Racionální včelaření/včelař

Odpovědět
ZdeBa
Příspěvky: 5
Registrován: 21 srp 2014 19:53
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 79Příspěvek ZdeBa
22 srp 2014 11:50

Gupo já se včelařením živím mám nyní 280včelstev a včelařím asi 32 let. Rozhodně vím jak se chovat racionálně jinak bych se neuživyl. Ty na jaře nemíváš slabá včelstva ?? a jedno třeba bezmatečné?? Ty je necháš obě umřít místo aby z nich bylo jedno produkční včelstvo?? To jsou opravdu hraběcí názory. Běžte do háje vy teoretici .Racionálně znamená efektivně!!

Tom
Příspěvky: 48
Registrován: 21 srp 2014 07:25
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 82Příspěvek Tom
22 srp 2014 12:30

Přírodní chov je něco jiného, to je včelaření na nerozběrném díle v klátu nebo japonském úlu, košnice je jiná kapitola.
Čemu vadí na jaře slabé včelstvo, když dovede do první snůšky narůst a dát slušný výkon. To jsou ty správné geny, protože k čemu zimovat velkou armádu, která toho také hodně sežere a to samé platí i v sezóně v mezisnůškových mezerách.
Kupovat matky od ověřených chovatelů po kusech je k ničemu. Nakupoval jsem po desítkách, abych zjistil, že těch dobrých je tam stejně jako od jakéhokoliv strejdy od vedle. Vyhozený peníze oknem.
Stejně tak dávat mezistěny, jsou to náklady na výměnu a práce navíc. Včely umí stavět i bez předlohy a stačí dát prázdný rámek mezi dva vystavěné a dílo i bez naváděcích proužků apod. začnou stavět rovně. Ideální je dávat stavět jen do medníku, ty dva vedle původní budou nadstaveny, ale to se při prvním medobraní srovná. A dílo z medníku putuje na jaře na rozšiřování do plodiště a ne jak bývá železným zvykem, že to nejhorší z plodiště je na med. Bez mezistěn včelařil už Langstroth a to byl také velký včelař.
Spojování různých slabochů je nejlepší cesta jak si na včelnici držet brak. Na náhradu slabochů jsou oddělky, pokud je oddělků dost, jednoho slabocha nahradí i dva spojené oddělky. A je s něma míň starostí jako s jedním slabím, protože se tvoří na hlavní snůšku a zásoby si donesou sami.

Uživatelský avatar
goro
Příspěvky: 105
Registrován: 21 srp 2014 20:42
včelařím od: 0- 0-1998
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 106Příspěvek goro
22 srp 2014 17:46

Tom píše: Na náhradu slabochů jsou oddělky, pokud je oddělků dost, jednoho slabocha nahradí i dva spojené oddělky.
tak s týmto plne súhlasím....
btw
k tým nakúpeným matkám len toľko, že nasledujúci rok tvorené matky sa budú páriť s trúdmi tých včelárov zo širšieho okolia, ktorí matky nemenili a máme čo sme (ne)chceli... :oops:

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 110Příspěvek KaJi
22 srp 2014 18:45

Není tohle vákno založeno jako ozvěna tohoto:
http://forum.sanceprovcely.cz/tema-Prir ... ek-J-Nymsa ?

Řekl bych že se tam řeší stejná filosofie, ale racionální se snad nenazývá.

gupa
Příspěvky: 59
Registrován: 21 srp 2014 20:54
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 113Příspěvek gupa
22 srp 2014 18:59

ZdeBa píše:Gupo já se včelařením živím mám nyní 280včelstev a včelařím asi 32 let. Rozhodně vím jak se chovat racionálně jinak bych se neuživyl. Ty na jaře nemíváš slabá včelstva ?? a jedno třeba bezmatečné?? Ty je necháš obě umřít místo aby z nich bylo jedno produkční včelstvo?? To jsou opravdu hraběcí názory. Běžte do háje vy teoretici .Racionálně znamená efektivně!!
Mám trochu jiný přístup. Teoretik nejsem. Ano, nechám včelstvo napokoji, pouze přesunu zásobní plástev k chomáči, slabá včelstva pokud mají matku, jsou promne cenná. Bezmatečné ruším coby přeleták, mírně přesunu slabší vyzimované včelstvo které je tak velmi racionálně posíleno protože cizí vžebrané dělnice více nosí. Racionálně znamená hlavně rozumně. Stejně tak se snažím i reagovat. Efektivní je třebas také to, jako poslat druhého k šípku a mlet si svou. Já takový ale nejsem pokud se bavím o včelaření.

