Léčení u nás a v Německu

Odpovědět
vcelka
Příspěvky: 23
Registrován: 21 srp 2014 16:08
včelařím od:
oslovení: Tykat

Léčení u nás a v Německu

Příspěvek: # 387Příspěvek vcelka
27 srp 2014 16:34

Tak jsem tuhle byl nakupovat u našich sousedů v Německu, neb některé pomůcky se tu prostě těžko shánějí, a prodejce mi říkal vcelku zajímavou věc, že prý někteří němečtí včelaři si jezdí pro přípravky proti Varroa přímo do našeho výzkumáku do Dolu. Bohužel jsem s moji Němčinou nepochopil, pro co přesně si tam jezdí, ale popisoval to jako nějakou desku pokládanou na rámky, kde je víc účinných látek a snad i kys. šťavelová, ale přesně to opravdu nevím. Spíš to píšu jako zajímavost, že lidi z ČR jezdí k nim a oni zase k nám.

JKL
Příspěvky: 61
Registrován: 21 srp 2014 16:57
včelařím od: 0- 0-2010
oslovení: Tykat

Re: Léčení u nás a v Německu

Příspěvek: # 390Příspěvek JKL
27 srp 2014 16:46

Že by DOL vymyslel pro pokusníky v Německu Formidolovou desku jen ji napustil 3%KŠ s cukrem jakožto lízátko na zimu pro včely?

Jiří Matl
Příspěvky: 18
Registrován: 22 srp 2014 08:41
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Léčení u nás a v Německu

Příspěvek: # 465Příspěvek Jiří Matl
28 srp 2014 10:38

Ale vždyť přece Veselý, Titěra, Kamler, Peroutka, Sojka, Mandík a další už dávno říkají, že nám celý svět závidí ... ;)
Ostatně i známý Varrox (http://www.biovet.ch/en/Imkerei/varrox-vaporizer.html) se mimo jiná místa vyrábí také u nás, akorát tu holt nemá registraci ... :D
Jiří

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Léčení u nás a v Německu

Příspěvek: # 519Příspěvek KaJi
28 srp 2014 18:48

Pokud si jezdí do CR pro něco na co asi nemají předpis od veterináře tak to nemůže být Gabon. Takže zbývá Formidol 40.

Asi je pro ně levný. Nebo se to u nich už nevyrábí.

vcelka
Příspěvky: 23
Registrován: 21 srp 2014 16:08
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Léčení u nás a v Německu

Příspěvek: # 1031Příspěvek vcelka
24 říj 2014 13:01

Tak se tuhle u nás dělal první aerosol a už předem někteří kolegové zjistili, že mají některé nebo všechny úly bez včel. Jedou klasickou povolenou metodu, tzn. celý rok spoléhají na tři amitrazy na podzim. Teď se všichni diví, jsem zvědavý na schůzi, na co to pak svedou. Už jen to, že to tam zas foukali, když všechny včely byly venku z úlu, protože bylo 15 nad nulou, je na přes dr.ku. Takže si ten amitraz akorát zničíme a pokud bude někdy opravdu nutný, tak už nebude fungovat. Já zatím letos jedu podle kolegů v Německu (KM dlouhodobým odpařovačem) a zatím to vypadá dobře. Možná mě ještě čeká 85% KM, ale pokud ano, tak jen u pár včelstev.

yaw
Příspěvky: 10
Registrován: 28 srp 2014 09:05
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Léčení u nás a v Německu

Příspěvek: # 1033Příspěvek yaw
28 říj 2014 12:56

To jsem zvědav, kolik ZO/včelařů bude vracet dotaci 1D kvůli tomu, že mu padly včely??? Proboha co dělají všichni ti referenti pro tlumení včelích nákaz a referenti pro chov ZO ČSV. Vždyť to je už trestuhodné takto si vychovát rezistentní roztoče VD. Při letošním teplém podzimu přece ještě nemá cenu dělat fumigaci, natož aerorosol, pokud je v úlech stále plod v různém stupni vývoje. Pokud si chce někdo vykuřovat včelstvo amitrazem, tak by měl počkat až bude bez plodu nebo je-li tam už minimálně plodu, tak ho před vykouřením natřít M-1 AER. Z těch roztočů co jsou nyní na plodu a přežijou ukrytí v buňce fumigaci vznikají totiž rezistentní roztoči, v budoucnu odolní vůči léčivům. Ti přihlouplí včelaři, kterým někdo ještě přihlouplejší bez vyhodnocení aktuálního stavu včelstva poradil, že už se teď musí fumigovat tak vůbec nechápe jak bojovat proti Varroáze a měl by se o to už konečně začít zajímat. Jinak budem brzo všichni překvapeni, že máme prázdné úly.
1975 -39x24, od 2012 jen L2/3, 10x, 220 m.n.m.,

vcelka
Příspěvky: 23
Registrován: 21 srp 2014 16:08
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Léčení u nás a v Německu

Příspěvek: # 1034Příspěvek vcelka
29 říj 2014 15:32

Tak nějak, kvůli tomu jsem je k sobě už víckrát nepustil. Podporovat rezistenci a ještě si zaneřádit dílo. Naštěstí jsou hoši rozumní a šlo se dohodnout. Uvidíme, komu dá čas za pravdu.

vcelka
Příspěvky: 23
Registrován: 21 srp 2014 16:08
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Léčení u nás a v Německu

Příspěvek: # 1088Příspěvek vcelka
24 lis 2014 14:36

Takže letošní odpařování KM skončeno před týdnem (85%KM u vybraných vč.). Prozatímní spady u všech vč. jsou teď v listopadu 0-0,5 za den, což dle návodu toho odpařovače je naprosto ok. Jeden letošní malý roj jsem zatím neléčil ani KM a teď má spad 1 denně a narůstá. Takže bude asi adept na šťavelku někde v prosinci. Nechtěl jsem je "trápit" KM, spady nebyly velké, ale asi se pak ještě rozplodovaly.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Léčení u nás a v Německu

Příspěvek: # 1097Příspěvek Jan
26 lis 2014 14:24

A jen pro zajímavost, jak jsou na tom včelstva s virózama ?
Nosemu C. to pomáhá redukovat taky , ta KM ?
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

vcelka
Příspěvky: 23
Registrován: 21 srp 2014 16:08
včelařím od:
oslovení: Tykat

Re: Léčení u nás a v Německu

Příspěvek: # 1099Příspěvek vcelka
01 pro 2014 14:27

No to nevím a nedělám si iluze, že mi všechny přežijí, kolem to padá o sto šest. A viry člověk nepozná, snad krom deformovaných křídel a ty jsem viděl na jedné včele v létě (hned pak dostali 65% KM). Nosémozy si můžu vyšetřit mikroskopem, ale nechám to na přírodě. Stejně s tím pak nejde moc udělat.

Odpovědět

Zpět na „Léčení“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti