Krmení

Odpovědět
danrycka
Příspěvky: 24
Registrován: 27 srp 2014 13:50
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Krmení

Příspěvek: # 884Příspěvek danrycka
09 zář 2014 15:41

Tak pánové, oddělky jsou v pořádku. Nalil jsem do nich několik kilo cukru a i když odebíraly pomalu, odebraly a uložily. Některým včelstvům jsem ještě odebral zbytečné vrchní nástavky - neukládaly do nich. Víceméně je obsedaly, ale ve spojení s krmícím nástavek (+1 navíc) byl pro ně tento prostor asi moc velký a proto špatně odvětrávaly. A ty deště tomu taky nepřidaly. Ze dvou nástavků jsem rámky vytahoval po deseti, vlhkem se roztáhly tak, že jinak to nešlo. U nejslabších oddělků jsem měl podezření na pořádnou rabovku, místy hafo měli na podložce a jedna byla plná včelích nožiček, po prohlídce jsem ale zjistil že jsou v pořádku. Některé ještě dokrmím a pak je na řadě léčení. Spad je minimální, u některých na hranici. Plodu už mají taky pomálu, jen nosí pyl.
Díky všem za rady.
Lang 2/3
Vysočina, 555 m.n.m.

Uživatelský avatar
goro
Příspěvky: 105
Registrován: 21 srp 2014 20:42
včelařím od: 0- 0-1998
oslovení: Tykat

Re: Krmení

Příspěvek: # 887Příspěvek goro
09 zář 2014 16:30

danrycka píše:... a proto špatně odvětrávaly.
to je fajn, že sú oddielky OK. Nech sa včielkam darí. :P
Mňa zaujalo tvoje konštatovanie, že neodvetrávali a preto bolo v úľoch tak vlhko až bol nádstavok skoro malý pre 10 rámikov. Tiež mám 2/3 LG a v živote sa mi to nestalo! :oops:
Máš odkryté sito v dne? A aký je ten nádstavok/ky, robený na kolene či kúpený od "profesionálov"?

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Krmení

Příspěvek: # 889Příspěvek KaJi
09 zář 2014 20:26

Tak poslední sud, nebo předposlední. Je to o hodně lepší ale nevyhovuje mi ta ztráta času.
Tedy to že musím udělat 200l dávku, a ta trvá nějaký čas, aby včely neobtěžovaly dělám ji večer a druhý den rozvážím, a zařazuji to ke stejně špinavým pracem jako medobraní a tavení vosku.

Takže příští rok chci vyzkoušet rozpalvit v kontejneru 1200 l, ale nechci jej ničit, a skrz otvor nahoře do něj kalovku nedostanu.

Takže chci do výtoku z kontejneru zavést vývod z horizonatálního zahradnického nerez čerpadla z Lidlu a sání zajištěné proti nasátá větších kousků jak třeba 2mm hodit dovnitř skrz horní otvor a po roztočení do toho velkou násypkou se sítem cca 5mm /nebo varoa síto/ nasypat cukr. A vyrobit najednou kontejner. Usazeniny v rozích bych pak rotočil tím, že tam strčím to sání. Aletrnativa, sání i výtok dám horem do kontejneru, pokud s emi nepovede nějak inteligetně výtok z čerpadla zapojit do výpustního ventilu kontejneru.

A pak si vždycky po návratu natočím jen 10l kanystry sežazené na přívěsu na druhý den.

Máte někdo zkušenost s čerpáním cukru například "zahradníckým" čerpadlem - určeno k čerpání ze studny atd na zalévání atd. a ne kalovkou?

danrycka
Příspěvky: 24
Registrován: 27 srp 2014 13:50
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Krmení

Příspěvek: # 893Příspěvek danrycka
10 zář 2014 09:06

KaJi, jsem rád, že to zatím nemusím řešit a v pohodě cukr rozpouštím na sporáku :D Každopádně špinavá práce to je i tak.
Goro, nástavky mám od Nerada, takže profi. Prvně jsem myslel, že jsou přitmelené, ale když jsem vypáčil samotnou horní loučku, došlo mi že problém bude jinde :D
Síto mám plné, ale pod ním je podložka, takže zas tak moc průvanu nemají...
Lang 2/3
Vysočina, 555 m.n.m.

Uživatelský avatar
LPS1
Příspěvky: 2
Registrován: 23 srp 2014 21:50
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Krmení

Příspěvek: # 907Příspěvek LPS1
11 zář 2014 18:03

danrycka píše:KaJi, jsem rád, že to zatím nemusím řešit a v pohodě cukr rozpouštím na sporáku :D Každopádně špinavá práce to je i tak.
Goro, nástavky mám od Nerada, takže profi. Prvně jsem myslel, že jsou přitmelené, ale když jsem vypáčil samotnou horní loučku, došlo mi že problém bude jinde :D
Síto mám plné, ale pod ním je podložka, takže zas tak moc průvanu nemají...
Ahojky,

Je to o hustote kapaliny a rekl bych ze to to cerpadlo uz nenasaje. Ale chce to vyzkouset. Osobne pouzivam kalovku za par stovek a jede o 106, i kdyz je to uz slyset, ze pekne na tom hustem zabira. Kdyz jsem nasadil hadici, tak to slo dokonce i precerpat do kbeliku. Je ale pravda, ze ja redim hodne blizko 1:1 tak to jeste neni takovy med.

