Péče o oddělek - krmení a rozšíření

Sem směřujte dotazy , pokud jste začátečníci , nebo zájemci o chov
Odpovědět
Uživatelský avatar
goro
Příspěvky: 105
Registrován: 21 srp 2014 20:42
včelařím od: 0- 0-1998
oslovení: Tykat

Re: Péče o oddělek - krmení a rozšíření

Příspěvek: # 602Příspěvek goro
29 srp 2014 19:23

deroceros píše: Nahoře holky vystavěly cca 8 z 10 L2/3 rámků, které jsou skoro plné zásob, z více než poloviny zavíčkované. Zbývají jim vystavět dvě mezistěny.
Mám je nechat tak jak jsou?
Mám jim dát nahoru další L2/3 nástavek a nechat je ještě jej vystavět a zakrmit?
keď sú zásoby aj dole, ak dostavajú posledné medzisteny a budú mať nad hlavou 10 rámikov zásob ďalších tak by to na zimovanie malo stačiť...
Skôr sa bojím toho aby z veľkých rámikov prešli na nízke keď to tam dolu vybrakujú...
Ja by som už ďalší nádstavok nedával, hlavne ak máš len medzisteny...
Kŕm ďalej, umožni im aby mohli zásoby postupne ukladať do miest po liahnucom sa plode a bude to faj...
(teda si myslím, ak dobre preliečiš :oops: )

Uživatelský avatar
deroceros
Příspěvky: 30
Registrován: 22 srp 2014 00:06
včelařím od: 0- 0-2014
oslovení: Tykat

Re: Péče o oddělek - krmení a rozšíření

Příspěvek: # 643Příspěvek deroceros
30 srp 2014 17:44

Z toho, že mi na jaře budou stále okupovat ten přechodový nástavek strach nemám. Vždy jim můžu nové nástavky na jaře dávat dospodu a postupně ten přechodový dostat nahoru.

Co však nevím, jestli stačí vystavět celý nový nástavek během září. Protože, ten nástavek vystavět jim zabere cca 4-5 týdnů . A nemám zkušenost s tím, zda tak "pozdě" budou ještě stavět. Nicméně jsem se rozhodl, že dvěma silnějším dám nástavek se třemi mezistěnami nahoru a uvidím, zda po tom půjdou. A pak se rozhodnu, co dál, buď přidám další mezistěny, a nebo jim to vezmu zpět.
Poruba 228 m.n.m

Jozef 333
Příspěvky: 15
Registrován: 26 srp 2014 21:43
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Péče o oddělek - krmení a rozšíření

Příspěvek: # 644Příspěvek Jozef 333
30 srp 2014 18:22

Už by som osobne žiadny ďalší nadstavok nepridával,včely už v tomto čase siľnieť nebudú a nútiť ich do stavby v tom zložení nadstavkov ktoré máš, už nemá podľa mňa žiadny zmysel.Tak ako radil Goro,s tým sa dá súhlasiť,dokrmil by na takú mieru,aby na vyšších plástoch v prechodovom nadstavku bolo dostatok zásob, ktoré by tvorili aspoň 10cm vence na rámikoch a tak včelstvo by počas zimy nezostalo na suchu a tým pádom by nehrozilo, že sa odtrhne od zásob.Spotreba počas zimy nie je veľko okolo 6-7 kg,takže obavu by som nemal.Včelstvo by sa dostalo do vrchného nadstavku až pri vyšších teplotách na jar,kedy rapídne stúpne spotreba,ale to už problém nehrozí.
Na jar budú včely stavať ako divé, nakoľko v tom čase je to pre ne prirodzené,ak teda bude znáška a ak nie, tak sa musí kŕmiť.
Osobne si myslím,že i tie prechodové nadstavky ešte i v budúcej sezóne možno využiješ,nakoľko potreba diela je veľká a niekedy i medník v zálohe o 6 plástoch je lepšie riešenie ako holé medzisteny.Dobre to poznám,prechádzal som kedysi z B miery na optimal NN a vysoké plásty mi ešte dva roky kryli potrebu a nedostatok diela pre medníkové nadstavky.
275 m.n.m. Optimal 420 x 170, 60 včelstiev, včelarím od roku 1993

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o oddělek - krmení a rozšíření

Příspěvek: # 668Příspěvek Jan
30 srp 2014 23:27

deroceros píše:Z toho, že mi na jaře budou stále okupovat ten přechodový nástavek strach nemám. Vždy jim můžu nové nástavky na jaře dávat dospodu a postupně ten přechodový dostat nahoru.

Co však nevím, jestli stačí vystavět celý nový nástavek během září. Protože, ten nástavek vystavět jim zabere cca 4-5 týdnů . A nemám zkušenost s tím, zda tak "pozdě" budou ještě stavět. Nicméně jsem se rozhodl, že dvěma silnějším dám nástavek se třemi mezistěnami nahoru a uvidím, zda po tom půjdou. A pak se rozhodnu, co dál, buď přidám další mezistěny, a nebo jim to vezmu zpět.
Už o tom nebudu mluvit, ale přecházel jsem 2x , z 39x24 na 2/3 lang a pak z 2/3 lang na 448 x 326 , pokaždé byl problém z tmaveho na světlé. Prostě se radeji chtěly rojit.
Prostě abych to ukončil, v práci jsme měli pána, co říkal, "já neříkám tak , ani tak, ale na moje slova dojde" :)

Takže si počkám na jaro.

Honza
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Milan Havelka
Příspěvky: 61
Registrován: 22 srp 2014 00:24
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat
Bydliště: Benátky nad Jizerou

Re: Péče o oddělek - krmení a rozšíření

Příspěvek: # 670Příspěvek Milan Havelka
30 srp 2014 23:36

Nemyslím, že by na jaře měl být problém se stavbou a přechodem na Langa, ale teď už bych to vyzimoval na na tý kombinovaný sestavě. Asi to nijak silné včelstvo nebude, tak i sestava 6+6 nad sebou by mu měla stačit. .....dokrmill bych je a děj se vůle boží..... Na jaře bude víc prostoru něco s tím udělat..... Toho rojení bych se moc neobával.
Benátky nad Jizerou, 232 mn.m. BVD 11r.39x24+39x17, Tachovský 39x24,2014 - modifikovaný Eurodadant 39x35 +39x17 - 35 včelstev. Včelařím od roku 1980.

yaw
Příspěvky: 10
Registrován: 28 srp 2014 09:05
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Péče o oddělek - krmení a rozšíření

Příspěvek: # 671Příspěvek yaw
31 srp 2014 00:14

Taky bych si s tím hlavu nelámal. Včely v plodišti 39x24 a plném nástavku L2/3 ti zimu přežijí a případně jim můžeš na jaře přihodit Apifondu nebo medocukrové těsto. A když se matce nebude chtít klást do nástavku L2/3 a zůstane klást dole , tak to potom z těch 39x24 vyřežeš na výšku Langů, gumičkama přiděláš do Langrámků a nandáš to už do regulérních Langnástavků. Ze dvou 39x24 uděláš 3ks L2/3 a do 3 dnů to máš od včel zafixovaný a gumičky vyhozený v podmetu. To podkládání nástavky L2/3 ti moc nepůjde, protože ti budou pořád dole čučet ty 39x24 z toho upravovanýho nástavku, ve kterém je nyní máš.
1975 -39x24, od 2012 jen L2/3, 10x, 220 m.n.m.,

Odpovědět

Zpět na „Začátečnické dotazy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti