Krmení

Odpovědět
KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Krmení

Příspěvek: # 841Příspěvek KaJi
05 zář 2014 20:31

No jo BOJO, to má u mě dva černé puntíky. Jednak příliš vysoký nástavek a v našich končinách za takových zim co byly tam pak moc neberou, a druhý za to, že to neřeší jak chudý včelař dopraví roztok ke včelám když si ještě nekoupil OFF Road. :-) A tahá to ve slabých chvějícíh se stařeckých rukách. A 20litrový kanystr už odmítám tahat, to raději do fabriky k mašině. :-)

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Krmení

Příspěvek: # 842Příspěvek KaJi
05 zář 2014 20:35

deroceros píše:
Milan Havelka píše:Včelstvo potřebuje na zimování volný prostor na plástech.....bez zásob....aby měly kde vytvoři chomáč.......proto vysoký podmet.....aby měly kam. :lol: Prostě to" dokud berou" není ideální......I při poučce: krmit na 1pl.39x24 1,5 kg zásob, , při přepočítání na plochu, zůstává při zinování na 10r., stále volné místo o ploše tří plástů.....
Mám tomu rozumět tak, že pokud má dva nástavky, tak v tom spodním částečně volno, nezaneseno cukrem. V horním mít zaneseno? A také dát oddělek s nízkým dnem na zimu na vysoké dno?
Tohle je trochu alchymije a 100% bezpečně nelze odpovědět. Trochu o tom povídá třeba Liebig ve Včelaříme jednoduše.

Pokud se nejedná o nové oddělky kde je nahoře panenské dílo tak pokud jsou tmavší plásty dole i nahoře je pak podle mě optimum, když chomáč na podzim je kolem "dřeva" - tedy mezi nástavky aby byl klid v duši až se v zimě za mrazů, pokud přijdou, budou sunout nahoru.

Někdy nastane konstelace, že pod tím dřevem uhynou hlady. Ale poslední zimy byly bez problému. Taky záleží na poloze, u nás asi jiné než dole.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení

Příspěvek: # 845Příspěvek Jan
05 zář 2014 21:12

Bojo píše:Zdravím.

Už som to niekoľko krát uviedol,že najlacnejšie a najmenej pracné je kŕmenie pomocou 20 l plastových vedier,ktoré sú kalibrované,takže sa dá pomocou hadice napustiť jednorázovo potrebné množstvo cukrového roztoku.Potrebné množstvo sa stanoví pri kontrole plodiska pri medobraní podľa zásob v plodisku a doplňuje sa na 15 až 20 kg odhadom podľa skutočných zásob.Na úl sa urobí značka,podľa toho sa dá do vedra 10 -15 ,alebo 2O l roztoku,dá sa za hrsť slamy a úl sa včelotesne uzavrie a je zakŕmené.Roztok,ako som už niekoľko krát uviedol pripravujeme v 1000 l plastovej kalibrovanej nádrži,kde pomocou kalového čerpadla v 400 l studenej vody rozpustíme 600 kg cukru a keďže túto nádrž máme na prívese za osoné auto.tak to aj v tejto nádrži rozvezieme postune na jednotlivé stanovištia včiel.Touto metódou sme pomocou 5O vedier postupne ešte v mesiaci august / 8 /,nakŕmili viac ako 300 včelstiev

Bojo.
Určitě máte pravdu, 300 včelstev si neumím představit, moje "meta" je asi 80. A tohle se mi bude hodit. Akorát já tedy mám traktor s valníkem, nevym jak máte vysoký přívěs, ale
šlo by to i samospádem ? Pokud ano, jaký je rozumný výškový rozdíl ? Jestli nebudu moc zvědavej, kočujete, nebo máte více stanovišť?

Honza
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení

Příspěvek: # 847Příspěvek Jan
05 zář 2014 21:22

teď mě napadlo, že pokud bych tam dat pojistnej ventil a vzduch od traktoru, tak by to mohlo fungovat místo čerpadla za spoustu peněz.
Možná by to utáhnul u osobáku nějaký menší kompresor.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Krmení

Příspěvek: # 848Příspěvek KaJi
05 zář 2014 22:24

http://www.vcely.or.cz/konference.pl?thread=64696&

Samospádem z cca 1m teče jako med. Bez čerpadla je tankování hadicí ztráta času.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Krmení

Příspěvek: # 849Příspěvek KaJi
05 zář 2014 22:54

Tak jsem naplnil další sadu kanystrů a zítra to rozvezu a skoro hotovo.
Protože mi zbývá cukr, tak jsme přemýšlel jestli není jednodušší dát další rundu a nepřemýšlet zda mají dost /mám dost velký prostor na zimu, mají to kam dávat/.

Protože když si vezmu čas ztracený nějakým taxováním a tím že to rovnou rozvezu vyjde mi to na jedno. A vzhledem k tomu, že letoční rok ukázal, že zásob není dost, když si příroda zamane. Tedy proč to taxovat, když nemůžu tušit kolik kilo zásob bude stačit na příští rok. A nenervat tam při 15Kč za kilo co peněženka snese. V mém případě cca skoro 20kg na včelstvo plus med. 10 kilo cukru zbylo od medu a deset přijde s 1D. Tak co řešit. :)

Jaroslav Stoklasa
Příspěvky: 12
Registrován: 26 srp 2014 19:37
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Krmení

Příspěvek: # 850Příspěvek Jaroslav Stoklasa
06 zář 2014 07:53

Mne zostalo pomerne dosť cukru, tak som im dal viac, ako zvyčajne. Jednonadstavkovým odložencom (B10) nie až toľko síce (aby som ich neprekŕmil), ale včelstvám zimovaným na 4 NN a Dadantom na 2NN+1VN som dal po 25kg cukru. Ostalo mi tak už len 10kg a to minieme v kuchyni. Prebytky cukru mi vznikli tým, že som plánoval zazimovať viac včelstiev, čo sa mi žiaľ nepodarilo...

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Krmení

Příspěvek: # 851Příspěvek KaJi
06 zář 2014 10:39

Bylo by to na další vlákno, ale nějak tady ještě neumím. Btw - kdyby byla někde "mapa" fora, bylo by to pro dobré, nebo kdybych věděl kde ji najdu.
:-)

Já si myslím, po studiu Zebrování a jeho provozování, že nakrméné včely s dostatkem zásob na jaře jsou dobrým protirojovám protředkem, pokud se to dobře uspořádá.

Pokud má včelstvo na jaře dost zásob a sráží sse jim tam voda, tak méně létají a nehuntují si tak tělo:-) ve srovnání se sousedními které nemají blahobyt. Další výhoda.

Tepelná setrvačnosta a izolace zásob je významnější jak uteplení.


A přenáčení zásob na jaže, pokud mají dost místa na plodování - nepovažuji to bez převěšování za riziko.

Tak a jdu krmit. :-)

Bojo
Příspěvky: 6
Registrován: 27 srp 2014 20:16
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Krmení

Příspěvek: # 852Příspěvek Bojo
06 zář 2014 13:41

Zdravím.

Pán KAJI,ja som opísal náš spôsob kŕmenia na našej farme,ale mám priateľa,ktorý začína a rozpúšťa cukor pomocou kalového čerpadla v 200 l plastových sudoch ktoré má na prívesnom vozíku a nemá terénne auto,má len škodovku.Na jednom šróbovacom dekle mé namontovaný ventil na kompresor a hadicu,ktorá jedným koncom siaha až na dno suda a druhým koncom pomocou uzavieracieho ventilu napúšťa vedrá priamo v úly.je to jednoduché ,menej pracné a lacnejšie ako roznášať v kanistroch,ktoré pri kŕmení sú naviac náklady a inak ich nemôžte využiť.

Bojo.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Krmení

Příspěvek: # 855Příspěvek KaJi
06 zář 2014 22:33

Kdybych se dostal autem k úlům s nákladem 250kg (sud), není nejmenší problém - tak jak to bylo kdysi v Moderním včelaři. /Jenže je tam udělaný nově web a nedaří se mi tam cokoli najít. Abych dal odkaz).
To bych to měl dávno na čerpadlo.

Ale bohužel ne, takže pak ty kanystry jsou zatím nejvíc vyhovující. Jen jsem v takovém blbém roce kdy je na krmení vhodných jen pár dní narazil na problém, že jich potřebuji víc abych stíhal.

Odpovědět

Zpět na „Krmení“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host