LPS
- Adamec na 39x24, Čechoslovák na 37x30
- 295 m.n.m lehké podkrkonoší
- Komplet volná stavba - Stanoviště pole a les

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Krmení

Příspěvek: # 908Příspěvek KaJi
11 zář 2014 18:26

Až se dostanu ke kompu s fotkama. Mám Kalovku Extol 750W, dole 5/4" T s odbořkou redukovanou na něco jako je 1/2" a rovně to jde do 1" hadice. Na konci ventil. Dole z díry stříká proud a roztáčí spodek, ale je tam dost výkonu a tlaku aby ta hadice plnila hadici nebo to honila ze spodku sudu nahoru nebo do kanystru. 100l vody studené a 150kg cukru. 750W to utáhne.

To nasávaní, to mě nenapadlo, tak uvidíme. Možná si je přivezu o víkendu - je jinde a u posledního sudu vyzkouším. Na druhou stranu, když cukr přečerpávají tlakovým vzduchem. Tady je potřeba sací výška asi 30cm nad hladinu.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení

Příspěvek: # 909Příspěvek Jan
11 zář 2014 19:05

No asi taky budu muset měco vymyslet - asi budu experimentovat s tim vzduchem. Teď to dělám tak, že mám 2 x 40 l kýbl , do něj 20 kg cukru, 15l vody z bojleru , zamýchám
míchadlem a než spotřebuju, tak mi syn naplní ten druhý sud a stále dokola. Teoreticky by asi šlo nemyslet na vzduch, ale dát 200l sud na paletu a zvednout nad úly ,
aby roztok sám gravitací vytékal. Ale to bude další level.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Krmení

Příspěvek: # 911Příspěvek KaJi
11 zář 2014 21:11

Trochu u čerpadel dělám, tak mám raději čerpadla jak toto. Naposledy nám bouchla PETka od Coly, necelých 8bar když jsme ji v létě stříleli s vodou jako raketu. :D Takže jsem se přesvědčil na vlastní uši a pak i oči (def. plastu) jaká energie tam je a prostě tlak nádoba je tlak nádoba a ví se i proč. Ze smutných zkušeností.

Odstředivé čerpadlo si s roztokem docela slušně poradí.

A na té manipulaci se sudy u úlů. Nevím, já oceňuji to že kanystry si v pohodě připravuji k úlům a vlastní nalývání jde pak velice rychle a pokud to tak odhadnu, na včelstvo i s deklem asi jedna minuta. A normálně krmím jen jednou 10 litrů.
Roztok vydrží u úlů i dny, takže mně se líbí, že ten vlastní kritický čas - rozběsněné včely - je jen to nejnutnější, balast se udělá před a po, klidně za dne. Představa že tam budu tahat kapající hadici, pocákám sebe i úly, na volantu ulepením od cukru nba rukách včely atd. Stačí mi když vidím jak jsme ulepený při plnění kanystrů. A dokonce i jen při nalévání. Vozím sebou jeden s vodou na mytí rukou atd.

Přívěs s benzinovým čerpadlem a hadici s pistolí jsem měl jako sen v počátcích ale prakticky na tom už nevidím nic lákavého. Napak mít možnost někde v klidu a komfortu - třeba vanička na okap a pak s hadicí osprchovat kanystry od roztoku aby nelákal včely, tam vidím svoji budoucnost.

Kohout
Příspěvky: 40
Registrován: 22 srp 2014 06:32
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Krmení

Příspěvek: # 918Příspěvek Kohout
13 zář 2014 09:41

Pětilitrovka od vody z Lidlu za 11-12 českých. V ní je kus něčeho co roste kolem (pelyněk), stačí jedna větvička. Netopí se v tom. V prázdném nástavku, přiklopeno mezidnem. Na teplou stavbu se vejdou tři za sebou.
Folie je popotažená aby mohly u kraje prolézt. Nalévám konví (mám úly u baráku), včely jsou pod folií, jen pár jich tu hlídkuje. Něco roztoku nacákám na folii, hned začnou brát a vykecaj to dole. Vyvěsej se z mezidna do petky a jedou až do dna.
krmitko.JPG
393 m.n.m. L159, 20 včelstev, od roku 2007

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení

Příspěvek: # 919Příspěvek Jan
13 zář 2014 21:16

Pěkné , ale jestli mohu odbočit, jak si spokojený s tím typem nástavku, co máš ?
Já osobně jsem ten originál langstroth , který má včelý mezeru nahoře předělal, že ji má teď dole.
Když byla tak jak na obrázku, tak se mi včely dole mačkaly, když jsem je někam položil.
Tobě né ? Nebo má mezera nahoře i jiný význam, který jsem ještě nepochopil ?
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Odpovědět

Zpět na „Krmení“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti