Krmení sypkým cukrem

Odpovědět
Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Krmení sypkým cukrem

Příspěvek: # 901Příspěvek Jan
10 zář 2014 20:51

Při mé první návštěvě na Ukrajině, to jsem ještě nevčelařil, ale zajímalo mě to, jsem si na jihu Chersonské oblasti, což je skoro Krym ,
tedy nevím, zdali místní včela byla krymská , nebo ukrajinská, jsem si všiml, že včelaři na podzim krmili tak, že prostě nasypali cukr na česno.
Vždycky jsem si myslel, že pak ten cukr včely vyhodí, ale nezkoušel jste někdo krmit sypkým cukrem (ne mač)?
Pokud ano, s jakým výsledkem ?
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Krmení sypkým cukrem

Příspěvek: # 905Příspěvek KaJi
11 zář 2014 07:49

Sice je dost lidí co tvrdí že to včel yvynosí, ale já krmil:
Oboje ale v sezoně, kdy včely plodují a mají vlhko.

1/ rámková krmnítko co jsem udělal tak že na klasický rámek jsem dal z boku sololit a měl strach to naplňovat vodou. Z jedné strany byl až k horní loučce a z druhé asi palec pod.
Asi proto to fungovalo, klasické plastové nefungují. Zboku jim tam asi jde vlhko. Nasypal jsem, zalil vodou a dal do oddělku - za pár dnů to vybraly. Doplňování je problém, když jsou včely ještě na zbytcích, tak aby je člověk nezasypal.

2/ po vstupu do EU byly dodržovány ochrany zemědělců cukrářů a první laciný cukr byl v kilovkách. Tak jsme to začal zkoušet.
V sezoně, podletí se dá na strop juta nebo něco takového, balíky cukrů, rozbalí, zaleje po okraj vodou a zakryje foliíí která zajistí kondenzaci vody. Ideální pro roky jako letos pro roje, oddělky a hladová včelstva. Nic se nemusí rozpouštět a zajistí delší odběr.

Protože se tvrdí že to nejde, letos jsem to opět nafotil a třeba najdu sílu to doma dohledat a hodit to sem. Ale teď už je pozdě to dělat - podmínka - dostatek vlhka z plodiště.
Ivan Černý to pak zkoušel v TBH kde to jen položil dovntř vedle, zalil a jak jim šmakovalo.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení sypkým cukrem

Příspěvek: # 906Příspěvek Jan
11 zář 2014 08:20

No ale s tou vodou je to asi ten mač. Já myslel skutečně jen ten sypký cukr. A ne podněcování, ale krmení.
Tam kde jsem to viděl , je v létě ve stínu asi 40 C , takže nějaká vlhkost možná chvíly po ránu. Ale i v noci tam bývá těch 30 C.
S tím politým vodou i přímo v pytlíku jsem zkoušel a funguje. Ale zase včela by měla být vývojově "vosa" , a vosy teda, když se mi dostaly
k sáčku cukru, tak ho odnesly celý.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Odpovědět

Zpět na „Krmení“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti