Třetí krok - oficiální evidence

Sem směřujte dotazy , pokud jste začátečníci , nebo zájemci o chov
Honza Váňa
Příspěvky: 46
Registrován: 29 lis 2017 14:46
včelařím od: 05 dub 2018
oslovení: Tykat

Re: Třetí krok - oficiální evidence

Příspěvek: # 3418Příspěvek Honza Váňa
20 pro 2017 21:04

Díky za názory. Ono je to složité.
Na jedné straně i alternativní pokrokoví borci šlechtící hulk kolonie, entuziasti, i obyčejní kamarádští včelaři mezi prvními věcmi co řeší zmiňují registraci, povinné ukazování včelích odpadků s mrtvol roztoče v zimě, povinný odběr "léčiv" přes spolek - ačkoliv se spolčovat netřeba, nemoci, starosti, úhyny, zimování....
Na druhé straně včelaři divočáci, kteří by se nejraději neregistrovali. Proč taky, s dvěma dřevěnejma krabicema na soukromé zahradě s vysokým plotem.

Každý si asi musí svou cestu zkušenostmi vyšlapat sám. Včetně slepých uliček. Myslel jsem si, že jsem leccos načetl, s kdekým diskutoval. Furt jsem na začátku. Stále naivní. Stále chybující. To ale k nováčkovství patří. Jsem rád, že mne tu rovnáte svými názory a otvíráte souvislosti, které třeba nevidím či přehlédnu.
Sic nechápu, proč je informace o nejbližších sousedech v mapě - nic víc, jen místo, žádné jméno, telefon - od odpovědné osoby v principu špatně. Díky ní je podle mne jistá šance spoustě trablům předejít. Nebo se zase pletu? Slyšel jsem o krádežích celých včelínů, ale není to věc, kterou bych měl v plánu a o své "dvě krabice" se nebojím, nebudou vůbec snadno dosažitelné.
Plán je začít jaro 2018 na Langstroth

říká se tomu čtení . Tak lidé nahrávají nový software do svých mozků.

VaT
Příspěvky: 192
Registrován: 04 dub 2017 14:29
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Třetí krok - oficiální evidence

Příspěvek: # 3419Příspěvek VaT
21 pro 2017 09:40

No s tou neregistrací jsem měl na mysli ty kozy a ovce, protože na rozdíl od registrace včel, kde se vyplní jeden papír jednou ročně, tak existuje jakýsi stájový deník a registrační značky do uší a pak samozřejmě veterinář kterej tě zkasíruje protože si ještě nezapsal do UE kůzle a nebo jedna ovce má na jednom uchu zlomenou značku. Ani nevíš za kolik to budeš mít, jeden tě upozorní při kontrole na nedostatky a dá ti měsíc na to abys to dal do pořádku a nebo to máš rovnou za 4000 nazdar. To mluvím o zkušenostech známých v okolí, to nejsou jenom moje splíny.
Ideální by samozřejmě bylo žádná registrace a pouze okresní veterinář by si objížděl vesnice, věděl kde co kdo má, měl by přirozenou autoritu a radil by lidem co a jak. Jenže to je samozřejmě pohádka, úředník veterinář jezdí většinou akorát prudit s evidencí, nebo chodí jebat sedláky s 5ti bejkama že nemají kafilerní box atd. Včelám ani jiným zvířatům samozřejmě nerozumí.
No a co se týče krádeží tak to se opravdu děje, musím zaklepat že mě to ještě nepotkalo, každopádně např. stanoviště v lese si cením na min na 50000 a samozřejmě že kdyby mi to někdo vyfouk a nechal tam ty peníze, tak by mě to vůbec ale vůbec neuspokojilo. Je to z dohledu od silnice, vede tam hodně špatná cesta která je normálním autem špatně sjízdná po který nemá důvod nikdo jezdit kromě občasných místních se psem. No a teď si představ že to bude někdo na úřadě každýmu včelaři a nebo třeba někomu kdo nemá vůbec včely ale přišel se "zaregistrovat" ukazovat na mapě. Mimochodem voni ty včely kradou i včelaři mezi sebou. Je potřeba si uvědomit že včelař není jen ten hodný děda v klobouku co voní propolisem, ale míra deprivace v řadách včelařů bude tak nějak shodná s mírou deprivace ve celkové společnosti - jinými slovy mezi včelaři jich bude i pár zlých.

VaT
Příspěvky: 192
Registrován: 04 dub 2017 14:29
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Třetí krok - oficiální evidence

Příspěvek: # 3420Příspěvek VaT
21 pro 2017 09:44

PS: Kamarádské včelaře kteří ti nutí povinný odběr přes spolek je potřeba kamarádsky odmítnou, pak uvidíš jestli to ještě pořád budou kamarádi...

Honza Váňa
Příspěvky: 46
Registrován: 29 lis 2017 14:46
včelařím od: 05 dub 2018
oslovení: Tykat

Re: Třetí krok - oficiální evidence

Příspěvek: # 3421Příspěvek Honza Váňa
21 pro 2017 11:58

VaT píše: 21 pro 2017 09:40 Je potřeba si uvědomit že včelař není jen ten hodný děda v klobouku co voní propolisem, ale míra deprivace v řadách včelařů bude tak nějak shodná s mírou deprivace ve celkové společnosti - jinými slovy mezi včelaři jich bude i pár zlých.
a zase končíme u morálky a etiky. Jako vždy. :?
VaT píše: 21 pro 2017 09:40 Kamarádské včelaře kteří ti nutí povinný odběr přes spolek je potřeba kamarádsky odmítnou, pak uvidíš jestli to ještě pořád budou kamarádi...
Spíš "plakali, že musí", než by mi něco tlačili. :) Že "bio" včelaření ponechané na přírodě bez léčiv se u města v tlaku okolních včelařů moc nedá. atp.
Plán je začít jaro 2018 na Langstroth

říká se tomu čtení . Tak lidé nahrávají nový software do svých mozků.

Jan Petrik
Příspěvky: 28
Registrován: 05 srp 2017 07:51
včelařím od: 10 črc 2013
oslovení: Tykat

Re: Třetí krok - oficiální evidence

Příspěvek: # 3422Příspěvek Jan Petrik
21 pro 2017 17:58

nechat bez léčení a hrát si na bio je taky dost nešťastné. ale jde plnit veterinární nařízení a přitom do včel necpat tak moc jedů. oni někteří ti "se spolku" jakože nadávají, ale stejně nic jiného nedělají a dál si vylepují známky do spolkové legitimace. jestli jsi si včelaření na základě literatury nebo jiných informací nějak idealizoval, tak jak se u nás říká - z hrušky důle. včelaři sů stejný vzorek obyvatelstva jak jiné zájmové spolky a organizace. jinak nejde jinak než souhlasit s VaTem

Honza Váňa
Příspěvky: 46
Registrován: 29 lis 2017 14:46
včelařím od: 05 dub 2018
oslovení: Tykat

Re: Třetí krok - oficiální evidence

Příspěvek: # 3586Příspěvek Honza Váňa
16 bře 2018 09:38

Ve světle aktuálních událostí kolem LPISu je informace od místního úředníka možná považovat za bezcennou. Věděl jen o 2 z 15 okolních stanovišť :D
Plán je začít jaro 2018 na Langstroth

říká se tomu čtení . Tak lidé nahrávají nový software do svých mozků.

Odpovědět

Zpět na „Začátečnické dotazy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti