Racionální včelaření/včelař

Odpovědět
gupa
Příspěvky: 59
Registrován: 21 srp 2014 20:54
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 298Příspěvek gupa
26 srp 2014 19:05

goro píše:
Tom píše:... A tyto slabé snůškové podmínky jako letos, jsou dokonce ty správné, které ti ukážou, která včelstva to jsou a dovedou se o tu matku postarat.
Gupa, Tom ti odpovedal aj za mňa, pripájam sa k nemu... :oops:
Aha takže když dám na hladové stanoviště perfektní včelstva a když tam dojedu po nějaké době, tak ty co přežily jsou vhodné na výběr? Podle rozumu je to nerozum a plýtvání zdroji včelích sil. Výsledek je totiž silně závislý na kvlalitě a kvantitě kast a to není o genetice ale o dlouhém období před převozem, vyzimování, časová osa tak 10 měsíců před. Žádná, nebo minimální vliv genetiky. Bych řekl podle sebe, prominou, ale takot je to podle prodejců materiálu kteří chválí a skládají ódy aby zboží - matky, oddělky popsaly.

Tom
Příspěvky: 48
Registrován: 21 srp 2014 07:25
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 301Příspěvek Tom
26 srp 2014 20:03

To je o výběru z čeho odchovávat, ne o tom nechat včely uhynout hladem. Na každém stanovišti ať je jak chce hladové se vždy najdou takové včely co prosperují a mají med z takových odchovám matky a vyměním je u těch, které jsem musel dokrmovat. Samozřejmě neznamená to, že od té chvíle mám super včelstva, protože je v tom ten díl náhod o kterém psal Milan Havelka i když jsou metody cíleného volného páření kdo s kým, ale aspoň se k tomu ideálu dovedu i jen malým krůčkem přiblížit. S těmi deseti měsíci souhlasím, proto také včelařský rok začíná v podletí a proto také všechny výměny matek se snažím dělat v podletí, abych viděl jak se včely pokud možno projeví co nejvíc přirozeně. Nápravy včelstev na jaře způsobuje uměle vyvolané reakce, tam toho moc o včelách zjistit nejde.

ZdeBa
Příspěvky: 5
Registrován: 21 srp 2014 19:53
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 303Příspěvek ZdeBa
26 srp 2014 20:30

takové včely co prosperují a mají med ------------ Tome ty máš skutečně pomýlené názory :( To že je některé včelstvo na hladovo a některé je zásobené. Tam je tolik ,tolik ,tolik promněnných

Tom
Příspěvky: 48
Registrován: 21 srp 2014 07:25
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 305Příspěvek Tom
26 srp 2014 20:45

V příspěvku nad tebou si ještě jednou přečti první větu. Ty máš o výkonu včelstva přehled hned v prvním roce života matky? Já ne. Dokonce v některých včelstev matky neměním už vůbec. Ty doplňuješ zásoby všem včelstvům stejně? Já ne. Některé nekrmím vůbec. To by byly jedny překrmeny a jiné nedokrmeny. Jakou by to mělo logiku?

Tom
Příspěvky: 48
Registrován: 21 srp 2014 07:25
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 306Příspěvek Tom
26 srp 2014 20:52

Zdendo, víš z čeho mám obavu, že jednou díky takovým chovatelům co nechápou, že včela žije v přírodě tu budeme mít včely kterým budeme muset chodit denně sypat jako slepicím. Až do nedávna byla včela hospodářsky využívaný hmyz, dnes je to hospodářské zvíře a v tom sakra rozdíl.

gupa
Příspěvky: 59
Registrován: 21 srp 2014 20:54
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 307Příspěvek gupa
26 srp 2014 20:53

Například si myslím, že jedna promněnná je to slavné spojování které se hodně propaguje, ale jediné spojování na které jsem došel že je efektivní, rozumné - racionální je přeletákem. Vemme si pokus. Spojím-li včelstvo postavením nástavku, vytvoří se ve včelstvu velmi "neutrální nálada" a ta má velký význam v dalším období existence včelstva na výkon všech kast včetně matky. Typicky se projevuje takovou latentostí jak po vyrojení, jakoby sklon k tiché výměně. Je to rozumné? Podle mého názoru a právě z tohoto důvodu je rozumný včestva spojovat pokud možno přeletákem, který musí být zase proveden tak aby nedošlo ke ztrátě matky. Taková ztráta závisí na orientaci vrátivších létevek, prostě musí být zmateny a musí být zabezpečen vznik "pocitu vžebrávání a poroby". Takto spojené včelstvo je prakticky posíleno "brigádou oddaných dělnic", s rozdílem oproti spojením naházení nástavku, přijetí nového feromonu matky za mateřský. A to je velký rozdíl který může také kvalitní matku zneviditelnit pro výběr.
Naposledy upravil(a) gupa dne 26 srp 2014 20:56, celkem upraveno 1 x.

gupa
Příspěvky: 59
Registrován: 21 srp 2014 20:54
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 309Příspěvek gupa
26 srp 2014 20:54

Tom píše:Až do nedávna byla včela hospodářsky využívaný hmyz, dnes je to hospodářské zvíře a v tom sakra rozdíl.
To je jedno a to samé. Už hodně dlouho, historie včelařství učí že už za dob faraonů tomu tak bylo a to se kočovalo po Nilu podle fenologie břehů.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 311Příspěvek KaJi
26 srp 2014 21:03

Letos to bylo o tom, že prostě to sedlo některým. Podle vyzásobení z loňska, podle toho jak plodovaly a taky v jakém byly úlu a s jak starou matkou.

Nehledě na to, že některé včely velmi brzy přešly do sporo režimu a ty jsou pro mě možná cennější jak ty co jely na maximum a nakonec měly kliku že v okolí byla snůška třeba ze svazenky. Jiné na jiném stanovišti se dostaly až na kraj vyhladovění s ohromným plodovým tělesem.

Co bych si měl vybrat?

A navíc když se ukazuje že ty co málo plodují mají možná výhodu ve větší odolnosti proti VD.

Možná je tady u nás racionálnější mít dvě malá bezúdržbová včelstva s mírným ale jistým výnosem než nějaké obří, kde člověk musí být pořád ve střehu - napřed roj, pak roztoč.

Jaroslav Stoklasa
Příspěvky: 12
Registrován: 26 srp 2014 19:37
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 324Příspěvek Jaroslav Stoklasa
26 srp 2014 21:33

A to je to, čo tvrdím stále. V niektorých podmienkach je lepšie mať viac slabších včelstiev (tým nemám na mysli tzv. slabochy) ako málo silných, ktoré mnoho preplodujú, stále sú na hrane so zásobami, majú tendenciu sa rojiť a podobne.

ZdeBa
Příspěvky: 5
Registrován: 21 srp 2014 19:53
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 328Příspěvek ZdeBa
26 srp 2014 21:41

Tom píše:Zdendo, víš z čeho mám obavu, že jednou díky takovým chovatelům co nechápou, že včela žije v přírodě tu budeme mít včely kterým budeme muset chodit denně sypat jako slepicím. Až do nedávna byla včela hospodářsky využívaný hmyz, dnes je to hospodářské zvíře a v tom sakra rozdíl.
A proto já nakupuji pár matek jako vigorky, pekařovky,cimalovky a sedl.příchovice. Všechno jsou to spíše bezůdržbové medařky, včely které dělají tichou výmněnu a hodí se do chudých podmínek.Nejvíc se mi zamlouvají Cimalovky. Kdybych jak ty říkáš vybíral z toho co tady bylo po němcích tak bych se nikam nedostal. Nebylo z čeho vybírat to byli jen bodavé rojivé potvory (ta černá včela ke které se někteří blázni chtějí vrátit).Nějaký med daly jen v malinkých úlech. Ale jak ty říkáš nic nekupovat a vybírat to lepší z horšího chovu je asi lepší.

Odpovědět

Zpět na „Včelaření“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 3 hosti