Racionální včelaření/včelař

Odpovědět
KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 247Příspěvek KaJi
25 srp 2014 18:15

Tom píše:Vhodný materiál hledám celý život a je to nikdy nekončící práce. Vhodný materiál pro danou lokalitu poznám podle toho, že v té lokalitě je zdravý a prosperuje. Udržení vlastností zase souvisí s prosperitou, materiál který není schopen si vhodné vlastnosti udržet stejně v generacích budoucích zanikne, protože nebude prosperovat a jsme zase na začátku o nikdy nekončící práci.
Jestli jsou i jiné způsoby jak rozpoznat vhodný materiál jsem jedno velké ucho.
Takže jseš neracionální včelař?:-) Viz úvodní teze - definice. ;)

Milan Havelka
Příspěvky: 61
Registrován: 22 srp 2014 00:24
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat
Bydliště: Benátky nad Jizerou

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 248Příspěvek Milan Havelka
25 srp 2014 18:47

Dalo by se to tak říct......ano, jsem hodně neracionální.....
Benátky nad Jizerou, 232 mn.m. BVD 11r.39x24+39x17, Tachovský 39x24,2014 - modifikovaný Eurodadant 39x35 +39x17 - 35 včelstev. Včelařím od roku 1980.

Tom
Příspěvky: 48
Registrován: 21 srp 2014 07:25
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 252Příspěvek Tom
25 srp 2014 20:25

V podstatě ano, když to člověk musí dělat neustále a není vidět konce co je na tom moudrého, že.

Milan Havelka
Příspěvky: 61
Registrován: 22 srp 2014 00:24
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat
Bydliště: Benátky nad Jizerou

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 254Příspěvek Milan Havelka
25 srp 2014 20:57

Na spoustě věcí není nic moudrého.....a opakujeme furt dokola..... Třeba jsem neracionální...ale baví mě to. :D
Benátky nad Jizerou, 232 mn.m. BVD 11r.39x24+39x17, Tachovský 39x24,2014 - modifikovaný Eurodadant 39x35 +39x17 - 35 včelstev. Včelařím od roku 1980.

gupa
Příspěvky: 59
Registrován: 21 srp 2014 20:54
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 258Příspěvek gupa
26 srp 2014 00:35

Nebylo by lepší vytvořit tedy téma "Neracionální včelaření" a víc nějaký výběr matek tady v tomto tématu nerozebírat? Nejde k tématu.

Jasné je, že matku dělá včelstvo, včelstvo dělá med a snůška dělá včely. Naprosto přímá odpověď otom jak neracionální je hledat a přemísťovat bezhlavě nějaký materiál a vkládat do takové činnosti nějaké naděje o lepších zítřcích, když nejlepší materiál je ten, který máme před nosem.

Uživatelský avatar
goro
Příspěvky: 105
Registrován: 21 srp 2014 20:42
včelařím od: 0- 0-1998
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 261Příspěvek goro
26 srp 2014 08:48

goro píše:
Tom píše: -nekupuje matky
-odchovává jen z toho co se osvědčilo
Tome ale čo ak sa mi nič z tých včiel, ktoré mám na včelnici neosvedčilo? :evil:
Ako zlepším genetický fond ak nezískam nové matky ?
Gupa , gupa, pozri si znovu prvý príspevok Toma, ktorým tému "racionálneho " včelárenia otvoril :lol:
...matky do neho patria....

gupa
Příspěvky: 59
Registrován: 21 srp 2014 20:54
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 272Příspěvek gupa
26 srp 2014 12:52

goro píše:
goro píše:
Tom píše: -nekupuje matky
-odchovává jen z toho co se osvědčilo
Tome ale čo ak sa mi nič z tých včiel, ktoré mám na včelnici neosvedčilo? :evil:
Ako zlepším genetický fond ak nezískam nové matky ?
Gupa , gupa, pozri si znovu prvý príspevok Toma, ktorým tému "racionálneho " včelárenia otvoril :lol:
...matky do neho patria....
Goro, goro čteš to co píšu? Co je moudrého na výběru matek, když není snůška? Odpověď by měla napovědět jak moc nerozumné a neracionální je vůbec nějaký výběr dělat. Buď mám včelstva v pořádku, mají vše co potřebují, nebo mám mrzáky, mezi něma pár siláků, jenže i matky - sestry z takových siláků jsou bez kasty dělnic blízkých matce a ty bez snůšky nic významného. Já si myslím, že matka pokud má vše co potřebuje, tak klade a plní svou funkci jaksi automaticky, ne že se budu dívat na hladem postižené mrzáky.

Takže otázka pro ty co si myslí, že výběrem něco změní. Mají včelstva potažmo matky vše co potřebují když je pozorujete a vybíráte pro chov?

Tom
Příspěvky: 48
Registrován: 21 srp 2014 07:25
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 284Příspěvek Tom
26 srp 2014 15:38

Na tu tvoji poslední otázku je velice snadná odpověď. Musí mít vše, jinak to nejsou ta správná včelstva pro odchov. A tyto slabé snůškové podmínky jako letos, jsou dokonce ty správné, které ti ukážou, která včelstva to jsou a dovedou se o tu matku postarat. A věř tomu nebo ne, ale jak jde čas, tak ten poměr silných a slabých včelstev, při slabých snůškách, se poměrově mění ve prospěch silnějším. A nejsem Merkury ;) .

gupa
Příspěvky: 59
Registrován: 21 srp 2014 20:54
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 285Příspěvek gupa
26 srp 2014 16:48

Není to tak snadný ..., jak se pozná, že včelstva mají vše aby byl vhodný čas na hodnocení pro odchov?

Právě když jsou všechny včelstva v silné pozici, nerovná se?, že je zajištěno to co včelstvo potřebuje od včelaře? Není od toho slova "člověk rozumný" spojitost v racionální včelaření? Včela sama sebe racionálně chovat nemůže (nechová se racionálně viz min. příspěvky v tomto tématu) ale člověk racionálně včelařit ano. Něco furt vtom prvním příspěvku chybí a myslím si že právě ta racionalita - rozum.

Uživatelský avatar
goro
Příspěvky: 105
Registrován: 21 srp 2014 20:42
včelařím od: 0- 0-1998
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 290Příspěvek goro
26 srp 2014 18:11

Tom píše:... A tyto slabé snůškové podmínky jako letos, jsou dokonce ty správné, které ti ukážou, která včelstva to jsou a dovedou se o tu matku postarat.
Gupa, Tom ti odpovedal aj za mňa, pripájam sa k nemu... :oops:

Odpovědět

Zpět na „Včelaření“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů