Stránka 1 z 2

Varoáza

Napsal: 31 říj 2014 10:21
od Igor78
Zdravím ,ľudkovia ako je to s včelami odolnejšími na klieštika ? Viem čítal som o čistiacom pude ,o tom že menej plodujúce včely ho tiež majú menej ,ale neexistuje niečo medzi ? Ja som sa nato pýtal súkromne sem tam som začul že proste nešľachtené včely bývajú na kliešťa odolnejšie .Pýtal som sa nato preto že prvú sezénu som dal podložky na spád a jedno včelstvo proste nič ,po preliečení neviem dva ? Tento rok zasa nič ,po preliečení 1 ks .No a vraveli že to je tak ,ale že takéto včely nosia málo medu .Je toto veľmi kacírska otázka a nemoderná otázka zrejme ked nám klieštik ničí všetko ?Pľuha jedna . Totiž ked som sa nato pýtal niekho fundovaného tak mlčal ,len že ,,Tadiaľto cesta nevedie,, :D .Dúfam že mi bude odpustená táto otázočka na tomto fore a nepôjdem do ohňa .

Re: Varoáza

Napsal: 31 říj 2014 11:29
od Jan
Byla tu fotografie včelstva, které provádí grooming.
Osobně jsem si toho u mých včelstev nevšiml. Ovšem všiml jsem si toho, že včelstva teď začala vyhazovat
poškozený plod, jestli sama od sebe, nebo následkem varidolu, nevím. Nevím, jestli to má vliv, ale po nahrazení mých počátečních vzteklých bastardů za
matky ušlechtilé se napadení také zhoršilo.
Četl jsem celkem dost o včele primorskaja,
která vznikla přírodní selekcí včel na ruském dálném východě, v kraji Primorskem, u hranic s Čínou, kam zasahuje i výskyt včely východní.
Ovšem v USA, kam je dovezly to nefunguje všude. v OVP se občas vyskytují články z USA, kde tvrdí jistou varrotoleranci, ovšem jestli za to mohou geny afrikanizovaných včel, nebo selekce ......

Re: Varoáza

Napsal: 31 říj 2014 11:52
od Igor78
No ja som týmto chcel najprv vymeniť matku ,ale rozmyslel som si to ,asi ich ešte namnožím a uvidíme čo bude .Našiel som toto video http://www.youtube.com/watch?v=xSGa9DKraGA čiže už sa to učia aj europske včely

Re: Varoáza

Napsal: 31 říj 2014 13:17
od vcelka
Nechci to tvrdit, ale mám pocit, že jsem někde četl nebo slyšel na nějaké přednášce, že tzv. grooming neexistuje a je to snad poškození od kleštíků samotných nebo něco jiného, to už přesně nevím. Každopádně měl jsem jedno silné včelstvo, ze kterého prostě padaly jednotky kleštíků, a to i po fumigacích. Fungovalo dva roky, pak se tuším odrojilo, nebo si vyměnily matku a od té doby jsou na tom jako ostatní. Štve mě, že jsem tenkrát nesebral odvahu na přelarvení, třeba bych vychoval podobnou matku, ale třeba to ani matkou nebylo, kdo ví? Ale medu nosily naopak skoro nejvíc.

Re: Varoáza

Napsal: 31 říj 2014 15:05
od Igor78
Ono čo hovoria mudrcovia na prednáškach nemusí byť absolútna pravda .Ak si si pozrel to video tak si mohol vidieť ako sa nejaká balkánska včela čistí od klieštika čo ju žral .Nás na kurze učili že to dokáže len apis cerana a tu vidieť že to nie je pravda ,na druhú stranu sa vie že určité množstvo včiel sa môže čistiť aj z našich .Vraj niekto robil aj taký pokus v izolácii a prežité včely šľachtí .Ja som si tie moje včielky hned všímal ,lebo to bol prvý roj čo som dostal .A ked som ich porovnal s Vigor tak si lepšie strážili letáč ,že som mal pociť že sa oberajú a kontrolujú to nebudem písať bo to je možno moje želanie ,každopádne iné včely klieštika majú spád pri jesennom liečení prvom od 50do 200 ,liečim bee vitalom a po každom preliečení je ho menej jasná vec ,po týždni sa to robí a tieto skoro nič až som si prvý rok myslel že som zle liečil ,ale opakovalo sa to. ;) .Trubčinu rezanie a ani nič iné nepoužívam ,len ten Bee Vital myslím stačí raz za rok .

Re: Varoáza

Napsal: 05 lis 2014 19:39
od KaJi
Myslím, že jsem četl, že nějaké poškození na roztoči co se přisuzovalo groomingu - tedy kousání do živých roztočů - vzniká vynášením mrtvých roztočů a nějaké promáčkliny jsou prý na nich i bez včel.

Ale je to jen z hloubky paměti :-)
Ale jsme si jist, že právě toto chování nepovažoval na přednášce Ing.Čermák za něco co je třeba považovat za perspektivní. Protože hned jak by jsme vyšlechtili takovou včelu, tak ona by vyšlechtila mrštnější roztoče.

Jiné mechanismy - odvíčkování atd. buněk s VD včelami atd. - tak na ty nemá VD tak snadnou odpověď.

Re: Varoáza

Napsal: 05 lis 2014 23:39
od Jan
Pesně tak. Již jsem to tu někde zmínil, nalézám na podložkách u některých včelstev bílé kukly s asi deformovanýma křídlama a s roztoči.
Jestli je to důsledkem fumigace, nebo jestli to sama včelstva nějak poznají, že je něco špatně, nevím.

Re: Varoáza

Napsal: 06 lis 2014 09:36
od Igor78
J, čítal som o tom že sa robia tie testy na čistenie ,ako ked prepichneš plod aby si zbadal že to vyčistia obdobne s klieštikom .Ale tamto je zaujímavé s tým že si včela vyšľachtí odolnejšieho klieštika ,to ako keby si pes šľachtil odolnejšiu blchu čím viacej sa škrabe .Neviem ,no ,ja nato pôjdem buransky ,tj budem množiť včely čo majú kliešťa najmenej a zároveň sú silné ,stanovíme si nejaký pomer ;) teda zatiaľ až kým nás nenapadne niečo lepšie.Mimochodom grooming neznamená čistenie anglicky ? či je to ako čistenie v zmysle oberanie sa a potom bude cleaninig včela čo čistí tie napadnuté bunky :D

Re: Varoáza

Napsal: 05 dub 2018 12:54
od Mlha
Včelstev bez roztoče způsobujícího varroázu je čtvrtina
http://www.agris.cz/clanek/199522/vcels ... e-ctvrtina

Re: Varoáza

Napsal: 05 dub 2018 14:50
od VaT
Mě na jednom stanovišti vyšla 0. Ve vzorku jsem před tím napočítal minimálně 5 roztočů. A já se spolu s Mirkem Černým ptám: Je všechno jen náhoda?