Mor včelieho plodu

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Mor včelieho plodu

Příspěvek: # 462Příspěvek KaJi
28 srp 2014 10:16

Proto jsem pár lidem pomohl, jak píšu v jiném vlákně. "Nezištně", ale kdybych to musel spálit, tak se tam zase nezištně obrátím pro včely já. :-) Doporučuji, pár stovek co nevyděláte na oddělku vám udělá docela dobrý backup.
:-)
A co se týká úlů, jsem na to připraven. Nevím kolik se platí za úly spálené bez pořizovacích dokladů, ale pokud to bude alepoň stovka za nástavek, beru to jako přirozenou obnovu. Stejně si je průběžně dělám.
Sponkovačka a další nářadí i spousta dřeva vařezaného z palet již čeká. :-)

Je to skutečně o psychice, spíš mít záložní řešení než žít v děsu a stejně se tomu nevyhnete.

To je dané přístupem, situace není pod kontrolou, nikdo ji nechce pod kontrolu dostat a pak se všichni mění v Koniáše a jsou aktivní.

Milan Havelka
Příspěvky: 61
Registrován: 22 srp 2014 00:24
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat
Bydliště: Benátky nad Jizerou

Re: Mor včelieho plodu

Příspěvek: # 469Příspěvek Milan Havelka
28 srp 2014 10:50

Kdepak Karle, mě se naopak zdá, že spousta lidí se snaží, aby situce stala ještě víc nekontrolovatelnou. A to jak s MVP , tak s VD..... :twisted:
Benátky nad Jizerou, 232 mn.m. BVD 11r.39x24+39x17, Tachovský 39x24,2014 - modifikovaný Eurodadant 39x35 +39x17 - 35 včelstev. Včelařím od roku 1980.

JAREK255
Příspěvky: 1
Registrován: 25 srp 2014 22:09
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Mor včelieho plodu

Příspěvek: # 544Příspěvek JAREK255
28 srp 2014 23:26

Dobrý den, domnívám se, že nářadím se nepřenese to už by musel být v úle třetí rok s příškvary v buňkách. Horší nebezpečí je pomíchání rámků se zásobami přes zimu nebo při vytáčení. První rok po nákaze může dát včelstvo roj a ještě slušný výnos medu, aniž včelař něco zpozoruje. Lonský roj zřejmě nepocházel z jeho včelstev.

vcelka
Příspěvky: 23
Registrován: 21 srp 2014 16:08
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Mor včelieho plodu

Příspěvek: # 586Příspěvek vcelka
29 srp 2014 12:39

Já letos preventivně začal před vytáčením značit rámky . Zatím jen obyč tužkou, ač to jde hůř, spíš to vyreju do voskové vrstvy na horní loučce, než napíšu. Ale pak vracím rámky konkrétnímu včelstvu. Skoro všechny souše likviduju na vosk, skladuji z 95% panenské dílo, tím na jaře rozšiřuju plus mezistěnami. Provádím rotaci nástavků, aby důsledně všechny plásty z plodiště šly časem pryč a ne že tam je třeba najednou plod, tak ho tam ještě rok nechám. Sám sebe uklidňuju, že dělám pro "čistotu" díla maximum, ale občas se člověk dozví, že najdou kliniku na panenském díle. Bude to jak s lidma, prostě pokud je organismus "chcípáček", tak onemocní i když bude mít skvělou péči okolo se vším všudy. Chyba je, že se pak musí vše spálit a odolná včelstva tak zahubíme.

milena.pospisilov
Příspěvky: 2
Registrován: 09 úno 2017 16:29
včelařím od: 04 čer 1983
oslovení: Tykat

Re: Mor včelieho plodu

Příspěvek: # 1195Příspěvek milena.pospisilov
09 úno 2017 16:36

Zdravím, ve světě včelařů jsem jenom chvíli, ale teď jsem se dozvěděla o této nemoci a vyděsilo mě to. Našla jsem nějakou stránku, která prý tyto záležitosti řeší: http://vcelimor.cz, ale chtěla bych slyšet i zkušené odborníky. Jak zařídit prevenci co nejlépe? A když už k tomu dojde, tak co s tím?? Je opravdu nutné když už se to stane, všechny spálit?? :( :o

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Mor včelieho plodu

Příspěvek: # 1196Příspěvek Jan
10 úno 2017 20:32

Tak ty stránky jsou spíš na objednání vyšetření. Záleží odkud si. Pokud je někde dlouhodobě mor, může být problém se ho zbavit.
viz : https://www.svscr.cz/mapove-vystupy-ohn ... ych-pasem/
Pokud již nákaza propukne, řeší to veterina.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

VaT
Příspěvky: 192
Registrován: 04 dub 2017 14:29
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Mor včelieho plodu

Příspěvek: # 1701Příspěvek VaT
02 kvě 2017 13:50

Tuhle sem četl že k nákaze MVP stačí jedna nevymytá sklenice vod cizáckýho medu, a včely kolem sou najedou všechny nakažený. Co si vo tom myslíte? Já si teda myslim že je to pěkná chujovina a za poslední měsíc už je to minimálně podruhý co někdo vomýlá tuhle mantru. Samozřejmě tim neříkám, že když jako přilítne včela z nějakýho náchylnýho včelstva a bude se tam válet sklenice s trochou medu napranym spórama, takže by jako nějakej ten mor nemoh bejt. Ale informační hodnota u tohodle mi připadá asi tak, jako dyby někdo prohlásil, že stačí jedno auto a celá Plzeň je přejetá.

Uživatelský avatar
Alternative 052
Příspěvky: 208
Registrován: 19 bře 2017 09:47
včelařím od: 0- 0-2006
oslovení: Vykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Mor včelieho plodu

Příspěvek: # 1703Příspěvek Alternative 052
02 kvě 2017 15:48

Peroutka, Václave ... Stačí? :-D
Aneb celý ten jeho článek (je to tu v jiném vlákně) je skvělý příspěvek k diskusi o termínu "chucpe" ...:-D
Jiří
Cattus amat piscem, sed non vult tangere flumen.
Po rybce kočič moc touží, však do vody za ní jít nechce.

Uživatelský avatar
Alternative 052
Příspěvky: 208
Registrován: 19 bře 2017 09:47
včelařím od: 0- 0-2006
oslovení: Vykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Mor včelieho plodu

Příspěvek: # 1704Příspěvek Alternative 052
02 kvě 2017 16:19

Do vlákna Zprávy z tisku to nedávno dával Mlhoš:
http://zpravy.idnes.cz/dovoz-a-vyvoz-me ... domaci_mav
Větší vopruz si asi tžko lze představit.
Jiří
Cattus amat piscem, sed non vult tangere flumen.
Po rybce kočič moc touží, však do vody za ní jít nechce.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Mor včelieho plodu

Příspěvek: # 1705Příspěvek KaJi
02 kvě 2017 18:04

Vopruz i u MVP. Tady si ale pan Peorutka docela nabíhá na vidle:-)
Pokud je to riziko vyhozené sklenice od medu tak vysoké, tak pak by při poměrně snadné analýze medu na MVP měla být už minimálně nějaká podložená studie rizik ležet na stole, ne?

A že není? To tady někdo opravdu ohrožuje půlmilionu včelstev morem a žádná akce? Minimálně osvětová. :-)

Odpovědět

Zpět na „Nemoci“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host