Racionální včelaření/včelař

Odpovědět
KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 170Příspěvek KaJi
23 srp 2014 20:21

TO není o svaté válce. U nás do loňského roku bylo dokonce nařízeno, že jsme je museli používat povinně ale dokonce jsme je nesměli sami bez důvěrníka aplikovat, natož se v létě sami podle situace rozhodnout, že budeme Gabon aplikovat bez aktivity ZO ČSV.
Takže pokud tady byla nějaká válka, tak za SVOBODU. :-)

A tu v podstatě máme až od letoška, když vynechám nějakou tu buzeraci kolem zimní měli. Ale kdyby jsme byli příliš svobodní tak by jsme si toho nevážili, takže tu zimní měl berme jako memento, že by mohlo zase být hůř.

JKL
Příspěvky: 61
Registrován: 21 srp 2014 16:57
včelařím od: 0- 0-2010
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 172Příspěvek JKL
23 srp 2014 20:41

Martine, je pravda, že taky nechápu proč nikdo neregistruje tu KŠ a některé VLP. Zároveň ale nechápu, že někde stačí doporučovat a jinde se musí nařizovat, povolovat a komisionálně ve stanovenou dobu si prdnout.
Sice uznávám, že v každé společnosti je část členů nějak dementních, ale že by se včelaři výrazně odlišovali směrem nahoru se mi nezdá. Ale prosím, ať ti co tu restriktivní metodu prosazují řeknou na plná ústa: "Jste dementi a tak k vám musí přijít komise, protože to jinak zvořete, my vám prostě nevěříme, že jste schopen se o včely sám postarat podle nějakých doporučení."

Tom
Příspěvky: 48
Registrován: 21 srp 2014 07:25
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 174Příspěvek Tom
23 srp 2014 21:15

Jestli si to necháte všichni líbit, dobře vám tak. Proč myslíte, že se od loňského roku uvolnily MVO? Protože ministerstvo zemědělství se snažilo zabránit žalobě v Bruselu na nařizování povinných léčiv. A nepodávaly tu žalobu nějací funkcionáři, ale řadový včelaři.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 181Příspěvek KaJi
24 srp 2014 08:25

Jo občanská rebelie, to je to nejhorší, když začne. :) Jen o té žalobě do Bruselu nevím, na základě čeho to bylo?


Protože v tomto k žádné změn nedošlo. Jediná změna v MVO je zrušení vedoucí úlohy ČSV. Tedy že v MVO už není pověřována ČSV vykonáním a kontrolou, nikde už nejsou komise ČSV a další.

Z hlediska přípravků je to stejné, jen je zmíněn i Formidol jako rovnoprávný k jiným. A tím pádem kdo nechce českou klasiku, tak tam dá jednou Formidol, vyhoví MVO a co si udělá jako nadstandard je jeho věc. Tam pokud se nejedná o "zakázanou látku" tak můžu dávat do včel co chci.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 182Příspěvek KaJi
24 srp 2014 08:30

Když jsme se od té racionality dostali trochu jinam:
JKL píše:Milan musí pochopit, že síla včelstev, množství vytyčeného medu a počet VD jsou v přímé úměře. I když u tech VD je to možná i exponenciální vzhledem k síle včelstva.

Je opravdu racionální mít silné včely se všemi komplikacemi a nakonec za současných snůškových podmínek je racionální mít Kraňku a nezabývat se tím, že snůškovým podmínkám posledních asi 4 let tady u nás v Podkrkonoší by třeba více vyhověla původní včela co zde byla adaptována?

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 185Příspěvek Jan
24 srp 2014 08:50

Ohledně snůškových poměrů - může být racionální především v době květu akátu v letech , jako byl tento
přikrmovat včely cukrem ? A tímto navazuje i otázka, přikrmovat mimo oddělků i produkční včelstva, jak se říká v době snůškové mezery ?
Protože jak jsem tak čekal na snůšku, tak jsem koukal že mi jedny včely skoro padly hladem. Jak v případě přikrmování zaručit, že včely skutečně
cukrový roztok zkonzumují a následný med uloží ? Protože já nepřikrmoval a včely sice přežily , i když bez medu pro mne , ale kolega krmil cca 5 kg / vč.
a měl pak i nějakou slunečnici pro sebe.

Honza
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Tom
Příspěvky: 48
Registrován: 21 srp 2014 07:25
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 190Příspěvek Tom
24 srp 2014 09:16

KaJi: v té žalobě šlo právě o ten Formidol.
nevím, jaký význam by měla původní (lesní) včela v nepůvodní krajině. A pokud jde o obecně tmavou, tak ta nijak s rozvojem za kraňkou moc nezaostává, co jsem viděl v Německu u známých, takže něco měnit by nemělo také velký význam. Chce to podívat se do toho "civilizovaného" světa jak to dělají po staletí a řeší přípravu včelstev na pozdní snůšku, když ta jarní za moc nestojí. Košničáři na to mají know-how.

Jan: Je to tak, roky jsou na rozdíl od minulých atypické. Přikrmovat v mezisnůškových mezerách jde, nasadí se mřížka, nástavek souší a přikrmuje se do "medníku", který se na začátku medné snůšky sundá a vrátí se po skončení snůšky nahoru a dokrmí se a plnou dávku.
Já uvažuji nad jiným postupem a to, že si vyčlením několik včelstev a ty budu krmit cukrem celou sezónu a zavíčkované nízké nástavky zásob budu používat na krmení, jednoduše je jen nasadím a bude zakrmeno. A v podstatě by se mohlo dát takhle připravit zásoby i do snůškových mezer a s menším rizikem, že cukr nanosí do plodiště a potom část přenosí do medníku.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 191Příspěvek KaJi
24 srp 2014 09:29

Ten Formidol by mě ještě víc zajímal. Tam snad nejde nic žalovat.


Hodně lidí se SVS ptalo na právní zodpovědnost ČSV za špatně provedené komisionelní ošetření a další sankce když nebudou plnit práva a povinnosti kterými je MVO nadálo. Jak pozná včelař kam patří a kdo jej má ošetřovat když pole působnosti ZO ČSV jsou tajné včetně kontaktů na ně, atd.

Ale na co si stěžovat u Formidolu?

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 192Příspěvek Jan
24 srp 2014 09:35

No tak tomu s těma NN se právě chci vyhnout, párkrát se mi stalo, že včely měly zásoby v NN a v zimě z VN prostě nepřešly.
Jestli zimou, nebo proč, to nevím. Ale protože pokud jsem dal oddělkům krmení v rámkovém krmítku do NN, tak i když měly VN skoro bez medu,
cukr ukládaly vedle krmítka. Takže, pokud bych chtěl překlenout tu mezeru, asi by bylo vhodné krmit někam do podmetu. Ale to jsem nezkoušel.

Honza
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Tom
Příspěvky: 48
Registrován: 21 srp 2014 07:25
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Racionální včelaření/včelař

Příspěvek: # 193Příspěvek Tom
24 srp 2014 09:43

Aby nemuseli používat Varidol a mohly Formidol stejně jako v biochovech.
Za 16 let co včelařím jsem žádnou komisi ČSV nepotkal, netuším co mají komise ČSV společného se mnou, jedou za mnou se z ČSV přišli zeptat na aerosol, ten jsem odmítl, že si včely ošetřím sám. Já politiku řeším jen když se mi ji snaží někdo vnucovat, mně nezajímá ničí nářek, když není schopen nic udělat, já chovám včely.

Odpovědět

Zpět na „Včelaření“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti