Co se děje v úlech a kolem nich právě teď

Jozef 333
Příspěvky: 15
Registrován: 26 srp 2014 21:43
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Co se děje v úlech a kolem nich právě teď

Příspěvek: # 638Příspěvek Jozef 333
30 srp 2014 15:33

Po zakŕmení som prezrel väčšinu včelstiev, no situácia v nich mi pripadá ako keby boli posunuté v čase tak o mesiac do predu.Vo včelstvách nachádzam často len zbytky vybiehajúceho plodu a sem tam pár vajíčok a niektoré matky napriek tomu ,že včely prinášajú peľ, už plodovanie ukončili.Situácia typická pre koniec 9 mesiaca.
V odložencoch tam sa kľadie dá sa povedať ešte vo veľkom a bude potrebná následná kontrola či doplnenie zásob v polovici septembra.
Podľa toho ako to vyzerá v produkčných včelstvách,tak čas prvej fumigácie bude zrejme tento rok o niečo skôr.Celkovo sú včelstvá vyrovnané a pomerne silné,ale tak či tak nedosahujú početnosť minulej sezóny.Možno je to tým,že jar a plodovanie začali príliš skoro a teraz ako keby končili zase o niečo skôr.
275 m.n.m. Optimal 420 x 170, 60 včelstiev, včelarím od roku 1993

makypel
Příspěvky: 3
Registrován: 30 srp 2014 15:38
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Co se děje v úlech a kolem nich právě teď

Příspěvek: # 640Příspěvek makypel
30 srp 2014 16:05

Dnes konečně pěkné počasí. Včelky létají jako o život a nosí pyl. Počítám ,,brouky", konečně jich začíná ubývat. Překvapilo mne, že je měly i oddělky ošetřené K mléčnou v bezplodém období. Nebylo jich tolik co v ostatních včelstvech, ale více jak v loňských. Pomalu kontroluji stav zakrmení a na co nenarazím. V jednom oddělku matečníky: 2 zavřené, jeden otevřený. Matka vypadá v pořádku, 4 PP zavíčkovaného a 3 otevřeného plodu. Na spodních částech pláství trubčí plod, zásob asi 12kg, pylové 2 p. Nevidím důvod, proč ji chtějí měnit. Tohle včelstvo už to tak mělo v červenci- nakonec tam zůstala původní matička (nová, zelená), matečníky zrušily. Tak nevím, mám je nechat, vyzkoušet co příroda dokáže? Co vy na to moji milí rádcové, které jsem tu po (odkaze na taky včelařském foru) opět nalezla?
Maky
Maky, Karvinsko 270 m.n.m, 2/3 Langstroth

Jozef 333
Příspěvky: 15
Registrován: 26 srp 2014 21:43
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Co se děje v úlech a kolem nich právě teď

Příspěvek: # 648Příspěvek Jozef 333
30 srp 2014 18:56

Maky ťažko odpovedať správne.Niekto by to nechal na včelách tak ako sa rozhodli. Ak by dokončili aj TV,vždy tu zostáva riziko,že matka sa stratí či neoplodní a môže nastať problém,no nemusí to tak byť,môže to dopadnúť aj tak ako očakávame.Hovorí sa,že včely najlepšie vedia čo robia,no moje skúsenosti to nie vždy potvrdzujú.
Mal som napríklad matku,ktorú chceli včely z nejakého dôvodu vymeniť,matku som im odobral a použil pre iné včelstvo.Druhé včelstvo matku prijalo a nemalo s ňou počas troch sezón žiadny problém.Pár krát som TV v septembri riešil odstránením MB a včelstvo v nasledujúcej sezóne matku už nemenilo,takže aký malo vtedy zámer,to neviem.Inokedy som to nechal na včelách a na jar som riešil trúdokladú matku,takže ťažko správne poradiť.Ak sú matky v rezerve,tak já by som zrejme TV nechal prebehnúť,ešte je dosť času na oplodnenie matky a je možnosť následne neskôr skontrolovať plod.Ak by som tú možnosť nemal,zrejme by som MB zrušil.
Tiež spomeniem,mal som matku ktorú mi chceli včely vymeniť,dôvod som postrehol,chýbala jej jedna nožička.TV som im prekazil a včelstvo sa už o novú nepokúšalo a zdarne prezimovalo.V nasledujúcej sezóne som im takto postihnutú matku nakoniec vymenil sám.Z toho čo píšem som ti zrejme nepomohol,skôr ťa zamotal,ale jednoznačnú odpoveď vedia len včely a tých sa spýtať nedá.Já som im ich zámer už pár krát vo vyššom dátume prekazil a na počudovanie to dopadlo vždy lepšie,ako keby som rozhodnutie nechal na ne.Podotýkam,že trúdov v úľoch už nejak nevidieť,aspoň u mňa.
275 m.n.m. Optimal 420 x 170, 60 včelstiev, včelarím od roku 1993

makypel
Příspěvky: 3
Registrován: 30 srp 2014 15:38
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Co se děje v úlech a kolem nich právě teď

Příspěvek: # 672Příspěvek makypel
31 srp 2014 00:16

Ahoj Milane a Jozefe, záložní matku nemám, ale jsem smíření s tím, že pokud by nová matka z jakéhokoli důvodu správně nekladla, spojím je s jiným oddělkem. To pak budou super včely. Teď je mám na 3NN (2/3 Lang). Třeba si to ještě rozmyslí, tak jako včervenci. To jsem se taky chystala, že budu znovu značit matku a ony si nakonec nechaly tu původní z června. Díky za odpovědi.
Maky, Karvinsko 270 m.n.m, 2/3 Langstroth

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Co se děje v úlech a kolem nich právě teď

Příspěvek: # 757Příspěvek Jan
01 zář 2014 21:50

Osobně bych matečníky odstranil, pokud matka klade. Otázka je, jestli je letošní, předpokládám, že ano.
Loni jsem zkoušel chovat matky v září začít larvit no a nedopadlo to. Ze 4 matek se jedna ztratila, dvě se neoplodnily a
jedna sice ano, ale kladla nějak divně. Neni to teda dlouhodobý výzkum, ale teď bych to neriskoval.
Občas se najdou i pozdní miniroje, tak aby to nebyl jejich zdroj.

Honza
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Odpovědět

Zpět na „Včelaření“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti