Krmení

Odpovědět
KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Krmení

Příspěvek: # 925Příspěvek KaJi
14 zář 2014 11:03

Tohle jsem řešil mém dávnověku, kdy tady okolo nikdo o N včelaření nevěděl a všichni se děsili z toho, že mi včely v zimě uhynou. Pak jsem viděl jejich včelí mezeru v palcích :D a pochopil to.

Jeden včelař se kterým jsme vedl v práci diskuse viděl jako hlavní nevýhodu tehdejší kosntrukce úlů to že včelám utíká vzduch z uličky. Ze v přírodě mají uličku nahoře přilepenou a snadno si uregulují klima.

To bylo v době stropniček - latiček, filců, polštářů atd. O igelitu, to je tak 20 let stará novota- to i já považoval za blbost, než jsem to vyzkoušel. :)

Takže moje první N měly mezeru dole a nahoře to bylo těsný. A mezera minimální, neboť to se tenkrát tak nerecklovalo v řasopisech jako téma. Takže spíče na včelu, než na dvě. Vyděšení ze zimy.

Takže když jsem dostal do ruky prvního Langa, tak jsem věděl, že je to jedno, naopak spíše výhodné, protože:
  • - se to stejně zanese propolisem a bude to časem výš
    - neodkládám nástavky na zem, ale na něco, třeba nástavky napříč - o45°
    - Pořídil jsem si plechové střešní šablony s trojúhelníkovými přechody - mám je dodnes všude na všechno - střecha provizorní, odkládání N /ale stejně čelní stranou dolů/ kde je výhoda že na studeném kovu se nedrží včely a jako náběh, atd.
    - Hlavně nemačkám včely víkem a deskou z PS atd včely, rámková krmítka atd bez problému
    je kam dát případně mřížku - Kolomý mi tehdy dodal kovovou která zapadla do vybrání¨
    Dnešní plastová nebo svařovaná se tam jen vloží, má pod sebou místo

    - A včely se mi mačkají vzdycky když se nečistí rámky od vosku a propolisu
Takže dneska jen oceňuji, že je u Langa mezere spíš větí jak menší - myslím že 9 i když jsou konstrukce které ji mají menší.

STAVO
Příspěvky: 6
Registrován: 25 srp 2014 15:55
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Krmení

Příspěvek: # 934Příspěvek STAVO
15 zář 2014 15:47

Taky mi ze začátku dělala starost mezera u Langa nahoře a ne dole, ale už jsem si zvykl. při odkládání nástavků je buď dávám na prázdný nástavek, nebo na příč o 45° na sebe, a nejčastěji vezmu horní výko, otočím ho vzhůru nohama a pak na šikmo nástavek na něj a včely se téměř nemačkaj.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení

Příspěvek: # 939Příspěvek Jan
18 zář 2014 14:53

Tak snad to nebude moc odbočení od tématu,
zrovna jsem sundaval nástavky na krmení, tak jsem vyfotil, jak by to mělo po zakrmení vypadat.
Doufám, že to bude aspoň trochu zřetelné.

dsc_0198.jpg
dsc_0199.jpg
dsc_0200.jpg
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení

Příspěvek: # 940Příspěvek Jan
18 zář 2014 14:57

dsc_0201.jpg
dsc_0202.jpg
Tady je vidět, jak si včely sami saztaví uličky voskem.
dsc_0203.jpg
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Krmení

Příspěvek: # 941Příspěvek KaJi
18 zář 2014 20:08

Poslední možnost jak si odzkoušet krmení mikrotenem.

A tip na další experiment.

Naplním PETku roztokem a na boku naříznu a položím naříznutím na rámky. Mně nevyteče. Naříznuto asi 2x 4cm. Když PET stojí, tak vodorovně nožem táhnu. Tedy na vysvětlení polohy řezu.

Takže experimentujte, v zimě nezávisle zhodnotíme. :-)

To by mohlo být zajímavé, když bude třeba podněcovat. Vyndám jen dva, tři rámky a položím Petku.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení

Příspěvek: # 945Příspěvek Jan
21 zář 2014 09:48

Ke krmení mikrotenem, při mých pokusech jsem udělal následující chybu,
sáčky jsem naplnil až k "prasknutí" , potřeba je, aby byl poloprázdný a nahoře vytvořil malou
prohlubeň.

Viz video

240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Odpovědět

Zpět na „Krmení“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti