TBH

Bojo
Příspěvky: 6
Registrován: 27 srp 2014 20:16
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: TBH

Příspěvek: # 843Příspěvek Bojo
05 zář 2014 20:41

Zdravím.

Už som to niekoľko krát zdôraznil,že medný výnos / pre ktorý z nas väčšina včelári/, vôbec nie je podmienený typom úla,alebo veľkosťou rámika,ale premakaným technologickým postupom ošetrovania včiel v danej oblasti,ktorý zabezpečí potrebnú silu včelstva na dokonalé vužitie znáškových pomerov .

Bojo.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: TBH

Příspěvek: # 846Příspěvek Jan
05 zář 2014 21:16

meresjev píše:preco by vcelarenie na volnej stavbe nemalo byt vhodne pre zaciatocnika? Naopak mi pride jednoduchsie a prirode blizsie a tak sa domnievam, ze zaciatocnik ma aj vacsiu sancu uspiet. Naviac nie je taka potreba rozneho vcelarskeho harampadia.
Tiez si nemyslim, ze nasavanie skusenosti od jednoho skuseneho vcelara musi byt nutne najlepsia cesta. Naopak moze to byt kludne cesta do nejakej spiatocnickej slepej ulicky. Internet a knihy ponukaju celu plejadu sposobov ako vcelarit a ked clovek nie je lemra pohodlna a venuje par mesiacov studiu, tak nech si vyberie akykolvek sposob, s najvacsou pravdepodobnostou to skonci s uspechom. Vcelarenie nie je atomova fyzika. Sam som na volnej stavbe zacal, vciel mam kazdym rokom viac a nemam ani potrebu prechadzat na nejake konvencnejsie sposoby vcelarenia.
No a k tomu lietaniu na padaku som sa dostal tiez presne z opacneho konca, z lietadla som este nikdy nevyskocil, zato poletovanie na handre a snurkach mi robi dobre viac nez patnast rokov. ;)
tedy podle obrázku asi Warré , Možná by jsi mohl založit téma o tomto úle, teoreticky mám ledaco přečtené, prakticky sice praktikuji volnou stavbu,
ale ne v medníku.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Uživatelský avatar
goro
Příspěvky: 105
Registrován: 21 srp 2014 20:42
včelařím od: 0- 0-1998
oslovení: Tykat

Re: TBH

Příspěvek: # 853Příspěvek goro
06 zář 2014 17:43

Meresjev palec hore....
(btw....jeden Meresjev lietal aj bez nôh...) :P

Jaro a Bojo tiež súhlas s vašimi príspevkami...

Uživatelský avatar
meresjev
Příspěvky: 4
Registrován: 29 srp 2014 01:52
včelařím od: 0- 0-2012
oslovení: Tykat
Bydliště: od Trenčína čo by kameňom dohodil...

Re: TBH

Příspěvek: # 854Příspěvek meresjev
06 zář 2014 22:30

No presne od toho beznoheho Meresjeva som si pozical nick.
Na zakladanie noveho warreckoveho vlakna nemam dostatok skusenosti a hlavne mam dobre vychovane vcely, spolieham sa na to, ze sa o seba vedia postarat same... ;)
...dobre vychované včely sa o seba vedia postarať samé...

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: TBH

Příspěvek: # 866Příspěvek Jan
08 zář 2014 15:28

No ale foťák máš , tak by jsi třeba mohl něco blejsknout.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Leoš
Příspěvky: 5
Registrován: 10 zář 2014 15:32
včelařím od: 04 led 2014
oslovení: Tykat

Re: TBH

Příspěvek: # 896Příspěvek Leoš
10 zář 2014 15:40

Začal jsem včelařit letos na jařa na klasice , rámky 39 x 24 ,mám 5 nástavkových úlů ale minulý měsíc jsem neodolal a postavil také toto , pěkně spozorovacím sklem , už se těšim až tam příští rok usadim roj . Zkušenosti rád předám. Pozorovací okno jsem vyřízl větší než je na obrázku .Loučky jsem udělal s trámky dolů aby se dílo při manipulaci nevylamovalo a v loučkách drážky pro proužek mezistěny.Zdravim zde všechny . Leoš
P1050972.JPG
P1050969.JPG
P1050968.JPG

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: TBH

Příspěvek: # 897Příspěvek Jan
10 zář 2014 18:38

No to je krásné , ale není to málo šikmé? Co jsem teda zatím teoreticky viděl, tak ten úhel bývá příkřejší, aby dílo z trámku včely
nepřistavovaly k boku úlu. A i tak se někdy musí dlouhým nožem odřezat. Nebo jsem možná nepochopil ten rámek a je do tvaru obráceného písmene "U" ,
aby to neprostavovaly. Možná, jestli mohu poprosit foto rámku. Bylo by zajímavé uvést délku horní loučky.

Honza
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Leoš
Příspěvky: 5
Registrován: 10 zář 2014 15:32
včelařím od: 04 led 2014
oslovení: Tykat

Re: TBH

Příspěvek: # 898Příspěvek Leoš
10 zář 2014 19:27

No podle návodu co jsme získal z jiného fóra a je ze zahraniční literatury .Sklon měl být cca 8 -15 st. , no nevim proč, podle mně jestli je to víc šikmé nebo méně tak na tom nezáleží důležité je aby to bylo zešikmené a to si myslim že stejně budu muset pořídit nějaký dloudý plochý nůž, něco, jako je na dorty, protože to budou ke stranám lepit a nechávat jenom můstky na prolez, no uvidim. Co se týká té loučky tak je ve tvaru písmene T tzn. jde od středu dolu, ale ne až úplně ke dnu, když by tam ta kolmá příčka dolu nebyla asi by byla stavba dost těžká a lámala by se, buď vlastní vahou nebo při manipulaci. Mám to na chalupě , zítra vyfotím a dám ještě podrobnější fota. Zdravím.Leoš

Uživatelský avatar
meresjev
Příspěvky: 4
Registrován: 29 srp 2014 01:52
včelařím od: 0- 0-2012
oslovení: Tykat
Bydliště: od Trenčína čo by kameňom dohodil...

Re: TBH

Příspěvek: # 899Příspěvek meresjev
10 zář 2014 20:12

sprav si kosnicovy noz, ten je na volnu stavbu asi najpraktickejsi, urcite lepsi ako klasicky dlhy noz. 5-6-ka gulatina dlha tak, aby si vsade dociahol, na koncoch ohnes, rozbuchas kladivom kazdy v opacnom smere, vybrusis na vhodny tvar... kalit sa to vobec nemusi, nebudes s tym krajat divocaka :)
Přílohy
DSCF8751.JPG
DSCF8750.JPG
DSCF8749.JPG
...dobre vychované včely sa o seba vedia postarať samé...

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: TBH

Příspěvek: # 900Příspěvek Jan
10 zář 2014 20:43

Leoš píše:Co se týká té loučky tak je ve tvaru písmene T tzn. jde od středu dolu, ale ne až úplně ke dnu, když by tam ta kolmá příčka dolu nebyla asi by byla stavba dost těžká a lámala by se, buď vlastní vahou nebo při manipulaci. Mám to na chalupě , zítra vyfotím a dám ještě podrobnější fota. Zdravím.Leoš
no to určitě pomůže stabilitě díla, ale ten úhel se asi uvidí až za provozu. Podle fotek by to neměly přistavovat při tom větším úhlu. Ale to uvidíš sám. Možná by to chtělo tam dát
raději nějaký slabší roj, aby nestavěly moc rychle a dalo se to kontrolovat. No jestli bude stačit čas , tak asi taky něco spáchám, jenom to bude asi ne tak pěkné.

Ohledně délky rámku - mířil jsem k tomu, že by tam bylo možné, pokud by byl vršek 39 a pak zaměňovat rámky v ostatních úlech, nebo větší, aby tam třeba šel udělat z těch 39x24 oddělek , a ideálně, pokud by se daly spodní loužka a boky, tak zpátky do 39x24 kových úlů.

Sám právě plánuji horní loučku 448 mm , abych byl kompatibilní sám se sebou :)
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Odpovědět

Zpět na „TBH“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti