Stránka 1 z 1

Strdí

Napsal: 26 dub 2017 19:11
od kurik
Na základě pročítání tohoto tématu (Volná stavba), se mi vybavily někdy nekonečné diskuse, zda včely přirozeně staví na teplou, či studenou stavbu, či staví diagonálně. Přikládám tedy několik letošních fotografií z úlu alá "Japonec", které to osvětlí :-)
(česno je vždy z levé strany fotografie)

Re: Strdí

Napsal: 26 dub 2017 19:17
od kurik
Jinak ještě jeden můj poznatek:
Tento typ úlu je velmi zajímavý na pozorování, leč velmi problematický co se týká udržení včelstva při životě. Možnosti zootechnických zákroků jsou velmi omezené a při léčení kyselinou (mléčná, mravenčí, štavelová) je velmi špatná účinnost, neb včely velice efektivně odvětrávají nežádoucí kyselé páry mimo plodiště. Jsem v oblasti kde je přirozená re-invaze kleštíků velmi vysoká, takže i když se snažím, tak mi včelstvo nikdy nepřežilo dále jako 2 sezóny (oproti Langstrotům, kde s tím problém nemám).

Re: Strdí

Napsal: 26 dub 2017 19:24
od Jan
jak je ten "komín" většinou vysoký ?
nezkoušel , ale viděl jsem, že tyto "komínové" úly ne moc široké a hluboké skutečně funguji tak, že včely se stlačí dolu a
med zůstává nahoře.

Re: Strdí

Napsal: 26 dub 2017 20:28
od kurik
Mívám to v rozměru Warré, tedy vnitřní půdorys 30x30 cm, výška 21 cm na nástavek. Více jak na 5 nástavků se mi to nikdy vyhnat nepovedlo.

Re: Strdí

Napsal: 26 dub 2017 23:52
od Alternative 052
Bezva fotky, díky!
Možná by se osvědčila praxe starých mistrů, totiž vyžezávání půlky stavby na jaře. To totiž byla myslím praxe pro tyto úly vhodná. I staří čeští mistři měli nástavky, ale bez rámků, jenom s větvičkami do kříže. A v pravý čas na jaře (při začátku nové snůšky) do toho sáhli.
Předpokládám, že by to mělo i terapeutický efekt při odstranění napadené trubčiny. I když vím, že současný problém není o roztočích ... Myslím by se to dalo udržet déle než ty 2 roky ...
Jiří