Úlový systém Břeclavan

Odpovědět
gupa
Příspěvky: 59
Registrován: 21 srp 2014 20:54
včelařím od:
oslovení: Tykat

Úlový systém Břeclavan

Příspěvek: # 1879Příspěvek gupa
28 kvě 2017 12:07

Vyvíjím, protože se čeká na víčkování medu. Ovlivněn ruským kazetovým úlem a potřebou množení oddělků a jejich zazimování, mám nyní rozdělán úl, který lze nazvat úlem v plném slova smyslu.

Kazetový úl jsem stále vzpomínal, kde jsem ten ne moc známý termín názvu úlu slyšel, a bylo to naposledy při studiu skript Včelařství na Mendelu.

Díky youtube jsem si očima osahal jak vůbec tento systém funguje a jaké má plusy a minusy. Oprášil jsem si ruštinu a zjistil, že jde o docela zajímavý a využitelný systém pro mne. Jde totiž oto, jak zazimovat nebo převést co nejvíce včelstev v limitovaném objemu přepravního místa jako jsou kočovné vozy, paletové včelíny, atp.

Zkombinoval jsem při té příležitosti několik množin řešení úlů.

Kazetový úl - původní řešení které je k vidění v agrotechnickém muzeu v Moskvě.
Sdružený úl pro zimování až 12ti malých včelstev vyhovující dotaci D1 a jejich vytváření během sezony.
Včelník s možnostmi využití stávajících nástavkových úlů které bez konstukčních zásahů na úlu samotném.
Úl zasouvák kde se použijí nástavky které se opatří závěsy jako kazetový úl a využití pro zimování až 8smi oddělků v těchto nástavcích.
Úl s možností skládání na sebe, naposledy tak šlo činit s budečskými úly.
Silně zateplený úl 100mm izolací bez tepelných mostů.

Nový termíny hodící se na řešení:
Okenní úl - jde instalovat do stavebního otvoru stavby jako jsou okna, vrata, podkrovní okno nebo.
Střešní úl, vzhledem k silnému zateplení lze tyto úly bez problémů vystavovat slunci, ale nějaká stříška dávající stín česnům je vždy lepší.
Převracecí úl. Jeho rozměr dovoluje použít úl buď pro 2 včelstva po 4 nástavcích jako včelník, nebo pro 8 oddělků jako sdružený úl z nástavků nebo po převrácení o 90° jde použít jako kazetový úl pro zimování 12ti včelstev po 7dmi rámcích 39x24 nebo případně jiných.

Zabýval jsem se i paletami z železa kdy první nástavek tvoří samotnou konstrukci podstavce palety.

Systém Břeclavan vychází z jednoduchosti a malého množství položek inventáře ale ve velkých jednotkových množství.

Zajímalo by toto řešení někoho?

Edit: Na úl by šel aplikovat solární modul pro hit poslední doby ikdyž bych název viděl něco jako léčení přízemním ozonem. Nebo by na válečkovém podstavci hit který teplve tuším dojde a to léčba CO2 proti VD.

inkognito
Příspěvky: 56
Registrován: 05 dub 2017 10:02
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat
Bydliště: ValMez

Re: Úlový systém Břeclavan

Příspěvek: # 1880Příspěvek inkognito
28 kvě 2017 13:12

Tak to jsem zvědav, kdo najde odvahu na léčení včelstev přirozením ;-)
A jak se to vlastně prování? A není to nepříjemné?

gupa
Příspěvky: 59
Registrován: 21 srp 2014 20:54
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Úlový systém Břeclavan

Příspěvek: # 1881Příspěvek gupa
28 kvě 2017 13:25

Píšu přízemní ty přirození. :D Přízemní ozon si myslím, že se vytváří pospolus s dusíkem a elektřinou kterou včely produkují když chodí pod tým sklem. Jestli se mýlím, tak mi to musí někdo vyvrátit. Abych měřil ozon a druhý neuměl ani číst ...

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Úlový systém Břeclavan

Příspěvek: # 1882Příspěvek Jan
28 kvě 2017 17:54

Dal jsem sem celkem dost odkazů na videa , vesměs z Ruska a Ukrajiny.
Sám hodlám své úly defakto převést do kazetového úlu. Tedy NN/VN/NN/NN/NN . Ještě uvažuju, jakou výšku.
Třeba letos jsem na některá včelstva nasadil až 5 NN, jinak 3, vyjímečně 4. Ale letošek je jiný, než jiné poslední roky.
Letos bylo chvíli i jaro :).
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

gupa
Příspěvky: 59
Registrován: 21 srp 2014 20:54
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Úlový systém Břeclavan

Příspěvek: # 1883Příspěvek gupa
28 kvě 2017 19:04

Chci ten systém popsat spíš jako postup myšlení a volby. Někdo vezme peníze a úly prostě zakoupí hotové. To umí každý takto "rozjet" své včelařství. Jenže tak se sice vyřeší jedna věc, ale nastupují problémy známé vzhledem jaký úl a zčeho byl vyroben.

Například Dadant, ten je na šíři co vím, 448, 390, Rusko 435, výšky 159, 234,300, atd. Prostě toto je systém Dadant, s charakteristikou více měr, většinou velkých širokonízkých, v systému ležanu Vladimirovič, jde např o úzkovysokou míru, to jsou opravdové rámy, ...

Takže nelze čekat že dojde břeclavan a ukáže úl Břeclavan. Jde mi spíš o výslednou logistiku systému, jeho výrobní náročnost, cena, atd., než nějaká míra atp. Snad jediné, zatím to vidím tak, že pokud míra tak jen jedna. Zjednodušuje to oproti dvoum mírám ošetřování a rozhodování při otevřeném úlu. Další charakteristikou je možnost masového využití pro svou jednoduchou výrobu. Například Langstroth vyráběný ve velkém, je strojově úplně někde jinde než můj systém. Ono zakoupit úly v krabici a seskládat je a slepit je pěkné, ale často potom musí chovatel omezovat počet pořízených úlů podle rozpočtu. Rozpočet na úl Břeclavan je přibližně 20 let stále stejný, protože využívám stavební řezivo které je 26mm široké a v cenách někde kolem 4tKč za m3. Což je stejná cena když jsem začínal a přitom tehdy mi místní obchodník prodal i řezivo neosámované zaty peníze.

Materiál je tedy vysvětlen, stavební řezivo je v různých šířích a je potřeba jen hledět na dvě věci, nato aby to bylo stejně vlhké a pokud se bude vyskládávat nástavek z osmi kusů přířezu, aby tomu odpovýdala četnost té a té šířky desek. Stejná vlhkost se většinou když kupuji z pily neřeší protože pila řeže zpravidla ze stejně časově vytěžených kulatin. Takže stačí přičíst při seskládávání přířezů 26mm silných desek na výšce 250mm cca 5-8 mm navíc a nástavek stejnoměrně seschne na stanovišti na očekávanou výšku bez zvláštních mezer mezi přířezy...

Tento nástavek je tedy páteří úlového systému Břeclavan. Jde o osm přířezů různých výšek ale stejných délek kusů seskládaných do kvadrátu s vnitřní světlostí 420x420mm. Závěs tvoří horní přířez pro rámek který je 415 x 8-9mm a 25-26mm šíře.

Systém Břeclavan je určen pro individualisty, kteří se nebojí vzít práci do ruky a dokážou si sestroje, postavit udělat práci co si vymyslí samy. Pokud se použije internet pro zajištění materiálu nebo jiných věcí, jde stále jen o práci v jedné osobě konající včelařskou činnost. Ano i shánění materiálu považuji za včelařství, patří to k němu.


Na rámek se používá materiál zbytkový při výrobě nástavku. Jde většinou o odřezek který vzniká při zářezu výšky nástavku po sešroubování v jeden celek na rovné základně. Šíře stavebního řeziva co používám je mezi 25-26mm , v nabídce je stavební řezivo i o šířce menší než 25mm což je pro výrobu nevhodný! Pro vyřezávání horní loučky a boků rámku se vybírá širší zbytky 26 mm, pro spodní loučku užší do minima 25mm. V podstatě nevadí i do minima šíře 24mm, ale to je řezivo vyloženě jen na spodní loučku. Rámku dodávám i vyrobený mezerník ze dřeva, jde o válečky vyrobené z odpadu, kapovací pilou uřízlé na 10mm a stojanovou vrtačkou která má jen nasazený děrovač 8 mm vyrobené. Pro menší praskání při přibíjení na rámek se používají mezerníky předvlhčené a s hřebíčky vyrobené z drátu 1,25mm a méně.

Systém tedy vzniká vyhledáním materiálu - správného stavebního řeziva. Zakoupením haldy dřeva. Kupuji minimálně okolo 1m3, to je množství možné odvézt za osobním nebo malým užitkovým autem. Složením nákladu a to sponecháním proložek. 1m3 mám na kvadratický úl nanormovaný, a lze zněj sestavit mezi 70-80 nástavků. Takže když se koupí za 4tKč kubík řeziva, mám cca 80 nástavků navíc.

Tak funguji a v podstatě jsem zpracoval sám. Výrobní náklad na řezivo - 50Kč/nástavek.
Naposledy upravil(a) gupa dne 28 kvě 2017 19:19, celkem upraveno 1 x.

gupa
Příspěvky: 59
Registrován: 21 srp 2014 20:54
včelařím od:
oslovení: Tykat

Kazetový úl

Příspěvek: # 1884Příspěvek gupa
28 kvě 2017 19:12

Jan píše: 28 kvě 2017 17:54 Dal jsem sem celkem dost odkazů na videa , vesměs z Ruska a Ukrajiny.
Sám hodlám své úly defakto převést do kazetového úlu. Tedy NN/VN/NN/NN/NN . Ještě uvažuju, jakou výšku.
Třeba letos jsem na některá včelstva nasadil až 5 NN, jinak 3, vyjímečně 4. Ale letošek je jiný, než jiné poslední roky.
Letos bylo chvíli i jaro :).
Základem je výška jedné sekce( 1včelstva) kde jsou 4 kazety na rámek 235, celkem okolo 1,1m. Cca metr je na výšku rámku 435x235 a zbývající na podmet. Rusové používají podle videa z ruského zemědělského muzea dlouho hlavně svůj Dadant vysoký v nástacích, v ležanech kombinují s nízkým rámkem a to i Ukrajinci s nízkým rámkem. Jenže Ukrajina má spíše své národní normální míry.

Takže pokud jde o kazetový úl, bývá buď okolo 1,1m nebo 2,2m plus výše podlahy střechy včelínu a dostaneme se na celkovou stavební výšku včelínu. Šíře kazet je daná dělitelností počtem rámků, jsou vidět na videích i kazety sestrojené ze dvou včelích rámků přibité k přední a zadnímu zavěšovacímu rámu vzadu s průhledným zasíťovaným okýnkem. Takže boky kazet jsou v podstatě stavební rámky nebo rámky které se po demontáži vytočí v medometu. Viděl jsem nejužší kazetu v jakémsi ruském videu na 5 rámků šíře a 5 kazet 235 výšky nad sebou a Rus si ho hodně vychvaloval, že dává hodně medu.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Úlový systém Břeclavan

Příspěvek: # 1886Příspěvek Jan
29 kvě 2017 16:06

Vím jak to mají ostatní. Většinou mají 2 plodiště, nebo vůbec používají vysoké rámky (i úzkovysoké).
Akorát ty NN mají na 145 mm. jako třeba tady https://www.youtube.com/channel/UC50GT6 ... Mya2RMeLdw ,
akorát se mi nelíbí, že má jen 8 rámků na kazetu. Nejjednodušší kazeta je jen rám , který se zasouvá do dvou latěk.

Tou výškou jsem taky nemyslel jak to má někdo jiný, ale jak to udělám já.
Prostě je to taková skříň s fochama na kazety.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

gupa
Příspěvky: 59
Registrován: 21 srp 2014 20:54
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Úlový systém Břeclavan

Příspěvek: # 1889Příspěvek gupa
29 kvě 2017 16:50

toto je i bez latěk a je to na devět rámků
kazeta.jpg

V tomto vidím větší inspiraci, jen zasíťovaný zadek s krmítkem na suchý cukr a zadní deska, oboje se závěsy a stabilitu tvoří osm šroubků kterými je to vše spojeno. Toto budu dělat s 39x24 pro 7 rámků v izolovaném sdruženém úlu pro až 16 malých oddělků, ale nevím jak s podmetem, nějak mi to nevychází víc jak 1cm na podmet což je opravdu minimum pro sběr měli.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Úlový systém Břeclavan

Příspěvek: # 1894Příspěvek Jan
01 čer 2017 07:36

Tohle je tuším ještě z carského Ruska , mě se osobně líbí ta kazeta p. Berendeje. http://ekotoria.ru/ .

Obrázek
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti