Varoáza

Uživatelský avatar
Igor78
Příspěvky: 31
Registrován: 31 říj 2014 06:09
včelařím od: 0- 6-2013
oslovení: Tykat

Varoáza

Příspěvek: # 1037Příspěvek Igor78
31 říj 2014 10:21

Zdravím ,ľudkovia ako je to s včelami odolnejšími na klieštika ? Viem čítal som o čistiacom pude ,o tom že menej plodujúce včely ho tiež majú menej ,ale neexistuje niečo medzi ? Ja som sa nato pýtal súkromne sem tam som začul že proste nešľachtené včely bývajú na kliešťa odolnejšie .Pýtal som sa nato preto že prvú sezénu som dal podložky na spád a jedno včelstvo proste nič ,po preliečení neviem dva ? Tento rok zasa nič ,po preliečení 1 ks .No a vraveli že to je tak ,ale že takéto včely nosia málo medu .Je toto veľmi kacírska otázka a nemoderná otázka zrejme ked nám klieštik ničí všetko ?Pľuha jedna . Totiž ked som sa nato pýtal niekho fundovaného tak mlčal ,len že ,,Tadiaľto cesta nevedie,, :D .Dúfam že mi bude odpustená táto otázočka na tomto fore a nepôjdem do ohňa .
Rámik LG 2/3 ,LG Jumbo + 4/3 v pláne

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Varoáza

Příspěvek: # 1039Příspěvek Jan
31 říj 2014 11:29

Byla tu fotografie včelstva, které provádí grooming.
Osobně jsem si toho u mých včelstev nevšiml. Ovšem všiml jsem si toho, že včelstva teď začala vyhazovat
poškozený plod, jestli sama od sebe, nebo následkem varidolu, nevím. Nevím, jestli to má vliv, ale po nahrazení mých počátečních vzteklých bastardů za
matky ušlechtilé se napadení také zhoršilo.
Četl jsem celkem dost o včele primorskaja,
která vznikla přírodní selekcí včel na ruském dálném východě, v kraji Primorskem, u hranic s Čínou, kam zasahuje i výskyt včely východní.
Ovšem v USA, kam je dovezly to nefunguje všude. v OVP se občas vyskytují články z USA, kde tvrdí jistou varrotoleranci, ovšem jestli za to mohou geny afrikanizovaných včel, nebo selekce ......
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Uživatelský avatar
Igor78
Příspěvky: 31
Registrován: 31 říj 2014 06:09
včelařím od: 0- 6-2013
oslovení: Tykat

Re: Varoáza

Příspěvek: # 1041Příspěvek Igor78
31 říj 2014 11:52

No ja som týmto chcel najprv vymeniť matku ,ale rozmyslel som si to ,asi ich ešte namnožím a uvidíme čo bude .Našiel som toto video http://www.youtube.com/watch?v=xSGa9DKraGA čiže už sa to učia aj europske včely
Rámik LG 2/3 ,LG Jumbo + 4/3 v pláne

vcelka
Příspěvky: 23
Registrován: 21 srp 2014 16:08
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Varoáza

Příspěvek: # 1042Příspěvek vcelka
31 říj 2014 13:17

Nechci to tvrdit, ale mám pocit, že jsem někde četl nebo slyšel na nějaké přednášce, že tzv. grooming neexistuje a je to snad poškození od kleštíků samotných nebo něco jiného, to už přesně nevím. Každopádně měl jsem jedno silné včelstvo, ze kterého prostě padaly jednotky kleštíků, a to i po fumigacích. Fungovalo dva roky, pak se tuším odrojilo, nebo si vyměnily matku a od té doby jsou na tom jako ostatní. Štve mě, že jsem tenkrát nesebral odvahu na přelarvení, třeba bych vychoval podobnou matku, ale třeba to ani matkou nebylo, kdo ví? Ale medu nosily naopak skoro nejvíc.

Uživatelský avatar
Igor78
Příspěvky: 31
Registrován: 31 říj 2014 06:09
včelařím od: 0- 6-2013
oslovení: Tykat

Re: Varoáza

Příspěvek: # 1043Příspěvek Igor78
31 říj 2014 15:05

Ono čo hovoria mudrcovia na prednáškach nemusí byť absolútna pravda .Ak si si pozrel to video tak si mohol vidieť ako sa nejaká balkánska včela čistí od klieštika čo ju žral .Nás na kurze učili že to dokáže len apis cerana a tu vidieť že to nie je pravda ,na druhú stranu sa vie že určité množstvo včiel sa môže čistiť aj z našich .Vraj niekto robil aj taký pokus v izolácii a prežité včely šľachtí .Ja som si tie moje včielky hned všímal ,lebo to bol prvý roj čo som dostal .A ked som ich porovnal s Vigor tak si lepšie strážili letáč ,že som mal pociť že sa oberajú a kontrolujú to nebudem písať bo to je možno moje želanie ,každopádne iné včely klieštika majú spád pri jesennom liečení prvom od 50do 200 ,liečim bee vitalom a po každom preliečení je ho menej jasná vec ,po týždni sa to robí a tieto skoro nič až som si prvý rok myslel že som zle liečil ,ale opakovalo sa to. ;) .Trubčinu rezanie a ani nič iné nepoužívam ,len ten Bee Vital myslím stačí raz za rok .
Rámik LG 2/3 ,LG Jumbo + 4/3 v pláne

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Varoáza

Příspěvek: # 1046Příspěvek KaJi
05 lis 2014 19:39

Myslím, že jsem četl, že nějaké poškození na roztoči co se přisuzovalo groomingu - tedy kousání do živých roztočů - vzniká vynášením mrtvých roztočů a nějaké promáčkliny jsou prý na nich i bez včel.

Ale je to jen z hloubky paměti :-)
Ale jsme si jist, že právě toto chování nepovažoval na přednášce Ing.Čermák za něco co je třeba považovat za perspektivní. Protože hned jak by jsme vyšlechtili takovou včelu, tak ona by vyšlechtila mrštnější roztoče.

Jiné mechanismy - odvíčkování atd. buněk s VD včelami atd. - tak na ty nemá VD tak snadnou odpověď.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Varoáza

Příspěvek: # 1047Příspěvek Jan
05 lis 2014 23:39

Pesně tak. Již jsem to tu někde zmínil, nalézám na podložkách u některých včelstev bílé kukly s asi deformovanýma křídlama a s roztoči.
Jestli je to důsledkem fumigace, nebo jestli to sama včelstva nějak poznají, že je něco špatně, nevím.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Uživatelský avatar
Igor78
Příspěvky: 31
Registrován: 31 říj 2014 06:09
včelařím od: 0- 6-2013
oslovení: Tykat

Re: Varoáza

Příspěvek: # 1048Příspěvek Igor78
06 lis 2014 09:36

J, čítal som o tom že sa robia tie testy na čistenie ,ako ked prepichneš plod aby si zbadal že to vyčistia obdobne s klieštikom .Ale tamto je zaujímavé s tým že si včela vyšľachtí odolnejšieho klieštika ,to ako keby si pes šľachtil odolnejšiu blchu čím viacej sa škrabe .Neviem ,no ,ja nato pôjdem buransky ,tj budem množiť včely čo majú kliešťa najmenej a zároveň sú silné ,stanovíme si nejaký pomer ;) teda zatiaľ až kým nás nenapadne niečo lepšie.Mimochodom grooming neznamená čistenie anglicky ? či je to ako čistenie v zmysle oberanie sa a potom bude cleaninig včela čo čistí tie napadnuté bunky :D
Rámik LG 2/3 ,LG Jumbo + 4/3 v pláne

Uživatelský avatar
Mlha
Příspěvky: 378
Registrován: 22 srp 2014 09:57
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Varoáza

Příspěvek: # 3623Příspěvek Mlha
05 dub 2018 12:54

Včelstev bez roztoče způsobujícího varroázu je čtvrtina
http://www.agris.cz/clanek/199522/vcels ... e-ctvrtina

VaT
Příspěvky: 192
Registrován: 04 dub 2017 14:29
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Varoáza

Příspěvek: # 3624Příspěvek VaT
05 dub 2018 14:50

Mě na jednom stanovišti vyšla 0. Ve vzorku jsem před tím napočítal minimálně 5 roztočů. A já se spolu s Mirkem Černým ptám: Je všechno jen náhoda?

Odpovědět

Zpět na „Nemoci“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů