Přikrmování v době snůškové mezery

gupa
Příspěvky: 59
Registrován: 21 srp 2014 20:54
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Přikrmování v době snůškové mezery

Příspěvek: # 322Příspěvek gupa
26 srp 2014 21:33

Včely potřebujou k inverzi přítomnost tepla, tmavších plástů. Pokud se vezme to, jak teplo stoupá vedle plástů a buněk, tak včely ukládají veškeré zásoby ikdyž je silná snůška. Včela je prostě teplomilný inteligentní tvor a to, aby ukládaly zásoby do medníku musí mít chronologický podklad sledu událostí.
Jan píše:
1/2 litra je nic pro včelstvo v plné síle. Možná denně. Což zanamená jiný typ krmítka.

Edit: To česnové krmítko je hodně praktikováno v podletí pro zajištění stálého kladení matek. Viděl jsem to hodně v Itálii, unás ještě nikdy.

Proto se ptam, letos jsem jedno včelstvo, které začalo hladovět začal krmit mím dalším výtvorem z PET lahve
(možná ho uveřejním) v NN nad VN, ve VN skoro nic, dal jsem jim cca 3x 1l a zalily s tim okolni NN.
Az do ted to nepřenesly, tak jsem to před krmenim hodil pod ně. Ale samozřejmě je to jedno včelstvo.

Honza

jirka.marx
Příspěvky: 31
Registrován: 25 srp 2014 07:03
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat
Bydliště: Sobotka

Re: Přikrmování v době snůškové mezery

Příspěvek: # 349Příspěvek jirka.marx
27 srp 2014 08:09

Prikrmovani po snusce? To jedine kdyby vcelar vzal vcelam vsechen med a to snad dela jen Merkuri :-) jinak si myslim ze kdyz to my zjistime uz je pozde vcely omezily plodovani a zakladaji predcasne zimni generaci aby udrzely vcelstvo pres zimu.
Sobotka 310 a 350 mnm asi 20x L2/3 člen hnutí Šance pro včely , chovatel matek bez PP

Jozef 333
Příspěvky: 15
Registrován: 26 srp 2014 21:43
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Přikrmování v době snůškové mezery

Příspěvek: # 399Příspěvek Jozef 333
27 srp 2014 17:27

Bezpečne podnecovať by sa zrejme dalo pri pomere roztoku 1ku 3,vtedy by takto riedky roztok nebol uložený ako zásoby, skôr by bolo zámerom rozplodovať počas beznáškového obdobia matky a tak udržať včelstvá v sile.V tejto sezóne to u mňa prebiehalo tak,že po repke nebola žiadna významná znáška, ktorá by sa dala točiť.
Včelstvám až do slnečnice odbúdali v plodiskách zásoby, ktoré boli do času kvitnutia na hrane.Včelstvá síce doniesli medu a to požehnane,no zväčšej časti len pre seba.
Prázdne plodiská sa naplnili tak,že potreba zakrmovať v tomto čase je minimálna.Včelstvá u ktorých som po agáte stiahol plodisko na 2NN nadstavky,tak tie niečo priniesli aj pre mňa a naproti tomu včelstvá vo väčších plodiskách ktoré sa javili silnejšie,mali nakoniec medníky prázdne.Vtedy som si položil otázku, či by nebolo v takto biednom roku na mieste a za podobnej situácie včelstvá zakŕmiť do plodísk cukrom,v tom prípade by väčšina znášky musela skončiť nie v prázdom plodisku,ale v medníku.
Ale sú obavy,aby sa cukor nepomiešal z medom a bezpečný spôsob, aby sa tomu dalo predísť nepoznám.Po slnovrate včelstvá síce ukladajú väčšinu zásob do plodísk a ak už nie je miesto, zbytok skončí v medníku,takže teoreticky by to snáď šlo.Roky zakrmujem včelstvá tým spôsobom,že odoberem medníky,položím prázdny nadstavok a vložím kŕmitko a medníky znova vyložím na včelstvo.Funguje to to dobre,pokiaľ mi prvý medníkový nadstavok tvoria panenské plásty,tak zásoby mi včely do medníkov neukladajú.Pokiaľ sa ale v prvom medníkovom nájde tmavší plást,obyčajne včely doň zásoby uložia.S tým som sa tiež vysporiadal, nakoľko stačí takto uložené zásoby presunúť o jeden či dva nadstavky vyššie od plodiska a včely ich behom dvoch týždňov stiahnu do plodísk.Jediné bezpečné riešenie z môjho pohľadu, ako včely zakrmiť v čase medzi znáškami,je zakrmiť prebytkami repkového medu,poprípade redším roztokom v menších dávkach cez letáčové kŕmitka.Nastavenie veľkosti plodiska s ohľadom na čas a silu včelstiev,je zrejme dôležité tiež,najmä v týchto poslabších rokoch.Uvidíme na rok,dúfam že takto už uvažovať nebudem musieť.
275 m.n.m. Optimal 420 x 170, 60 včelstiev, včelarím od roku 1993

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Přikrmování v době snůškové mezery

Příspěvek: # 811Příspěvek KaJi
04 zář 2014 21:42

k tomu je právě třeba váha a sledovat přínosy. Když jde několik dnů dolů tak zkušení včelaři jdou krmit. Právě tak litránek denně aby váha stagnovala. Přikrmuje se tak 1:1 a včely to při pomalém podávání dávají kolem plodu. Tam potřebují řídky nektar.

Uživatelský avatar
goro
Příspěvky: 105
Registrován: 21 srp 2014 20:42
včelařím od: 0- 0-1998
oslovení: Tykat

Re: Přikrmování v době snůškové mezery

Příspěvek: # 826Příspěvek goro
05 zář 2014 15:17

..."skušení" včelári potom majú med vždy ;)
Otázkou na zamyslenie sa je len to , že nie každé včelstvo je na váhe a pochybujem o tom, že každý úľ aj tí "skušenejší" prezerajú tak, aby pri stagnovaní znášky vedeli, či konkrétnej rodine uchybuje okolo plodu (čo by malo byť logické (?)... )
alebo v zásobách nad plodiskom.
Kľudne sa potom môže stať, že okolo plodu majú dosť, resp. stíhajú doniesť a pridaný cukor ako "bonus" zahustia a ... už som písal, medu bude dosť :oops:

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Přikrmování v době snůškové mezery

Příspěvek: # 828Příspěvek Jan
05 zář 2014 16:21

No a to mě právě zajímalo již v úvodní otazce.
Já to prostě vyjma oddělků nedělám. ALe pokud někdo použije podněcování třeba do akátu,
který prý má podobné složení jako řepný cukr, tak to může být výhodné.

Jednou jsem teda četl něco o mniších snad v Rusku, ale ti krmí nějaké léčivé čaje s cukrem, ale pak se teda netají původem a prý je o to zájem.
Zdroj teď nemohu dohledat.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Jozef 333
Příspěvky: 15
Registrován: 26 srp 2014 21:43
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Přikrmování v době snůškové mezery

Příspěvek: # 834Příspěvek Jozef 333
05 zář 2014 19:11

goro píše:..."skušení" včelári potom majú med vždy ;)
To si dobre napísal,hneďma napadol Merkuri ako skúsený včelár v tomto zmysle. :D Aj keď nepopieram, že skúseností má určite dosť,no rád sa chváli a preháňa.
Nikdy som nebol nútený v znáškovej sezóne zakrmovať produkčné včelstvá cukrom,tento rok to bolo na hrane a dobre som spravil, že som nakoniec agát netočil.Niektoré včelstvá boli do znášky zo slnečnice doslova na suchu,tak som im pomohol aspoň prerozdelením medových plástov z iných včelstiev,ktoré v medníkoch ešte niečo mali.
Odložence nakoľko nenútim stavať dielo a dostávajú hotové plásty som zakrmoval za 20 rokov len posledné dve sezóny,inak potreba nikdy nevznikla.
Myšlienku zásobiť prázdne plodiská pred znáškou cukrom,čím by následná znáška skončila v medníku mi dal Kaji v jednom z jeho príspevkov na včelárskom fóre.
Má to síce hlavu a pätu a včelára môže lákať myšlienka, že medníky by boli plnšie,no pocit že by v mede skončil aj cukor a že včely i keď menšie dávky podávaného cukru uložia vždy len do plodiska čomu neverím a pocit že by som v dobrom úmysle mať viac medu si pokazil u zákazníkov meno,no popravde neviem si to v praxi predstaviť zrealizovať,iba ak ma hlad včiel k tomu donútil.Včelstvá sú tak rozdielne jedno od druhého,že jedno stiahne zásoby bezpečne do plodiska a iné napriek voľnému priestou aj to málo uloží v medníku.Toto je krásne vidieť aj pri znáškach,kedy niektoré včelstvá majú plné medníky a v plodiskách je zásob pomenej a iné včelstvá zalejú každú voľnú bunku v plodisku a do medníkov sa im nosiť nechce.Ak by som bol taký skúsený,tak by som zrejme vedel ako na to,no nejak stále na to nemôžem prísť. :)
275 m.n.m. Optimal 420 x 170, 60 včelstiev, včelarím od roku 1993

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Přikrmování v době snůškové mezery

Příspěvek: # 837Příspěvek Jan
05 zář 2014 19:51

Taky na to nemůžu přijít, jen jsem vypozoroval, že ty, co mají med v plodišti raději, než v medníku,
se raději rojí. Není to pravidlo, ale je to pravděpodobnější.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Přikrmování v době snůškové mezery

Příspěvek: # 839Příspěvek KaJi
05 zář 2014 20:21

V souladu s Wrightem. :-)

Ale nemám zkušenosti s mřížkou - tedy už ne.

Nevím jestli porávě to že to stahují pod mřížku je dáno geneticky nebo uspořádáním díla.

Odpovědět

Zpět na „Včelaření“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti