Langstroth 2/3

Odpovědět
Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Langstroth 2/3

Příspěvek: # 765Příspěvek Jan
02 zář 2014 08:30

Langstroth 2/3 , s jiným nemám zkušenost.
V době mého začátku jsem hltal články pana Boháče , diskuzi na mailové konferenci i jinde po internetu.
V oblasti kde včelařím, jsem měl problém , že na rámku 39x24 býval med nahoře někdy zkrystalizovaný (řepka, ov. stromy)
a dole to stříkalo. 2/3 langstroth to částečně vyřešil.Včelařil jsem bez mřížky v sestavě 5-8 nástavků a v sezóně byl úl plný
včel. Bohužel i když jsem začal používat stavební rámky v prvním NN , ne vždy se stalo, že matka zakladla plodiště 1-3 (4) nástavek a pak med.
S okamžikem pokusu o použití výkluzů a současně při zachování nepoužití m. mřížky to u těchto včelstev byl problém.
Stejně tak práce s celými nástavky se pravděpodobně mou neznalostí ukázala jako lichá a bylo potřeba "zebrovat" jako u 39x24.
No ale třeba se tu o včelaření v 2/3 langstrothu podělí i někdo jiný.

foto nástavků :
dsc_0149.jpg
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Uživatelský avatar
goro
Příspěvky: 105
Registrován: 21 srp 2014 20:42
včelařím od: 0- 0-1998
oslovení: Tykat

Re: Langstroth 2/3

Příspěvek: # 769Příspěvek goro
02 zář 2014 13:32

Včelárim v úľoch Langstroth, nízke nástavky 2/3 výšky. Používam nástavky bez falcov a hmatových líšt, so zafrézovaným hmatníkom, každý nástavok má očko 25 mm s plastovou krytkou, ktorá má voliteľné otvory. Rámiky 448x159 vodorovne drátkujem troma drátikmi z nerezu, používam voskové medzisteny (Ms), ktoré zatavujem pomocou nabíjačky na autobatériu. Dno vysoké 110 mm je zasieťované na celej ploche, letáč je celoročne otvorený cez celú šírku úla na výšku 15 mm, zužujem ho vkladacím hranolčekom len v čase kŕmenia a samozrejme pri oddelkoch. Od zadnej strany sa dá zasunúť podložka na sledovanie spadu , ktorá sa používa aj pri dezinsekcii klieštika. Stavebnú zábranu nepoužívam. Vrchnák je z pozinkovaného plechu, v ňom 6 cm polystyrén, na hornom nástavku položená fólia z durafolu. Ku každému úľu používam aj stropné kŕmidlo, materskú mriežku a výklz k medobraniu.
Včelstvá zimujem na odkrytom site v dne, pri odkrytom letáči ( len mriežka proti myšiam) , v štyroch nástavkoch(N1-N4), pričom zakŕmenie sa snažím viesť tak aby sa chumáč usadil v N3 a gró zásob bolo nad ním v N4. Začiatkom nového roka sa potom väčšina rodín prepapká pod strechu, do N4, na ktorom ako jedinom, mám celú zimu otvorené očko. Prvé prelety sú potom z tohto očka, po prelete otvorím aj očko na N3 a dávam do horných nástavkov, kde už obyčajne matky plodujú, prázdny stavebný rámik, ktorý ja nazývam „trúdi rámik“ (Tr), pretože včelstvá obyčajne veľmi rýchlo v ňom vystavia trúdiu stavbu. Zaplodovanie tohto rámika je pre mňa signálom k vykonaniu (prakticky jediného) prehodenia nádstavkov, pričom sa snažím netrhať plodové hniezdo. Plodové hniezdo na jar vzniká v horných dvoch nástavkoch buď preplodovaním z N4 do N3, alebo z N3 do N4 (ak v jeseň včely plodovali nižšie a gró zásob si uložili do N3 a nie N4). Oba nástavky s plodom a matkou teda N3 a N4 položím na dno a na ne dám pôvodný nástavok N2, v ktorom bývajú prázdne plásty, pričom dva na pozíciách 2 a 9 nahradím medzistenami (Ms). Nástavok z dna (pôvodný N1), ktorý ma na spodných latkách obyčajne trubčiu stavbu (divočina v dne) a obsahuje najstaršie plásty odoberiem a staré plásty (P) pretavím. Nástavok neodkladám nadlho, pretože pri kvete tzv. vtáčej čerešne ho vraciam s plástami na pozíciu N4 ( v strede môžu byť 2-3 Ms, hlavne ak Ms v N3 včely začali stavať).Keď začnú kvitnúť záhradné čerešne a ostatné ovocné stromy vložím pod tento N4, do ktorého nosia nektár, ďalší medníkový nástavok s plástami, pri nárazových znáškach (repka, agát) postupne dva nástavky s plástami. Pri spomínaných ovocných stromoch , najneskôr pri rozkvete repky, obyčajne odoberiem 1-2 plásty s viečkovaným plodom ako protirojové opatrenie (použijem na tvorbu oddelkov). Očká na nástavkoch cez celú sezónu mám otvorené len na plodiskových N1 a N2, aj keď matka ploduje až do N3, ba pri málo intenzívnej znáške uteká s plodovaním aj do hornejších nádstavkov. Keď som mal otvorené očká na všetkých nádstavkoch často mi vznikal plodový „komín“ v strede , med bol ukladaný na bokoch a mal som problémy s použitím výklzov pri medobraní. Pri takomto použití očiek (otvorené len na N1 a N2) sú rodiny, ktoré aj bez použitia materskej mriežky v N6-7 neplodujú. Samozrejme to závisí od toho, aká je intenzívna znáška. Materskú mriežku (MM) som používal len po poslednom medobraní, keď N5-N7 po vytočení medu som vracal včelám na vyčistenie a nechcel som, aby matička nabehla hore, pretože potvorka má také plásty celkom rada. V súčasnosti som sa, kvôli používaniu výklzov, znovu vrátil k používaniu materskej mriežky aj počas znášky, pričom ju dávam nad N4. Po slnovrate vyberiem a vyrežem Tr a ak skončila znáška (sú aj také roky!) zakŕmim. Ak znáška pokračuje, prvé zakŕmenia môže byť po medobraní až v auguste, pričom v oboch prípadoch do konca augusta dostanú cca 12-15 litrov roztoku cukru (3:2). V prvej polovici septembra skontrolujem zásoby a urobím potrebné korekcie dokŕmením (dôležité pre moje včely je, aby mali vyše 20 kg zásob). Je to potrebný krok, pretože včely rozdielne končia plodovanie, roky sú rozdielne, mnohé rodiny si ešte dokážu nanosiť ( a niektoré zasa dokážu veľa preplodovať). Samozrejme všetko je ovplyvnené tým, že nikdy nevytáčam med z nádstavkov v ktorých je plod, N1-N3 sú nedotknuteľné ale ak je N4 bez plodu, tak sa niekedy dáva výklz aj pod tento nádstavok.
Přílohy
28052013445.jpg

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Langstroth 2/3

Příspěvek: # 776Příspěvek Jan
02 zář 2014 15:39

Možná jsem dělal chybu, že jsem měl očka otevřená 1-3 (4) , podle síly včelstva a vznikaly pak ty protáhlý plodiště, co šly špatně točit.
Třeba se k nim ještě vrátím, ale zatim se mi dadant líbí víc.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Jozef 333
Příspěvky: 15
Registrován: 26 srp 2014 21:43
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Langstroth 2/3

Příspěvek: # 780Příspěvek Jozef 333
02 zář 2014 16:44

Tiež som včeláril bez mriežky,ale v optimále,čo je v podstate jedno.Očká som mal uzavreté,SR v spodných dvoch nadstavkoch.Matka sa väčšinou dostala po 3NN nadstavok.Pred vytáčaním ak som chcel založiť výklz,tak som musel 4NN prehľiadnuť a v prípade že som našiel 1-3 plodové plásty,tak tie som musel zameniť za medové z 3NN plodiskového nadstavku.Matky sa mi hore veľmi netlačili,nakoľko plodisko mali dostatočne veľké a v medníku som používal z väčšej časti len panenské rámiky,ktoré až tak matku nelákali.No vždy sa na niektorých rámikoch nájde najmä pri spodných latkách zakladená trubčina a tá bola často dôvodom,že včely som i po založení výklzov musel nakoniec ometať.Tak som sa nakoniec vrátil k používaniu mriežok čo mi dnes plne vyhovuje,nakoľko medníky pred vytáčaním už vyfukujem.
No mriežka jednu nevýhodu má a to, že včelstvá najmä ak majú veľké plodisko často váhajú presúvať nektár nad mriežku.Pár krát mi stačilo mriežku odobrať a včely akoby obratom prenosili časť zásob do medníka.Datant má jednu z výhod a to ucelené plodisko,kde je väčšina nektáru vytlačená plodom do medníkov a popritom v plodisku stále zostáva dosť zásob.Preto sa snažím tohoto využiť i pri NND a mojim cieľom nie je mat rozplodované 3NN nadstavky,ale plodiskové vrchné dva,tak aby plod vytláčal med tam, kam s pohľadu včelára patrí.Preto so skončil z rotáciami nadstavkov,podľa mňa včelám skôr ubližujú,najmä v situácii,že nie vždy odhadneme počasie, či silu včelstva správne.V spodnom podstavenom nadstavku sa mi osvedčilo mať panenské dielo,kde matka väčšinou nekladie a pár SR s trubčinou.Takto mi nevzniká vysoké plodové teleso obkolopené medom,ale med je poctivo vytláčaný nad mriežku.Tých variácii ako som to mal vo včelách je viacej,každý rok je niečo inak a posledné dve sezóny ma presvedčili,že je rozumnejšie mať stredne silné vyrovnané včelstvá a nie rozplodovaných silákov,ktorý žajú úspech len v sezónach, kedy mi med "vyteká cez letáče."
275 m.n.m. Optimal 420 x 170, 60 včelstiev, včelarím od roku 1993

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Langstroth 2/3

Příspěvek: # 781Příspěvek Jan
02 zář 2014 16:57

A jestli se mohu optat, mateří mřížky jsou plastové lité, vyřezaná folie, nebo železné , a pokud železné, tak ten starší typ, tedy jakoby zvlněné pro lepší průchod,
nebo ty novější, co jsou jakoby rovné ? Pokud železné , co říkají na KM? Neoxydují?
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Jozef 333
Příspěvky: 15
Registrován: 26 srp 2014 21:43
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Langstroth 2/3

Příspěvek: # 782Příspěvek Jozef 333
02 zář 2014 17:19

KM nepoúžívam,takže či môžu kovové mriežky oxidovať neviem.Všetky platové, či z durofolu, alebo tie biele sú u mňa vyložené už dva roky na skrini a banujem že som vôbec do nich investoval.Teraz mám všade kovové v ráme,priechodnosť je neporovnateľne lepšia a už by som iné mriežky nekupoval.
275 m.n.m. Optimal 420 x 170, 60 včelstiev, včelarím od roku 1993

Uživatelský avatar
goro
Příspěvky: 105
Registrován: 21 srp 2014 20:42
včelařím od: 0- 0-1998
oslovení: Tykat

Re: Langstroth 2/3

Příspěvek: # 797Příspěvek goro
03 zář 2014 20:13

pripájam sa k Jozefovým skúsenostiam, mriežky áno, (pri "vypuknutí" znášky vybrať a včely sú schopné zaplniť medníky z "bielych" plásov bez plodovania), výklzy za to stoja!!!
mriežky plastové mám v čiernom vreci v kúte, používal som tie žlté len do okamihu, kým som dokúpil kovové, posledné už v rámoch - super.
(mám tie americké - zvárané, rovné - čistím od prípadného vosku fúknutím teplého vzduchu)

KM zatiaľ nepoužívam, pretože pre včely je stresujúce celé dni tráviť v parách kyseliny :evil:

Odpovědět

Zpět na „Langstroth“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti