Pátý krok - začít se opravdu vzdělávat a sehnat si praxi

Sem směřujte dotazy , pokud jste začátečníci , nebo zájemci o chov
VaT
Příspěvky: 192
Registrován: 04 dub 2017 14:29
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Pátý krok - začít se opravdu vzdělávat a sehnat si praxi

Příspěvek: # 3516Příspěvek VaT
08 úno 2018 16:28

Jo takhle. Hele Honzo mě se zdá že na to jdeš moc vod lesa. Můj názor je, že na takovýhle věci se nejde nijak připravit. To chce prostě nechat se překvapit samotnými včelami, budeš nad nima bezmocně stát a tupě koukat na rámky kde nebudeš lautr nic vědět co se tam děje a budeš nervní, páč tě budou chtít ubodat a všechny načtený a vyšpekulovaný dovednosti ti budou v tu chvíli k ničemu. Pak se budeš v noci převalovat v posteli a myslet na to že si určiět viděl hrboplod a určitě si něco pos... a že jestli se vyrojí i ty druhý tak prostě už žádnej další úl nemáš natož rámky... No a pak časem přijdeš na to co tam u těch beden vlastně dělat sám. Možná teda že když navštívíš nějaký kurz tak tam třeba lescos vysvětlí - já na žádným nikdy nebyl tak nemohu soudit.

Honza Váňa
Příspěvky: 46
Registrován: 29 lis 2017 14:46
včelařím od: 05 dub 2018
oslovení: Tykat

Re: Pátý krok - začít se opravdu vzdělávat a sehnat si praxi

Příspěvek: # 3518Příspěvek Honza Váňa
09 úno 2018 15:39

Vono je to celé složité. Potkávám zatím různé lidi s různými postupy a názory 'proč zrovna takové postupy a určitě ne jiné' a hledám často jejich původ, protože mi často přijdou ve ve smyslu 'vždycky od dob babky kořenářky se to takhle dělalo' a přitom to jde často proti fyzice a logickému uvažování. A pohotovostní přikrmení v tomto období - 2 až 10°C je třeba typický příklad.
Nejmíň logická varianta: přikrmit roztokem do rámového krmítka - to jasně, včely se nechtějí hnout z chomáče u plodu ani na sousední rámek 5cm, ale do studené plastikové vaničky ob rámek a ještě hluboké si rozhodně dojdou. Chachá
Nejlogičtější varianta.: vlažný med nebo roztok přes prosakovací víčko lahve přímo na loučky nad plod. Ideálně je ještě pokapat, aby měly sladkou stopu. Teplou, hned energii. - když jsou stažené a na plodu, tak už ho asi neopustí a hora musí nutně co nejblíže k Mohamedovi, s tím se nedá polemizovat.

A tak podobně. Proto prosím trpělivost, to není žádné zkoušení. Když se s něčím setkám, nějakým postupem, tak se snažím zjistit, jestli je jediný možný, zda existuje jiný, a jakou mají případně technologickou a fyzikální konzistenci a logiku.

Nemám prostě rád, když mi někdo řekne, že něco nejde udělat nebo jde jen jeho jedním způsobem, a já přitom na vlastní oči viděl jiný. A třeba lépe funkční. Jednodušší. Snad jsem pochopitelný.
Plán je začít jaro 2018 na Langstroth

říká se tomu čtení . Tak lidé nahrávají nový software do svých mozků.

Jan Petrik
Příspěvky: 28
Registrován: 05 srp 2017 07:51
včelařím od: 10 črc 2013
oslovení: Tykat

Re: Pátý krok - začít se opravdu vzdělávat a sehnat si praxi

Příspěvek: # 3519Příspěvek Jan Petrik
13 úno 2018 17:53

Děláš si zbytečně starosti, první podmínkou je dobře zakrmit na zimu😋

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Pátý krok - začít se opravdu vzdělávat a sehnat si praxi

Příspěvek: # 3520Příspěvek Jan
14 úno 2018 17:37

S tim co bylo řečeno výše se dá jen souhlasit. Vždycky to nějak dopadne. Dobře , neb špatně. Záleží jen na tom, kdo a z jakýho úhlu to hodnotí. Osobně jsem nikdy na žádným školení nebyl, a teď je už všechno aspoň stokrát popsáno na internetu. Jen tady na tomto fóru je možno najít spoustu informací. Minimálně , až bude problém, dá se poslat fotka a určitě někdo poradí. Při oddělcích bude stačit krmit a rozšiřovat , v případě super oddělku udělat druhý. Pokud budou mít co jíst a prostor, nemělo by se nic pokazit.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Odpovědět

Zpět na „Začátečnické dotazy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti