostatečnému počtu zdarvých spermií - jako jedna z příčin je množství "chemie" kterou dostáváme v jídle z postřiků, obalů, atd.

Tak jestli ti trubci nezačínají mít podobné potíže. ;)
Vliv postřiků na hmyz se jakž takž zkoumá ale jestli nějaký nově nasazený chemický protředek má vliv na životnost spermií se nezkoumá asi ani u lidí. :-) Natož u nějakých trubců.

Matka má přeci prý poznat kdy má dost a prý případně opakovaně vyletuje na prolet.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Rojení

Příspěvek: # 767Příspěvek Jan
02 zář 2014 11:53

No trochu to odbočí, ale podle výzkumů citrusů (nějaký pořed v TV) je v jejich slupce (možná i dužnině) množství pesticidů, které nejde omít.
A dokonce, pokud se přidá do drinku , tak se pesticidy v ethanolu rozpustí a koktejl má přísadu navíc.

A u těch pesticidů se obvykle zkoumá, kolik jich ještě organismus snese, ale stopové množství jsou v jistých případech schopny vyvolat reakce, jako hormony.

Třeba mořští živočichové si "užívají" své. Tak proč by to nemohlo mít vliv i na včely.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Odpovědět

Zpět na „Včelaření“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti