Racionální včelaření/včelař

Odpovědět
Jiří Matl
Příspěvky: 18
Registrován: 22 srp 2014 08:41
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 155Příspěvek Jiří Matl
23 srp 2014 17:02

Takže jeden seminář V. Veselého o organických kyselinách? To je pak při vší úctě těžké vést debatu.
Pusťe si ten záznam z Plzně a pak snad budeme moci smysluplně pokračovat.
Pokud mám dobré informace, tak v některých okolních zemích je např. Amitraz zakázaný (Rakousko). V jiných nedoporučený. Podobně je to i s účinnými látkami jako je acrinathrin a tau-fluvalinat. Ty mají jen u nás jakousi pokoutní výjimku na t. zv. "klinickou studii".
Mí známí kolegové "odtamtud" říkají něco jiného: většinou ošetřujeme pomocí organických kyselin a biotechnických metod, protože to od nás zákazníci požadují. Chtějí med bez residuí. Jsou ale stále ještě tací, kteří věří spíše syntetickým akaricidům, ale je jich málo ...
U nás je to naopak, protože stávající legislativa preferuje naprostý opak, a to z řady rozličných důvodů.
Prosím, nepleťte do toho ekologii, jde zde jen o šetrné ošetřování včelstev a o produkty bez residuí. Každá spolková země v Německu to má jinak, ale nikdy se nenařizuje, pouze doporučuje - a to s patřičným kvantem informací.
Nejde zde o spolky a strany, jde o zdraví včel a čistotu produktů. Pokud chci mít zdravé včely a čisté jejich produkty, mělo by být jedno, kde jsem "začleněn". Měl bych ale mít možnost to dělat. Stejně tak jako když si myslím, že vyšetření zimní měli a z něho vyvozované důsledky pro další průběh sezony jsou blbost. Pak je jedno, kde jsem členem. Je to prostě blbost a šlus ... ;)
Jiří

Tom
Příspěvky: 48
Registrován: 21 srp 2014 07:25
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 157Příspěvek Tom
23 srp 2014 17:24

Netuším kde všude a jestli jen Veselý vykládal o jiných postupech. Já ty lidi nešmíruji a nedělám čárky kdy, kde, co, stejně jako neříkám, že Klíma měl na tohle téma jednu přednášku, protože jsem já byl jen na jedné. O těch Rakouských včelařích jsem slyšel také, jak by zákazníci od nich med nekoupily, kdyby je viděli s respirátorem při aplikaci léčiva, tak jako u nás. Chtěl bych takového blázna potkat co si při sublimaci organické KŠ nevezme ochranné pomůcky, abych měl možnost položit mu několik otázek. Amitraz je zakázaný ve většině států EU, ale ne jako antiparazitikum. A současná naše legislativa umožňuje každému používat KM ve schválených VLP po celý rok a prakticky mohu používat jakákoliv i neschválená VLP aniž bych byl jakkoliv potrestán i kdyby mě udávaly do měsíce čtyřikrát na veterině. Ale pořád tu stejně zůstává skupina lidí, kteří pro svoji vlastní zajímavost vykřikovat o nelegálním, ale jsem si jistý, že to, že je něco nelegální zajímá jen je samotné.

JKL
Příspěvky: 61
Registrován: 21 srp 2014 16:57
včelařím od: 0- 0-2010
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 158Příspěvek JKL
23 srp 2014 17:30

Jirko u nás i kdyby nešlo o spolky a strany, tak pořád půjde o prachy. A ty se sypou do kapes těm, jejichž léčiva jsou nařízena. Jo kdyby byla jen doporučena, hrozila by možnost přechodu na něco od jiného dodavatele - to přece nelze dopustit.
Naposledy upravil(a) JKL dne 23 srp 2014 17:54, celkem upraveno 1 x.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 160Příspěvek KaJi
23 srp 2014 17:38

Tom píše:V racionálním včelaření včelař:
-nepoužívá mezistěny
-snaží se ponechat co nejvíc medných zásob
-nepodporuje na včelnici slabochy
-nespojuje včelstva
-nekupuje matky
-odchovává jen z toho co se osvědčilo
-využívá okolní zdroje a podporuje je

a toho bude víc to jen pro začátek na diskuzi

Tom
-nepoužívá mezistěny nikdy? Co je na tom racionálního?
-snaží se ponechat co nejvíc medných zásob - co to přinese jemu nebbo včelám kromě ušlého příjmu?
nepodporuje na včelnici slabochy - To čeká až zesílí nebo uhynou? Pokud nevyrovnává tak má vždy včely dle gaussovy křivky, jen nechápu co to přinese racionalitě.

-nekupuje matky - to chápu,, zbytečný výdaj, ale jak si porovná to co chová s ostatním? Racionálně pak třeba zjistí, že už před deseti lety mohl být někde úplně jinde.

Odchová jen z toho co se osvědčilo - jo to je racionální, v tomto je ale racionální asi většina včelařů. Pokud je odchov matek racionální záležitost, taky nemusí.

Využívá okolní zdroje a podporuje je - hlavně aby to využívaly včely. :-)

Jiří Matl
Příspěvky: 18
Registrován: 22 srp 2014 08:41
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 161Příspěvek Jiří Matl
23 srp 2014 17:47

Tome, tu nejde o šmírování. Jde o to chodit na přednášky a navíc je i poslouchat a něco si z nich vzít. To je samozřejmě individuální.
Nezaměňujte účinnost organických kyselin na včely a na lidi, taková debata není nic než bulvár.
On takový pokap KŠ v bezplodém období je jednat efektivní, jednak velmi bezpečný. Ale musíte to chtít jaksi uznat, což u Vás nevidím. A jsou vlemi promyšlené a bezpečné apélikátory i na tu sublimaci, jistě je znáte.
Naše současnálegislativa má ono kouzelné slůvko "nebo", ale pak už nám pro KM zbývá jen Formidol a to je velmi problematický prostředek. Můžeme si prostě vybrat "mezi rohlíkem", ja pravíval jeden z mách přátel.
Pokud chcete ošetřovat s nižší koncentrací, jste namydlený. Pokud chcete ošetřovat na podzim a dlouhodobě, tak taky.
Pokud chcete alternativu k aerosolu či fumigaci, nemáte ji. KŠ jako by neexistovala. O KMl v létě na oodělky nemluvě.
Můžete akorát odpařovat KM v úlu, ale nesmíte tvrdit, že to děláte jako léčebný proces. To Vám přijde normální? V době, kdy všude v civilizovaném okolí se to už dávno dělá jinak? A nějak jsem nezaznamenal, že by potom neměli včely ...
A mimochodem: naposled právě na jaře utnul přednášku J. Jindry F. Kamler výkřiky o ilegálních metodách ...
Myslím, že tím jsem řekl vše, co jsem chtěl. Díky za debatu. Končím.
Jiří

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 163Příspěvek Jan
23 srp 2014 17:54

KaJi píše:Využívá okolní zdroje a podporuje je - hlavně aby to využívaly včely. :-)
Cca 800 m. od stanoviště jsem zasel asi 1/2 -1 ha svazenky, jen rozhozem do oraniště. V porostu bylo strašně moc čmeláků, motýlů a much ,včely poskrovnu. Přesto jsem našel vesměs u oddělků modrý pyl. Hned u úlů jsem měl pár slunečnic, a zase, 1-3 čmeláci a včelka sporadicky.
A to jsem je zaléval, bylo horko, tak snad medovat musely. Podobně ovocné stromy, v lese to bylo obalené a doma čmeláci a sem tam včelka.
Takže je potřeba asi definovat to okolí , a taky ty zdroje a jejich množství. Třeba ze stromořadí lip bude mít užitek až další generace, desítky hektarů na osetí něčeho jiného, než obilím
se budou také špatně schánět. Možná se blejská na lepší časy, údajně možná budou dotace záviset i od osetí biopásů pro opylovače.


Honza
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Tom
Příspěvky: 48
Registrován: 21 srp 2014 07:25
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 164Příspěvek Tom
23 srp 2014 18:58

[quote="KaJi"
-nepoužívá mezistěny nikdy? Co je na tom racionálního?
-snaží se ponechat co nejvíc medných zásob - co to přinese jemu nebbo včelám kromě ušlého příjmu?
nepodporuje na včelnici slabochy - To čeká až zesílí nebo uhynou? Pokud nevyrovnává tak má vždy včely dle gaussovy křivky, jen nechápu co to přinese racionalitě.

-nekupuje matky - to chápu,, zbytečný výdaj, ale jak si porovná to co chová s ostatním? Racionálně pak třeba zjistí, že už před deseti lety mohl být někde úplně jinde.

Odchová jen z toho co se osvědčilo - jo to je racionální, v tomto je ale racionální asi většina včelařů. Pokud je odchov matek racionální záležitost, taky nemusí.

Využívá okolní zdroje a podporuje je - hlavně aby to využívaly včely. :-)[/quote]

Mezistěny- zvyšují náklady a přidávají práci. Poslední mezistěnu jsem použil pře 6-lety a jde to bez nich a vydělávám na prodeji vosku za plnou cenu a ne, že dovezu vosk na výměnu a ještě abych si sebou bral peníze.

Medné zásoby- je to jediná plnohodnotná potrava včel. Žádná náhražka nemá stejnou výživovou hodnotu jako med a včely lépe odolávají chorobám. Při ponechávání medu se nepočítá finanční hodnota medu vytočeného, ta je samozřejmě vyšší. Ten rozdíl není nijak likvidační a šetří se i čas.

Nepodporuje slabochy- protože včelstvo není slabé samo od sebe a je také rozdíl jestli je včelstvo slabé na jaře a nebo v podletí. Na jaře slabší včelstvo nechám a pozoruji, pokud mě nepřesvědčí tak v podletí vychytím matku a přidám oddělek s jinou matkou. Pokud je slabé v podletí opět stejný postup. Takovou nemoc jsem na včelnici neměl, abych musel likvidovat fyzicky včelstvo, já je odstraňuji geneticky.

Nekupuje matky- pokud je zvědavý ať si koupí a porovnává a potom je tam to třeba zjistí, já jsem třeba zjistil, že jsem si v ničem nepolepšil a měl jsem i dovoz.

Odchovává jen z toho co se osvědčilo- Nevím proč, ale hodně včelařů nezná základní terminologii a pod odchovem si představuje jen odchov matek, ale odchov je odchov mladého jedince. V tomto případě jde o odchov mladého včelstva. Prakticky letošní nejlepší včelstva příští rok nepůjdou do snůšky, ale poslouží pro odchov mladých včelstev. A proto nemusím řešit a zabývat se hýčkáním slabochů, protože mám za ně náhradu.

využívá okolní zdroje a podporuje je- a jak chce včelařit pokud ty okolní zdroje nemá? Svazenka je hodně náchylná na vysychání a zalévat nestačí, když je suchý vzduch tak "zaschne" jako většina květin. Tady se musí zkoušet co do dané oblasti a podmínek se hodí. Vysazovat stromy je sice pro generace příští, ale kdyby generace před námi to nedělaly a uvažovaly stejně, tak na co by dnes včely naletovaly. Dnes je spíš trend kácet a vysazovat thuje a spol.

Tom
Příspěvky: 48
Registrován: 21 srp 2014 07:25
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 165Příspěvek Tom
23 srp 2014 19:24

Jiří Matl píše:
Nezaměňujte účinnost organických kyselin na včely a na lidi, taková debata není nic než bulvár.
On takový pokap KŠ v bezplodém období je jednat efektivní, jednak velmi bezpečný. Ale musíte to chtít jaksi uznat, což u Vás nevidím. A jsou vlemi promyšlené a bezpečné apélikátory i na tu sublimaci, jistě je znáte.

KŠ jako by neexistovala.
Můžete akorát odpařovat KM v úlu, ale nesmíte tvrdit, že to děláte jako léčebný proces. To Vám přijde normální? V době, kdy všude v civilizovaném okolí se to už dávno dělá jinak? A nějak jsem nezaznamenal, že by potom neměli včely ...
A mimochodem: naposled právě na jaře utnul přednášku J. Jindry F. Kamler výkřiky o ilegálních metodách ...
Myslím, že tím jsem řekl vše, co jsem chtěl. Díky za debatu. Končím.
Jiří
Těžko končit debatu příspěvkem s otazníky.
KŠ existuje a je schváleným VLP.
Nepodceňuji účinnost jakéhokoliv přípravku co se používá u včel na zdraví člověka, protože by mě to mohlo stát také život. Přijde mi hloupé to bagatelizovat. Jakékoliv ošetření které lze použít v bezplodém období je efektivní a jeho bezpečnost závisí na konkrétním přípravku. Nerozděluji chemii na lehkou a tvrdou jak se stalo moderním včelařem, protože je to pořád chemie a každá i škodí zase podle toho o jakou tam konkrétní látku jde. Když nemusím, tak ji nepoužívám. Civilizovaný svět okolo neexistuje, to se jen tak říká, to je to brnkání na ješitnost. Já si ve svých úlech odpařuji KM ve svých vlastních odpařovačích a klidně se s tím chlubím i kontrole z krajské veteriny jak to krásně funguje. Protože vím, že stejně nemají paragrafy, aby se mnou něco udělaly a zakázaly mi ošetřovat včely podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. A nemají ani snahu něco zakazovat, pokud e někdo za mnou pošle, musí přijít, je to jejich povinnost, proto také s těmi lidmi vycházím a měním jejich podvědomí o zavedené praxi. Výkřiky kohokoliv o ilegálním jsou jen prázdná slova a když si to ten na koho se křičí nechá líbit a neumí slušně věcně oponovat, je to jeho věc.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 166Příspěvek Jan
23 srp 2014 19:36

Tom píše: Dnes je spíš trend kácet a vysazovat thuje a spol.
Kolem plotu mám také thuje, na jaře jsem pozoroval silný nálet na ně a měly z thují velké množství pylu.
Kvalitu pylu nejsem schopen posoudit, ale bylo tam víc včel , než na té svazence.

Honza
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

martinh
Příspěvky: 22
Registrován: 21 srp 2014 20:23
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 167Příspěvek martinh
23 srp 2014 19:46

Ad Kš a Km. Domnívám se, že stejně jako Varidol a gabon jsou to svisnstva, která do včel cpeme proto, že něčím léčit musíme. To, že nejsou schválená u nás k léčení nevypovídá nic o tom, že by byla lepší či horší než jiná svinstva. Ve společenské rovině je patrné, že kroum spousty včelařů, kteří s nimi léčí je tu i skupina včelařů, která z nich dělá modly. Vyzdvihují je, možná jen proto, aby svému "spolku" dali punc Božích bojovníků. Kdyby ty látky opravdu chtěli prosadit k všeobecnému léčení, tak by možná udělali něco proto, aby byly uznané jako léčiva. Takhle to spíš vypadá že se s nimi ohání jen proto, že jsou pro ně záminkou pro svatou válku proti temnému nepříteli a v případě, že by tu ty látky byly povolené, tak by si museli najít nějaké jiné zlo, pro které by svůj boj vedli.

Odpovědět

Zpět na „Včelaření“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 hostů