gupa
Příspěvky: 59
Registrován: 21 srp 2014 20:54
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 114Příspěvek gupa
22 srp 2014 19:10

Tom píše: A je s něma míň starostí jako s jedním slabím, protože se tvoří na hlavní snůšku a zásoby si donesou sami.
Já mám takovou zkušenost, nevím jak kde jinde, ale pokud před hlavní snůškou spojím dvě slabší včelstva, rojí se jako první. Jak si poradíte s takovým silákem když se včely dostávají do rojovky? Prakticky. 10 dubna spojíte dvě slabší včelstva, pokud se to provede tak, že se spojí dvě sousední v jedno, létavky se vrátí do nově vytvořeného. 20 dubna je včelstvo zcelené ale protože jde o nepříbuzné dělnice, nastává velké soupeření a matka pokud je snůška klade jak odušu. 30 dubna. začíná početní převaha plodu před dospělci. 10 května. Zpravidla se ochlazuje ikdyž je snůška. 15 května prvoroj visí nebo letí v dál.

Časově může jít např. o 10 dnů napřed nebo ještě více.

Počasí najaře se nevyvedlo (8 z 10 sezon) ikdyž se včelstva "nachystají racionálně - se spoojí"

Takto si představujete racionální řešení? Já tedy ne. Proto nespojuji.

Tom
Příspěvky: 48
Registrován: 21 srp 2014 07:25
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 121Příspěvek Tom
22 srp 2014 20:29

Tohle nedovedu posoudit, já před snůškou nespojuji ani nic neruším. U mě je to záležitost podletí. Včely se mi moc nerojí, včely se prý dovedou rozhodnout už v březnu jestli se budou rojit proto jediné protirojové opatření je u mě dostatek prostoru od časného jara v podstatě tolik kam narostou do podletí. Tohle je zatím jediné co se mi na potlačení rojovky osvědčilo, různé přeletáky nebo jiné oslabování bylo už jen hašení požáru a hlavně časově náročné.

Tom
Příspěvky: 48
Registrován: 21 srp 2014 07:25
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 122Příspěvek Tom
22 srp 2014 20:34

KaJi píše:Není tohle vákno založeno jako ozvěna tohoto:
http://forum.sanceprovcely.cz/tema-Prir ... ek-J-Nymsa ?

Řekl bych že se tam řeší stejná filosofie, ale racionální se snad nenazývá.

Tu knihu jsem zatím nečetl zatím jsem ve fázi, že se ji chystám objednat. Z mojí strany je to spíš ozvěna ze setkání s jedním schváleným učitelem včelařství, kde jsem nabyl dojmu, že celé to jejich učení je jen o silných slovech o racionálním včelaření zaměřených na ješitnost než na skutečnou podstatu racio.

ZdeBa
Příspěvky: 5
Registrován: 21 srp 2014 19:53
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 132Příspěvek ZdeBa
23 srp 2014 01:48

Racionálně znamená hlavně rozumně.(včelařit) !!!!! To je jediné rozumné rčení. Jinak ztrácím sílu něco přispívat.

Tom
Příspěvky: 48
Registrován: 21 srp 2014 07:25
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 133Příspěvek Tom
23 srp 2014 07:08

A jsou vůbec, praktické zkušenosti? Člověk může včelařit klidně i 50 let, ale když za těch 50 let ani nezkusí včelařit jinak, tak jak může vědět, že to nejde? Je to stejné jako s nízkými nástavky, hodně lidí ví a má vyzkoušeno, že to nejde, ale přitom to jejich nejde není v nástavku, ale konstrukci rámku. Jedou z metod jak včelařit efektivně(racio) je včelařit nástavkově tzn., že ve včelstvu se pracuje jen s nástavky.

Odpovědět

Zpět na „Včelaření“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 hostů