Druhý krok - rezervovat oddělek

Sem směřujte dotazy , pokud jste začátečníci , nebo zájemci o chov
Honza Váňa
Příspěvky: 46
Registrován: 29 lis 2017 14:46
včelařím od: 05 dub 2018
oslovení: Tykat

Re: Druhý krok - rezervovat oddělek

Příspěvek: # 2282Příspěvek Honza Váňa
02 pro 2017 19:12

Jan píše: 02 pro 2017 18:48 A bacha, Vysočany jsou nedaleko u Kyjí a vlastně i Běchovic a tam byl mor včelího plodu , takže taky může být problém, že to veterina může utnout v samém začátku včelaření..
Bechovice 8km, Kyje 3km. Řekněme jsem na hranici doletu z Kyjí.

Uff, denní krmení si úplně nedovedu představit.

Plán zatím je v 2018 získat včelstvo (2) a pomocí mu se rozvinout v úspěšném přezimování do 2019. Praha má výhodu v lehce vyšší teplotě a tedy asi i snazšímu přezimování. Střecha zase ochranu před přízemními mrazy, vlhkostí. Jde z ní sice málo ale aspoň nějaké teplo z domu. Máme málo sněhu, netřeba být vysoko nad povrchem. Střecha hřeje, sníh rychle mizí z pod úlu.

S termínem se samozřejmě přizpůsobím, abych nevzal sílu na jaře ale zase nezískal oddělek pozdě.
Zatím jsem jen teoretický student, ale už jsem leccos četl. A trochu jsem zde na fóru čekal spíše komunitu než konkurující si řemeslníky.
Plán je začít jaro 2018 na Langstroth

říká se tomu čtení . Tak lidé nahrávají nový software do svých mozků.

Honza Váňa
Příspěvky: 46
Registrován: 29 lis 2017 14:46
včelařím od: 05 dub 2018
oslovení: Tykat

Re: Druhý krok - rezervovat oddělek

Příspěvek: # 2283Příspěvek Honza Váňa
02 pro 2017 19:17

Jan píše: 02 pro 2017 19:04 Mlha, jestli se ozve - má tyto
http://www.vcelynastrese.cz/ stránky plné informací. Počítej, že stejně první 2-? let se to bude chtít rojit, než se to buď naučíš, nebo včely zahynou, mají dost nepřátel, nemocí a není snadné se je naučit léčit/udržet zdravé (ale ne nemožné).
Pak je taky důležitý proč mít včely - med, samotné včelaření , pyl, propolis ?
S Mlha jsem v kontaktu, určitě se sejdeme.

Proč mít včely je správná otázka. Med, boj proti místním alergiím, soužití s přírodou.
Plán je začít jaro 2018 na Langstroth

říká se tomu čtení . Tak lidé nahrávají nový software do svých mozků.

Honza Váňa
Příspěvky: 46
Registrován: 29 lis 2017 14:46
včelařím od: 05 dub 2018
oslovení: Tykat

Re: Druhý krok - rezervovat oddělek

Příspěvek: # 2284Příspěvek Honza Váňa
02 pro 2017 19:24

Jan píše: 02 pro 2017 19:04 Vždyť to píšu. Podle vyzimování jsem ochoten pomoct.
Super, rád zůstanu v kontaktu. Díky.
Plán je začít jaro 2018 na Langstroth

říká se tomu čtení . Tak lidé nahrávají nový software do svých mozků.

Jan Petrik
Příspěvky: 28
Registrován: 05 srp 2017 07:51
včelařím od: 10 črc 2013
oslovení: Tykat

Re: Druhý krok - rezervovat oddělek

Příspěvek: # 2285Příspěvek Jan Petrik
03 pro 2017 08:54

2 oddělky jsou na začátek málo

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Druhý krok - rezervovat oddělek

Příspěvek: # 2286Příspěvek Jan
03 pro 2017 09:20

Honza Váňa píše: 02 pro 2017 19:12 A trochu jsem zde na fóru čekal spíše komunitu než konkurující si řemeslníky.
No ono včelaři jsou už sami od sebe zvláštní sorta lidí a neumím si představit, že třeba na fóru o automobilech BMW by mi někdo hned chtěl dát nějaký X1 s malým nájezdem a ještě mi ho přivést. Něco jiného jsou holubáři, ty postupně vymírají, u včelařů , alespoň já vidím naopak trend, že se brečí , jak nejsou, ale ve skutečnosti je možná včelařů málo, ale včelstev tolik, že se leckde neuživí. Nemluvě o změnách klimatu, teda co já vím zrovna Vysočany - pokud to vezmu kolem ČKD no tak tam je ten svah na Prosek, dříve tam byly zahrádkářské kolonie, takže budou nějaký třešně ,kaštany, akát ,pampelišky no a pak už taky možná nic. Nepravidelně medovice. Ale možná se pletu a taky každý rok je jiný. A podle toho bude potřeba vybudovat technologii. Tím, že začínáš nejsi zatížený předsudky někoho jiného.
Takže klidně v rámci technologie můžeš používat izolátory ve snůšce, 4 matečné včelaření po vzoru p. Milenina ........
O tom si myslím, že může být ta komunita , ne v darech na potkání , ale v radách zdarma. No , ale když si učitel....
Nejdůležitější bude zvládnout zdravotní stav.
A ještě k té ceně oddělku, pokud se vystrojí mezistěnama, je to peníz navíc, ale rychleji to vystavěj, pokud ne, trvá to dýl, ale je jistota čistoty vosku. A cena mezistěn je skoro závratná.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Druhý krok - rezervovat oddělek

Příspěvek: # 2288Příspěvek Jan
03 pro 2017 10:16

Jan Petrik píše: 03 pro 2017 08:54 2 oddělky jsou na začátek málo
Začínal jsem z jedním , pochopiteně ideál je aspoň 5.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Druhý krok - rezervovat oddělek

Příspěvek: # 2289Příspěvek Jan
03 pro 2017 10:19

Honza Váňa píše: 02 pro 2017 19:12
Uff, denní krmení si úplně nedovedu představit.
Je to o velikosti krmítka a kvalitě (hustotě) roztoku cukru. Prostě aby to nezkvasilo. A pokud berou, je potřeba krmit - a dodávat rámky , s mezistěnou či bez.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Honza Váňa
Příspěvky: 46
Registrován: 29 lis 2017 14:46
včelařím od: 05 dub 2018
oslovení: Tykat

Re: Druhý krok - rezervovat oddělek

Příspěvek: # 2290Příspěvek Honza Váňa
03 pro 2017 13:02

Jan píše: 03 pro 2017 09:20 Vysočany - pokud to vezmu kolem ČKD no tak tam je ten svah na Prosek, dříve tam byly zahrádkářské kolonie, takže budou nějaký třešně ,kaštany, akát ,pampelišky no a pak už taky možná nic. Nepravidelně medovice. Ale možná se pletu a taky každý rok je jiný. A podle toho bude potřeba vybudovat technologii. Tím, že začínáš nejsi zatížený předsudky někoho jiného.
Takže klidně v rámci technologie můžeš používat izolátory ve snůšce, 4 matečné včelaření po vzoru p. Milenina ........
O tom si myslím, že může být ta komunita , ne v darech na potkání , ale v radách zdarma. No , ale když si učitel....
Nejdůležitější bude zvládnout zdravotní stav.
A ještě k té ceně oddělku, pokud se vystrojí mezistěnama, je to peníz navíc, ale rychleji to vystavěj, pokud ne, trvá to dýl, ale je jistota čistoty vosku. A cena mezistěn je skoro závratná.
Screenshot_20171203-123614_01.jpg
Tohle je okolí 6x6km

Ono se tu dost staví, přibývá stromů různých druhů, rostou nové parky. Doufám, že to bude dostatečný zdroj.

To, že oddělek něco stojí, je s ním práce jsem už pochopil. Jsem rád, za Vaši pomoc radami a nabídky oddělku, když budou. Za to patří dík. Některé mé otázky asi budou naivní i v budoucnu. Jako ok každého nováčka. Snad se mnou budete mít trpělivost. :oops: Už se těším na další téma s podobně naivním dotazem.
Plán je začít jaro 2018 na Langstroth

říká se tomu čtení . Tak lidé nahrávají nový software do svých mozků.

Uživatelský avatar
Mlha
Příspěvky: 378
Registrován: 22 srp 2014 09:57
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Druhý krok - rezervovat oddělek

Příspěvek: # 2295Příspěvek Mlha
04 pro 2017 14:17

Zdravím, s panem Váňou jsem již v kontaktu (zatím jenom) přes email. Bohužel předvánoční čas je poněkud hektický.
Jen shrnu, že jsem upozornil na náš spolek:
http://www.vcelarivpraze.cz/
scházíme se každou první středu v měsíci, naše setkání nejsou omezeny jen na členy spolku, scházíme se i s ostatními spolky (nejen) z Prahy ale i se zájemci o včelaření (bohužel situace se vyvíjí tak, že tuto středu asi vynechám).
Dále doporučuji účast na PVS:
http://www.psnv.cz/pvs/
14/12/2017 přednáší velmi známý odborník středoškolský pedagog pan Jan Jindra (jeho stránky jsou zde.) tuto přednášku mohu jen doporučit.
Jan píše: 03 pro 2017 10:16 Začínal jsem z jedním, pochopiteně ideál je aspoň 5.
Podle mě je ve městě optimum max. 4 úly na jednom stanovišti, když jsem měl 6 úlů již to začalo ostatní otravovat a začali se ptát kolik že těch včel tam mám. Doporučuji tedy začít spíše s menším množstvím (max. 2 úly) pokud jich budete mít hned od začátku 5 a více, může se také stát že první co se stane, tak naštvete všechny sousedy a budete nucen včelaření nedobrovolně ukončit. Doporučuji začít spíše s málem (klidně s jedním úlem) a s přibývajícími zkušenostmi pomalu přidávat. Říká se, že je dobré mít úly minimálně dva, aby člověk uměl porovnat rozvoj jednotlivých včelstev, ale v době emailů a fór není problém se poptat okolních včelařů jak a kdy rozšiřují.
Také je dobré si rozmyslet celou logistiku, uvědomte si, že na zimu na L2/3 máte včelstvo zůžené na 2-4 nástavky, přes léto je potřeba mít v záloze až 8 nástavků na včelstvo. Spočítejte si tedy kolik je to nástavků a kolik rámků a zvažte kolik se Vám toho vejde do běžné panelákové sklepní kójky.

Honza Váňa
Příspěvky: 46
Registrován: 29 lis 2017 14:46
včelařím od: 05 dub 2018
oslovení: Tykat

Re: Druhý krok - rezervovat oddělek

Příspěvek: # 2321Příspěvek Honza Váňa
11 pro 2017 14:17

Mlha píše: 04 pro 2017 14:17
Podle mě je ve městě optimum max. 4 úly na jednom stanovišti,
Uvidíme, zjišťuji detajly konstrukce a nosnosti střechy. Rád bych rozrostl ideálně na 2 (max 3) plus provozní oddělky kvůli zimování.
Mlha píše: 04 pro 2017 14:17 Také je dobré si rozmyslet celou logistiku, uvědomte si, že na zimu na L2/3 máte včelstvo zůžené na 2-4 nástavky, přes léto je potřeba mít v záloze až 8 nástavků na včelstvo. Spočítejte si tedy kolik je to nástavků a kolik rámků a zvažte kolik se Vám toho vejde do běžné panelákové sklepní kójky.

Mno, to je správná otázka. kam s nimi. Nějak to rozmyšlené mám. Jsou prázdné nástavky a rámky lákadlem pro hmyz, hlodavce a podobnou venkovní havěť? ;) Voní? Smrdí? Po očištění. Buď bych si je dal na zahradu. (pro neznalé komentátory - dopředu píši na zahradu jen prázdné, úly (včely) musí alespoň ze začátku nebýt na očích). Nebo budou muset skončit někde uvnitř domu - no. Sklep je plný i jiného haraburdí.
Plán je začít jaro 2018 na Langstroth

říká se tomu čtení . Tak lidé nahrávají nový software do svých mozků.

Odpovědět

Zpět na „Začátečnické dotazy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti