Racionální včelaření/včelař

Odpovědět
Tom
Příspěvky: 48
Registrován: 21 srp 2014 07:25
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 194Příspěvek Tom
24 srp 2014 09:51

Jan píše:No tak tomu s těma NN se právě chci vyhnout, párkrát se mi stalo, že včely měly zásoby v NN a v zimě z VN prostě nepřešly.
Honza
Vím o čem řeč, na tomhle jsem měl také zimní úhyny. Proto jsem začal řešit konstrukci rámku a ztenčit horní a dolní loučku, tu dolní uložit mimo střed a jde o prostavování mezinástavkové mezery. Včelám vyhovuje spojené dílo.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 195Příspěvek KaJi
24 srp 2014 10:02

Tom píše:Aby nemuseli používat Varidol a mohly Formidol stejně jako v biochovech.
Za 16 let co včelařím jsem žádnou komisi ČSV nepotkal, netuším co mají komise ČSV společného se mnou, jedou za mnou se z ČSV přišli zeptat na aerosol, ten jsem odmítl, že si včely ošetřím sám. Já politiku řeším jen když se mi ji snaží někdo vnucovat, mně nezajímá ničí nářek, když není schopen nic udělat, já chovám včely.

Tak to u nás jo a museli hlásit včelaře kteří se nenechali komisonélně ošetřit na veterinu. Ale dalo se to dohodnout. Ale bylo to porušení zákona.
Pokud prdíme na zákon, tak je zbytečné řešit co v zákonech je. Z tohoto pohledu nebylo co řešit, ale je dost lidí co si myslí, že by v tom co dělají měl být pořádek.

Protože to je ten malý rozdíl mezi UK, Somálskem atd a dalšími zeměmi na vyšším civilizačním stupni.

Prostě zákony a pořádek do jisté míry chrání majetek a tebe.

Je skvělé být freeCoolIn a tvrdit že jsi nikdy nepotkal komisi ČSV - pokud ti tam v době tvé nepřítomnosti nepřišli fouknout aerosol - ale v zákoně byli.

A já osobně mám raději zákony takové jaké mi vyhovují. A mnoho dalších, protože považují za rozumnější se zákony čídit jak přemýšlet aby mě nikdo nechytil.


Samozřejmě budeš mít jiný názor. Dokud třeba tvůj soused neusoudí že mor se dá ošetřovat antibiotiky a nějaké zákony EU jsou mu u UIU stejně jako další buzerace v zákonech a nařízeních.
Naposledy upravil(a) KaJi dne 24 srp 2014 10:07, celkem upraveno 1 x.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 196Příspěvek KaJi
24 srp 2014 10:04

Tom píše:
Jan píše:No tak tomu s těma NN se právě chci vyhnout, párkrát se mi stalo, že včely měly zásoby v NN a v zimě z VN prostě nepřešly.
Honza
Vím o čem řeč, na tomhle jsem měl také zimní úhyny. Proto jsem začal řešit konstrukci rámku a ztenčit horní a dolní loučku, tu dolní uložit mimo střed a jde o prostavování mezinástavkové mezery. Včelám vyhovuje spojené dílo.

Daleko racionálnější je zvětšit rámek.Ne? Na co tam dávat nahoru NN na zimu?

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 197Příspěvek Jan
24 srp 2014 10:18

Tom píše: Jan: Je to tak, roky jsou na rozdíl od minulých atypické. Přikrmovat v mezisnůškových mezerách jde, nasadí se mřížka, nástavek souší a přikrmuje se do "medníku", který se na začátku medné snůšky sundá a vrátí se po skončení snůšky nahoru a dokrmí se a plnou dávku.
Já uvažuji nad jiným postupem a to, že si vyčlením několik včelstev a ty budu krmit cukrem celou sezónu a zavíčkované nízké nástavky zásob budu používat na krmení, jednoduše je jen nasadím a bude zakrmeno. A v podstatě by se mohlo dát takhle připravit zásoby i do snůškových mezer a s menším rizikem, že cukr nanosí do plodiště a potom část přenosí do medníku.
Tomuto návodu.

Honza
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Tom
Příspěvky: 48
Registrován: 21 srp 2014 07:25
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 200Příspěvek Tom
24 srp 2014 11:09

KaJi, u mě ty kontroly ze státní veteriny byly právě na podkladě těch lejster co vypisují v ČSV u koho nebyly s ošetřením. Byly u mě dvakrát s odstupem asi pěti let, domluvily jsme se kdy přijdou, podívaly se, popovídaly jsme si a zase odešly. No a co, co je na tom, že plní svoje povinnosti. Naštvaný na policajta, že mě zastaví dělá silniční kontrolu a chce po mě řidičák také nejsem.
Začínáš do varroózy plést mor a to je trošku nesrovnatelné z pohledu postupu omezení ve včelstvu. To znamená, že pokud je mor u jednoho najde se i u dalších a antibiotikem nikdo nic nevyřeší. O takovém podobném případu jsem slyšel, ne s antibiotiky, ale s opakovaným přemetáním i když v měli 10na pátou, tak si veterinář obstaral papír na vyjímku a včelař pálil na základě vyšetření z měli a ne z diagnostiky. A s varroózou je to tak, že tady ti nikdo včely nevezme pokud se o ně staráš a neprokáží ti ani šíření nebezpečné nákazy, takže nic ti nemohou i když porušuješ zákon a používáš nelegální odpařovače čehokoliv. Proto o tom můžeš klidně i nahlas mluvit a i zákon nebo vyhláška se nakonec může podřídit i praxi jestliže se tyto dnes nelegální věci stanou běžnou praxí v chovech. Nevím jak to napsat víc po lopatě.

martinh
Příspěvky: 22
Registrován: 21 srp 2014 20:23
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 201Příspěvek martinh
24 srp 2014 11:32

Tom píše: a používáš nelegální odpařovače čehokoliv.

Já myslím, že ve skutečnosti na nich nic nelegálního není. Někdo dává do krmiva lipovej čaj a někdo kopřivy a taky to není nelegální. Jen to není schválené léčení. Jediné co by mohl někdo mít proti odpařovačům a sublimátorům je to, že to škodí včelám, takže je to vlastně trápení zvířat. Ale to řeší na veterině jiné oddělení, tak je otázkou jestli by si to mezi sebou řekli... :lol:

Milan Havelka
Příspěvky: 61
Registrován: 22 srp 2014 00:24
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat
Bydliště: Benátky nad Jizerou

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 202Příspěvek Milan Havelka
24 srp 2014 12:47

Karle, k tomu mýmu chovu solných včelstev.....Sice už jsme se o tom bavili....opakuju: pokud nebudu zimovat na vic jak dvou 39x24 nástavcích a nebudu mít na zimu včelstva o minimální váze 3+ kg.....tak jaro, který tady u nás nabízí neomezený zdroje nektaru, nedokážu využít.Pokud bych loni zimoval včelstva na sedmi rámcích, byl bych na tom s medem jako většina včelařů.... :( Díky tomu, že mám na zimu v úlech 30.000 a víc včel, mám na jaro armádu dělnic, které do poloviny dubna dokážou využít 1.snůšku a vychovat další armádu jejich nástupkyň. Proto letos jsem z prvních dvou vytáčení udělal 51 kg průměr. Pro tebe je racionální zimovat na 7-9 plástům, protože snůšku máš od června.....já musím zimovat na 2+nn nebo 3 vn, aby mi včely využily duben a květen.....pak už je to tady loterie. Nebýt tady letos ta svazenka a slunečnice, tak to bylo po 2.vytáčení na krmrní.....Příští jaro mi dá určitě za pravdu s mým systémem. V okolí včelnice, dejme tomu do 1 km, přepočteno na souvislou plochu, mám asi 6 ha jív.....Dá-li počasí, tak to bude zajímavý. Sice ovocný stromky se zredukují na trnky, ptačí třešeň a špendlíkyale zase je tam spousta javorů,.....akát je tam i v čistým porostu....a spousta a spousta hlohu, kterej je v podstatě jistá snůška. A tohle všechno se včelama, který na zimu jsou v jednom nástavku, nevyužiju na nic jinýho, než na výstavbu dvou nástavků mezistěn a něco medu.....kdežto u těch silných tím zaplním dva a půl nástavku medem.....a vystaví k tomu s klidem 33 rámků 39x24....
Benátky nad Jizerou, 232 mn.m. BVD 11r.39x24+39x17, Tachovský 39x24,2014 - modifikovaný Eurodadant 39x35 +39x17 - 35 včelstev. Včelařím od roku 1980.

jirka.marx
Příspěvky: 31
Registrován: 25 srp 2014 07:03
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat
Bydliště: Sobotka

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 223Příspěvek jirka.marx
25 srp 2014 08:14

Tak jsem se prokousal debatou. Kdyz tento zpusob vcelareni nazveme racionalnim proc ne? Ale Tomovi bych skutecne doporucil si precist knizku Josefa Nymsy Prirozeny zivot vcelstev versus clovek . Tam jsou Tomovy teze....krom nekterych dotazeny do dokonalosti. Byl jsem se u nej i podivat a pres zimu si zbastlim dva uly podle jeho predlohy a na jare je osadim a pak se budu jen koukat. Ale s temi matkami to tak neni .... Je treba hledat nejvhodnejsi material pro danou lokalitu ktery si pozadovane vlastnosti bude drzet i v dalsich generacich a to se musi fakt hledat
Sobotka 310 a 350 mnm asi 20x L2/3 člen hnutí Šance pro včely , chovatel matek bez PP

Tom
Příspěvky: 48
Registrován: 21 srp 2014 07:25
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 229Příspěvek Tom
25 srp 2014 11:10

Vhodný materiál hledám celý život a je to nikdy nekončící práce. Vhodný materiál pro danou lokalitu poznám podle toho, že v té lokalitě je zdravý a prosperuje. Udržení vlastností zase souvisí s prosperitou, materiál který není schopen si vhodné vlastnosti udržet stejně v generacích budoucích zanikne, protože nebude prosperovat a jsme zase na začátku o nikdy nekončící práci.
Jestli jsou i jiné způsoby jak rozpoznat vhodný materiál jsem jedno velké ucho.

Milan Havelka
Příspěvky: 61
Registrován: 22 srp 2014 00:24
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat
Bydliště: Benátky nad Jizerou

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 239Příspěvek Milan Havelka
25 srp 2014 14:57

Kdyby to bylo tak jednoduchý, tak máme všichni výnosy jako blázen, od nebodavých a nerojivých včel, které vynikájí sezením na plástech, včasným rozvojem a výborným čistícím a stavebním pudem.... :D :D :D .Chci říct, že mě k chovnému materiálu, který má alespoň 80% výše popsaných vlastností :D ....dopohlo to, že jsem neměl možnost rozchovat než od jedné matky a v následujícím roce se odchovy ukázakly mnohem lepší, než jejich matka. Prostě náhoda. ;) Ačkoli ta F1, ze které chovám, není co do bodavosti žádný beránek, F2 jsou absolutně klidný....a ve výnosech lepší asi o 20% než jejich matka.Letos byl sice problém je udržet v úlech, ale nakonec se tvorba květnových oddělků se starou matkou ukázala jako "ekonomicky výhodná metoda".....protože oslabené včelstvo v bezsnůškové pauze vychovalo mladé matky....daly si plodovou pauzu, a tudíž nespotřebovávaly jako velké včelstvo....Zatímco oddělky v klidu s přírodními zdroji a pokrmením max.4,5 kg cukru dojely na 22 r. 39x24 a z některých se po slunečnici i vytáčelo okolo 15 kg medu. Letos mám již odchovy v generaci F3, tak jsem zvědavej, co to příští rok udělá.
Každopádně.....vhodný materiál není jen ten , o kterém si včelař myslí že jím je.....a náhoda, nebo schopnost koukat a vidět je pro včelaře při výběru materiálu stejně důležitá jako genetika.....
Benátky nad Jizerou, 232 mn.m. BVD 11r.39x24+39x17, Tachovský 39x24,2014 - modifikovaný Eurodadant 39x35 +39x17 - 35 včelstev. Včelařím od roku 1980.

Odpovědět

Zpět na „Včelaření“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti