Krok sedm - chaos v hlavě, nákup dřeva

Sem směřujte dotazy , pokud jste začátečníci , nebo zájemci o chov
Odpovědět
Honza Váňa
Příspěvky: 46
Registrován: 29 lis 2017 14:46
včelařím od: 05 dub 2018
oslovení: Tykat

Krok sedm - chaos v hlavě, nákup dřeva

Příspěvek: # 3656Příspěvek Honza Váňa
14 kvě 2018 22:48

Tak se mi to blíží. Dřevo nakoupeno, po odpolednech si relaxuji povrchovou úpravou. Akademie vesele pokračuje. Celodenní návštěvy včelnic při současném letním počasí jsou cca 3 litry vody denně a nějaká ta svačina k tomu. Už se nebojím jít k úlu z kterékoliv strany bez jakýchkoliv ochranných pomůcek, po otevření úlu a troše zadýmení provést inspekci díla s volnou stavbou, najít matku, kontrolovat plodování.
Viděl jsem krásné oddělky v malých plemenáčích.
Mohl konzultovat, zda jsem si postupy jak na ně zapamatoval a zapsal správně - ne vždy. A proto kontrola zpětnou vazbou a diskuzí.
Řešili jsme spolu s dalšími cca 20 včelaři jejich trable, postupy, případná doporučení úpravy postupů.
Diskutovali zootechniku, léčení, termíny, postupy.

Mám z toho všeho dobrý pocit a těším se, že ze dvou koupených oddělků stihnu udělat své vlastní další oddělky a do zimy půjdu ideálně s 2 + 2 včelstvy.

Včely přijedou cca za 14+ dnů. Jak já se na ně těším.

Obrázek
Plán je začít jaro 2018 na Langstroth

říká se tomu čtení . Tak lidé nahrávají nový software do svých mozků.

VaT
Příspěvky: 192
Registrován: 04 dub 2017 14:29
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Krok sedm - chaos v hlavě, nákup dřeva

Příspěvek: # 3658Příspěvek VaT
15 kvě 2018 08:17

Honzo, to je úplný řemeslný kvas! S tou geometrickou produkcí oddělků držím palce!

Honza Váňa
Příspěvky: 46
Registrován: 29 lis 2017 14:46
včelařím od: 05 dub 2018
oslovení: Tykat

Re: Krok sedm - chaos v hlavě, nákup dřeva

Příspěvek: # 3659Příspěvek Honza Váňa
15 kvě 2018 11:09

jo, do počtu 5. trochu mi to nevychází :D
Plán je začít jaro 2018 na Langstroth

říká se tomu čtení . Tak lidé nahrávají nový software do svých mozků.

VaT
Příspěvky: 192
Registrován: 04 dub 2017 14:29
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Krok sedm - chaos v hlavě, nákup dřeva

Příspěvek: # 3660Příspěvek VaT
15 kvě 2018 11:34

No hele osobně bych se spíš snažil ty oddělky co nejvíc vykrmit, abys je dostal alespoň na 2 nástavky než je ještě oslabovat dalším oddělováním. Jako samozřejmě by to asi šlo, já jsem před pár lety zimoval v plemenáči včely na dvou rámkách - matku si vychovaly někdy v srpnu, dokonce jsem z tohoto včelstva další rok vytočil 10 kg medovice, ale podle mě je lepší začínat na jaře s dvěma včelstvy než se čtyřmi minioddělky.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Krok sedm - chaos v hlavě, nákup dřeva

Příspěvek: # 3662Příspěvek Jan
15 kvě 2018 21:15

Teplo a krmení , ideálně pylovou snůšku v okolí. A je oddělek, co bude teď na 20 rámkách NN Lang, no a pak třeba na 5. To je rozdíl.
Takže ohledně dělení je důležité napsat jaký oddělek. A odvést si ho ideálne navečer, aby tam zůstali létavky a prohlédnout kolem 14.hod. , aby tam bylo něco zásob, hodně pylu , spousta zavíčkovaného , ideálně líhnoucího se plodu a aspoň jeden zakladený, aby bylo vidět, že je matka k něčemu. A do krmení jako prevenci nosemy čaj z pelyňku.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Honza Váňa
Příspěvky: 46
Registrován: 29 lis 2017 14:46
včelařím od: 05 dub 2018
oslovení: Tykat

Re: Krok sedm - chaos v hlavě, nákup dřeva

Příspěvek: # 3680Příspěvek Honza Váňa
04 čer 2018 14:35

VaT píše: 15 kvě 2018 11:34 No hele osobně bych se spíš snažil ty oddělky co nejvíc vykrmit, abys je dostal alespoň na 2 nástavky než je ještě oslabovat dalším oddělováním. Jako samozřejmě by to asi šlo, já jsem před pár lety zimoval v plemenáči včely na dvou rámkách - matku si vychovaly někdy v srpnu, dokonce jsem z tohoto včelstva další rok vytočil 10 kg medovice, ale podle mě je lepší začínat na jaře s dvěma včelstvy než se čtyřmi minioddělky.
Jasný, že oddělek z oddělku bych dělal, teprve až/jestli ho vyženu na dobrou sílu.
Jan píše: 15 kvě 2018 21:15 Teplo a krmení , ideálně pylovou snůšku v okolí. A je oddělek, co bude teď na 20 rámkách NN Lang, no a pak třeba na 5. To je rozdíl.
Takže ohledně dělení je důležité napsat jaký oddělek. A odvést si ho ideálne navečer, aby tam zůstali létavky a prohlédnout kolem 14.hod. , aby tam bylo něco zásob, hodně pylu , spousta zavíčkovaného , ideálně líhnoucího se plodu a aspoň jeden zakladený, aby bylo vidět, že je matka k něčemu. A do krmení jako prevenci nosemy čaj z pelyňku.
JJ, určitě nebudu dělit 10r lang NN. Ale pokud se podaří krmit a sílit aspoň do 2NN, pak bych i rezervní mikrooddělek 3-5r udělal.
Plán je začít jaro 2018 na Langstroth

říká se tomu čtení . Tak lidé nahrávají nový software do svých mozků.

Odpovědět

Zpět na „Začátečnické dotazy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů