Komorování, zužování, optimalizovaní plodiště

Odpovědět
KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Komorování, zužování, optimalizovaní plodiště

Příspěvek: # 3770Příspěvek KaJi
04 dub 2019 12:24

Letos jsem využil nebývalého oteplení v únoru a vyhecován debatami o optimalizovaném plodišti včelstva s rámky 24 a 30 cm zakomoroval.
Po včerejší kontrole mohu říct, že daleko větší vliv má stanoviště. Na osluněné stráni bylo v průměru o rámek víc než doma ve stínu.
Tam kde byl menší počet rámků matka klade i na stranu vedle polystyrenu. Ba od jedné přepážky obyvkle začíná i klást.
Potvrzuje se mi opět to co jsem tvrdil i dřív - ta přepážka ušetří jeden obsednutý rámek na každé straně.
Pro slabší včely určitě doporučuji.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Komorování, zužování, optimalizovaní plodiště

Příspěvek: # 3771Příspěvek Jan
04 dub 2019 20:08

Přepážku taky provozuju. Mám je z 20 styroduru na horní loučce. Ale hlavně u oddělků. Celkem teď na youtubu sleduju módu (na východ od nás) 8 a 6 rámkových úlů. Je to trochu podobný jak komorování a efekt komínu pomáhá včelstvům s menším potenciálem snůšky na stanovišti.
Ale samo, že sluníčko je sluníčko. U nás dneska skoro 20 , ale foukalo a včely byly doma.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Komorování, zužování, optimalizovaní plodiště

Příspěvek: # 3772Příspěvek KaJi
05 dub 2019 07:49

Včera jsem byl na dalším stanovišti. Kde jsem nekomoroval.
Fakt je, že včelstvo co je má zavíčkovaný plod přes dva nástavky 24cm a pod tím 20cm pylu a je obalené mednýma a cukrovýma zásobama moc komorovat nepotřebuje.
Jenže to je jedno z mála co se tady z těch "sr..cek" dostává. Dobré je že oddělky od něj mají zatím výdrž.
Jestli bude jaro pokračovat tak to pomalu tak to bude výborné.
Ale letos mám nejlepší snad 2/3 s plastem. Tam je to asi díky hofmanům až dolů prostě proplodované a durch skrz dva nástavky.

Odpovědět

Zpět na „Včelaření“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti