Mor včelieho plodu

Jaroslav Stoklasa
Příspěvky: 12
Registrován: 26 srp 2014 19:37
včelařím od:
oslovení: Tykat

Mor včelieho plodu

Příspěvek: # 299Příspěvek Jaroslav Stoklasa
26 srp 2014 19:41

Na včelnici mi bol laboratórne potvrdený mor. Včelstvá, ktorých sa to týkalo, už sú spálené i s úľmi. Išlo o minuloročný roj a odloženec z tohoto roja. Aká je pravdepodobnosť, že mor sa vyskytne u ostatných včelstiev? Ostatné včelstvá sú podľa kontroly zatiaľ v poriadku.

miooo
Příspěvky: 22
Registrován: 24 srp 2014 16:10
včelařím od: 01 bře 2014
oslovení: Tykat
Bydliště: Malá Hradná

Re: Mor včelieho plodu

Příspěvek: # 300Příspěvek miooo
26 srp 2014 20:01

tak to mi je velmi luto... :(
nástavkový BVD 11r. 39x24 , Malá Hradná 290 m.n.m + prechod na 39x24 a 39x17...

gupa
Příspěvky: 59
Registrován: 21 srp 2014 20:54
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Mor včelieho plodu

Příspěvek: # 314Příspěvek gupa
26 srp 2014 21:12

Vzhledem k popisu "léčení" moru nedaleko na Slovensku, radím dělat všechny preventivní úkony při výskytu infekční nemoci a přijat ho jako hlavní pravidlo při chovu včel. Zkuste si vzpomenout jak jste přehazoval dílo, jak vracíte rámky po vytočení medu, jak posilujete plodem, ... Potom jaké zásady máte při manipulaci s medem a plásty, jestli provozujete tzv. vylizování po vytočení, vyplachování nádob po medu a následné zkrmení, ...
Mor je opravdu vleklá infekce a nejhorší je i infekce včelařů, kteří si myslí, že jde jednoduše léčit.
Jaroslav Stoklasa píše:Na včelnici mi bol laboratórne potvrdený mor. Včelstvá, ktorých sa to týkalo, už sú spálené i s úľmi. Išlo o minuloročný roj a odloženec z tohoto roja. Aká je pravdepodobnosť, že mor sa vyskytne u ostatných včelstiev? Ostatné včelstvá sú podľa kontroly zatiaľ v poriadku.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Mor včelieho plodu

Příspěvek: # 316Příspěvek KaJi
26 srp 2014 21:14

Jaroslav Stoklasa píše:Na včelnici mi bol laboratórne potvrdený mor. Včelstvá, ktorých sa to týkalo, už sú spálené i s úľmi. Išlo o minuloročný roj a odloženec z tohoto roja. Aká je pravdepodobnosť, že mor sa vyskytne u ostatných včelstiev? Ostatné včelstvá sú podľa kontroly zatiaľ v poriadku.
Je mi to líto, ale tohle by možná stálo za co možná nejlepší dokumentaci - jistě máš hodně záznamů - i na VF. Popírá to mnohé čemu se věří.

Roj nepřenese mor.
Stavba ochrání včelstvo (nezpochybnuji že sníží riziko)
Tvorba oddělků atd - i když u tohoto nechápu proč se tomu věří
Včelař pozná mor - viz rozlícená debata s mým opačným tvrzením.


O ostatních včelsvech je asi marné spekulovat. U nás by jsi je už neměl. U tebe jde o to, že nejde o to jestli mor mají, ale jestli se najde při prohlídce klinika.
Mor tam máš, protože někde v okolí byl. Třeba přiletěl s rojem, a teď jde o to jestli tento zdroj zanikl. Pokud ano, pak je podle pokusů velká šance. Včelstva která měla již spory, ale byl ze včelnice během pokusu odstraněn zdroj= včelstva s klinikou, tak ta jen se sporami se v pokusu ozdravila.

Milan Havelka
Příspěvky: 61
Registrován: 22 srp 2014 00:24
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat
Bydliště: Benátky nad Jizerou

Re: Mor včelieho plodu

Příspěvek: # 334Příspěvek Milan Havelka
26 srp 2014 22:17

No, Jaroslave je to smutný, Jen by mě zajímal mechanismus vzniku nákazy u toho roje....máš o něm nějaké záznamy?....víš odkud byl?..... a pak mi můžou zase chytráci vyprávět, že nemocné včelstvo s MVP se nerojí......Pokud má MVP i oddělek z toho roje, pak je nanejvýš pravděpodobné, že roj byl nositelem onemocnění.
Benátky nad Jizerou, 232 mn.m. BVD 11r.39x24+39x17, Tachovský 39x24,2014 - modifikovaný Eurodadant 39x35 +39x17 - 35 včelstev. Včelařím od roku 1980.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Mor včelieho plodu

Příspěvek: # 346Příspěvek KaJi
27 srp 2014 07:13

Já bych byl opatrný se závěry. Zatím není důvod k nějakým tvrzením.
I když to byl roj, je to dva roky po tom co byl usazený.
Ale je zde důvod ke zkoumání.

ZdeněkM
Příspěvky: 16
Registrován: 27 srp 2014 06:38
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Mor včelieho plodu

Příspěvek: # 355Příspěvek ZdeněkM
27 srp 2014 09:00

Přiznám se že jsem trošku bordělář. Mám jedny věci na všechny 3 stanoviště. Potom co jsme si přečetl co Jarda a mor. Tak pořídím věci na každé stanoviště zvlášť. Ikdyž si myslím, že stejně nějaký kontakt mezi sebou je. Je to spíš taková nápomocná berlička.
Bělá pod Bezdězem BVD 39x24 3cm +37x30 Čechoslováky+mnoho pokusných :-)

Uživatelský avatar
goro
Příspěvky: 105
Registrován: 21 srp 2014 20:42
včelařím od: 0- 0-1998
oslovení: Tykat

Re: Mor včelieho plodu

Příspěvek: # 396Příspěvek goro
27 srp 2014 17:07

zdenek je to dobrý nápad, ja to už dávno mám tak, kto by si stále prenášal zmetáky, dymáky, špachtle, klietku na matku či rozperáky, medzidna alebo vrchnáky, ba aj rojak mám na každej včelnici iný...
ale
je to hlavne preto že som obyčajne zabudol práve to čo som potreboval najviac... :lol:

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Mor včelieho plodu

Příspěvek: # 404Příspěvek KaJi
27 srp 2014 18:27

Já to mám stále v autě, takže až na vyjímky mám stále u sebe. Tedy nářadí.

Co se týká úlů atd, tak základní zásoby mám na stanovišti.

Pokud bych měl ale nastavit systém tak abych měl všechno jen pro jedno stanoviště a nedocházelo k přesunům, byl by to problém. A nakonec vzhledem k jen několikakilometrovým vzdálenostem mezi stanovišti - nemá význam.

ZdeněkM
Příspěvky: 16
Registrován: 27 srp 2014 06:38
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Mor včelieho plodu

Příspěvek: # 447Příspěvek ZdeněkM
28 srp 2014 06:45

Mě se to válí v kufru právě. Ale to neustálé přenášení, a jelikož jezdím kolem lesníhos tanoviště min 2x denně, jen zastavím vyběhnu a 100m a sem tam. tak proto tahám půl včelnice v autě. Jenže tu zapoměnu smetáček, tu rozpěrák, kuřák apod. Jenže kde v lese tohle nechat ? :-( Asi si pořídím bedýnku. Ale jakmile tam někdo uvidí zámek tak je jasné.


Ad Mor, kuřák se dezinfikuje a nebo se spálí a zbytek zakope, nebo do popelnice hodí(se mi moc nezdá:-O )??
Vnitřně se chci na mor připravit a předejít mu, ale ať to beru kolem a kolem, tak ono to stejně moc nejde. Podle zkušeností Jardy S. :/
Bělá pod Bezdězem BVD 39x24 3cm +37x30 Čechoslováky+mnoho pokusných :-)

Odpovědět

Zpět na „Nemoci“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů