Čtvrtý krok - rámková míra

Sem směřujte dotazy , pokud jste začátečníci , nebo zájemci o chov
Honza Váňa
Příspěvky: 46
Registrován: 29 lis 2017 14:46
včelařím od: 05 dub 2018
oslovení: Tykat

Čtvrtý krok - rámková míra

Příspěvek: # 3434Příspěvek Honza Váňa
07 led 2018 18:29

WOW, čechy jsou fakt plné různých rámkových měr. Od úplných bizárů, přes každý truhlář vlastní dílo k nějakým standardům.
Našel jsem tři, které mne oslovily a nějak se stále nemohu rozhodnout. Čas se krátí a za chvíli budou truhlářští včelaři zahlceni.

Takže, pro kterou míru se rozhodnout?

Nabízí se vybrat si z Optimal, Lang, 39x(24).

Hnízdo je koule. Nejpřirozenější to 3D tvar. Nejmenší povrch. Nejmenší tepelná ztráta povrchem při maximálním objemu.

Tuhle volbu nejlépe asi drží svou čtvrecovou základnou úl Optimal. Jenže pro tvorbu koule (na jednom rámku) by nástavky musely být skoro 40cm vysoké. Ale tvorba zavěšeného hnízda nahoře v nástavku pod fólií s výškou 2/3 koule pak vede k výšce nástavku 30cm např. Jenže udržet standard by pak znamenalo nástavky 45x45x30 cm s 11 rámky a to moje záda nedají. Nebo mít dvě různá rámkové míry.

Druhá možnost je světový "městský standard" Lang s 2/3 nástavky. Něco pro městská netrénovaná záda. Ale tady je odklon od "koule" dost velký, protože rámek 42x16cm se rozhodně neblíží čtverci. Spíš se mu na hony vzdaluje. Včely se asi naučí bydlet v přerušeném díle, nebo ho možná svisle prostaví, ale... Nezvyšuje to rojovou náladu? Jakože by včely hledaly prostor s "kulově" ideálnějším rámkem.

Nu a třetí možnost je něco mezi. Jít do 39x24 míry. Objemově menší - tedy lehčí - nástavky na čtvercovém půdorysu. S rámkem 0,61x1,00 - 2/3 čtverce/kulového hnízda. Zdá se to být ideál.

Zajímá mne, co si mysíte vy?
Plán je začít jaro 2018 na Langstroth

říká se tomu čtení . Tak lidé nahrávají nový software do svých mozků.

VaT
Příspěvky: 192
Registrován: 04 dub 2017 14:29
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Čtvrtý krok - rámková míra

Příspěvek: # 3435Příspěvek VaT
08 led 2018 10:45

Jedno důležité rčení praví: med nanesou včely třebas i do skříně. Osobně si myslím že u 3 včelstev je to celkem jedno, jakou míru si zvolíš - z hlediska včelaře - protože s takovýmhle objemem můžeš pracovat s jednotlivými rámky. Osobně se nyní chystám dadanty s plodištěm na L4/3 a medníkem na L2/3, zatím sem jen tak ze srandy složil jeden rámek a přejmenoval ho na "rám".

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Čtvrtý krok - rámková míra

Příspěvek: # 3438Příspěvek Jan
08 led 2018 11:02

Používám to , co popsal nademnou VaT. Uvažuju , že část včelstev vrátím na 2/3. Mezi včelaři je rámková míra "tenký led". Osobně se mi 39x24 nelíbí kvůli mezerníkům, které se používají i přes pominutí významu - v zadovácích. A ta výška v oblasti, kde včelařím, je moc vysoká.
Nebo nemam nervy čekat až to nahoře ztvrdne a dole to ještě bude nezralé. Co jsem se dočetl, tak asi nejvhodnější je úzkovysoký rámek,
ale mimo kočovných vozů je to nepraktické. Za mě lang. A bonus navíc je, že pokud kupuju včelstvo na jiné míře, není problém ho bez vyřezávání souše použít.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

VaT
Příspěvky: 192
Registrován: 04 dub 2017 14:29
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Čtvrtý krok - rámková míra

Příspěvek: # 3443Příspěvek VaT
08 led 2018 11:28

Která výška je moc vysoká? Myslels 39x24?

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Čtvrtý krok - rámková míra

Příspěvek: # 3445Příspěvek Jan
08 led 2018 12:36

jo. na plod nízká a na med vysoká . Ale nikomu to nenutím. Zažil jsem, že nahoře řepka kámen a dole to stříkalo. A ty mezerníky chápu, v zadovácích, ale vyrábět a prodávat teď to snad nemá smysl. Viz agresivita včelstev - pokud vytáhnu opatrně hofmana, nikdo si ničeho skoro nevšimne, pokud začnu tahat 39x24 s mezerníkem,
začne se to trhat, mačkat včely a pak stejné včelstvo může být vedeno jako zlé. Ideálně pokud jsou mezerníky různě po stranách.
To už raději ten Alpijský úl , neb úl Udav. Tedy takové malé krabičky s nízkými rámky , bez hofmana i mezerníků. Ale pak jsu to zase věžáky.
U nás byly podobné úly pana Brennera.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Uživatelský avatar
Mlha
Příspěvky: 378
Registrován: 22 srp 2014 09:57
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Čtvrtý krok - rámková míra

Příspěvek: # 3446Příspěvek Mlha
08 led 2018 13:17

Honza Váňa píše: 07 led 2018 18:29 Hnízdo je koule. Nejpřirozenější to 3D tvar. Nejmenší povrch. Nejmenší tepelná ztráta povrchem při maximálním objemu.
I o tom se dá diskutovat, zajímavý názor najdeš např. zde:
http://vcelar.com/clanky/16-langstroth-vs-optimal.html

Pokud člověk v tomto globalizovaném světě začíná, tak je dobré vzít v úvahu, že je dobré nebýt vázán jen na české shopy a vybrat takový systém na který se dají objednat jak úly, tak veškerá bižuterie k nim i v zahraničí. Tedy Adamec a Optimal padají. V prvním případě bohudík (sám Adamec tuto RM bral jako provizorní), v druhém případě bohužel. Ale dosti sentimentu a zpět do reality.
Pokud Tě zajímá moje úvaha najdeš jí zde:
http://www.vcelynastrese.cz/jaknato/langstroth.html

inkognito
Příspěvky: 56
Registrován: 05 dub 2017 10:02
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat
Bydliště: ValMez

Re: Čtvrtý krok - rámková míra

Příspěvek: # 3447Příspěvek inkognito
08 led 2018 19:58

Med nedělají ani rámky, ani úl, ale včely.

S koulí je to opravdu diskutabilní - pravděpodobnější je to ve včelařově hlavě, jak ve skutečnosti. Pan Volejník říká, že spíš než koule je to klobása či jitrnice...

Mezerníky jsou opravdu přežitek - je to pracné a navíc to neustále zavazí. Hofman také není nic moc. Z mého pohledu jsou nejlepší hřebeny - jednodušší a levnější rámky, nemusím nic opatrně vytahovat - jde to kdykoliv odkudkoliv...

Nekonečné polemizování o rámkové míře a úlu je nesmyslná, ryze naše národní úchylka - naprosto nesmyslně se tomu přikládá nejvyšší důležitost; mnohem důležitější je genetika, stanoviště, pastva..., a také perfektně zvládnout zvolený systém. Když se v zahraničí zeptáš na rámkovou míru, tak včelař nechápavě civí, co to vlastně chceme vědět, a když v naléhání neustaneš, tak zajde pro metr, podá ti ho i rámkem a ať si to tedy změříš, když tě to tak zajímá, ale nechápu, na co ti to bude... Několikrát jsem toho byl svědkem.

Každý má své pro a proti - každý má svá pro a proti, žádný není dokonalý, ani langstroth. Ale perfektně zvlánutou zootechnikou se mužeš k ideálu přiblížit i s ktrabicí od banánů...

Ještě se vrátím k panu Volejníkovi - kdo ho nezná, je to starý pán, kolem 80 let, co obhospodařuje něco přes 200 včelstev, kromě točení medu v podstatě sám. Je zastáncen systému Brenner, tedy nečtvercový půdorys - užší nástavek včely lépe obsednou v celé šíří a tlačí med nahoru. Používá RM 39x17, 9 rámků v nástavku, na teplou stavbu, používá hřebeny, tudíž má všechny rámky perfektně zalícované, do plodiště nechodí - včely si ramky nad sebou prostaví přes 5 nástavku a matka tak má k dispozici výšku rámků, jakou asi nemá nikdo. A nic by prý neměnil, snad jen možná by by přidal jeden rámek do nástavku, tedy z devíti na deset...

Kup si tedy to, co se ti líbí od pohledu, dobře se ti drží v rukách a od výrobce, s kterým se dobře domluvíša nebudeš mít strach se k němu vracet...
...potom si najdi pěkné stanoviště, aby tam byl v dosahu přirozený zdroj vody, někdo pod listnatýma stromama, aby na úly na jaře svítilo sluníčko a v létě byly pěkně ve stínu, někde, kde neustále něco květe, kde jsou jívy či jiné vhodné vrby a aby se ti tam líbilo a cítil jsi se tam dobře - doma u chalupy to nemusí být vždy to pravé ořechové...
A pokud nenajdeš místo, které nebude v parném létě ve stínu, pořiď si zateplené úly - to je situace, kdy mají své opodstatnění - ať se trochu rozproudí diskuse ;-)

Honza Váňa
Příspěvky: 46
Registrován: 29 lis 2017 14:46
včelařím od: 05 dub 2018
oslovení: Tykat

Re: Čtvrtý krok - rámková míra

Příspěvek: # 3454Příspěvek Honza Váňa
11 led 2018 07:08

Super, díky za vaše názory a postřehy. Jsem v podstatě od začátku rozhodnutý pro Lang 2/3, ale jak jsem psal dříve. Sepisuji si zde svoje myšlenky a postup a nechávám si ho komentovat a revidovat. Třeba to i pomůže nejakému dalšímu budoucímu začátečníkovi.

inkognito píše: 08 led 2018 19:58 ... A pokud nenajdeš místo, které nebude v parném létě ve stínu, pořiď si zateplené úly - to je situace, kdy mají své opodstatnění - ať se trochu rozproudí diskuse ;-)
No, tohle by asi vydalo na další téma. Budou v Praze na střeše, takže rozhodně ne-ve-stínu. Předpokládám, že zateplené mají být kvůli přehřátí, že? A co je třeba víc odvětrat? hmm?
Plán je začít jaro 2018 na Langstroth

říká se tomu čtení . Tak lidé nahrávají nový software do svých mozků.

inkognito
Příspěvky: 56
Registrován: 05 dub 2017 10:02
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat
Bydliště: ValMez

Re: Čtvrtý krok - rámková míra

Příspěvek: # 3457Příspěvek inkognito
11 led 2018 11:07

Odvětrat - to máš na mysli udělat jim tam průvan? To není dobrý nápad.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Čtvrtý krok - rámková míra

Příspěvek: # 3458Příspěvek Jan
11 led 2018 12:04

Včely vědí co dělat - na střechu je dobrý asi aby měli aspoň někdy stín. Uteplit střechu a dát jim tam třeba kýbl vody s keramzitem , neb jinak zabezpečit, aby se netopily a sem tam ji čistit. Pokud bude snůška, tak se ochlazují pomocí odpařování nektaru. Pokud odvětrání, pužil bych očka (na L2/3 bývají), pokud jim to vadí, tak si je zatmelej.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Odpovědět

Zpět na „Začátečnické dotazy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti