Kyselina mléčná

Odpovědět
Uživatelský avatar
Alternative 052
Příspěvky: 208
Registrován: 19 bře 2017 09:47
včelařím od: 0- 0-2006
oslovení: Vykat
Kontaktovat uživatele:

Kyselina mléčná

Příspěvek: # 1793Příspěvek Alternative 052
15 kvě 2017 08:52

Používá někdo kyselinu mléčnou? Zajímaly by mě Vaše zkušenosti. Co iniciaci debaty nabídnu ty své.
Mně se velmi osvědčila (15% roztok, postřik). Neškodná a velmi účinná na foretické roztoče, tedy zejména u oddělků, kde těch plástů není tolik (je třeba vyjmout a postříkat každý plást z obou stran, matku schovat pod poklopkou, proč ji taky holku máčet, že ... :-D).
Účinné je to ve chvíli, kdy jsou roztoči většinově na včelách (třeba při metodě Sv. Anna po odebrání zavíčkovaného plodu nebo v období, kdy se v oddělku vylíhl všechen plod, ale nová matka ještě nezačala klást...
Jasně, musí se to trefit, pro mě to znamená všechno si psát a mít schované na včelnici, nespoléhat na to, že si to budu pamatovat ... :-D. Účinnost opravdu vysoká. Třeba v kombinaci se Sv. Annou v oddělcích to funguje výborně.
A zbylé foretické roztoče ve zdrojovém včelstvu (většinou jich tam moc není, jsou na odebraném plodu) je rychlejší trefit třeba Hobrafiltem s KM 65 %, cca 70 ml, třeba opakovaně s dvoudenní pausou (deska se při správném použití odpaří max. za dva dny...
Je ale fakt, že na viry nic z toho nezabírá, což je (bude) asi v současnosti větší problém.
Jiří
Cattus amat piscem, sed non vult tangere flumen.
Po rybce kočič moc touží, však do vody za ní jít nechce.

kurik
Příspěvky: 17
Registrován: 20 bře 2017 08:45
včelařím od: 20 čer 2014
oslovení: Tykat

Re: Kyselina mléčná

Příspěvek: # 1794Příspěvek kurik
15 kvě 2017 09:53

Kyselinu mléčnou používám na oddělky a na smetence. Matku jsem nikdy neřešil a nepozoroval jsem, že by s tím měla nějaký problém. Účinnost výborná.

VaT
Příspěvky: 192
Registrován: 04 dub 2017 14:29
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Kyselina mléčná

Příspěvek: # 1795Příspěvek VaT
15 kvě 2017 10:22

Kde jí kupujete? Letos bych jí možná vyzkoušel na oddělkách. Uměj jí z nějakýho eshopu poslat poštou? Pamatuju si že sem si musel nedavno nechat přivézt KM od kámoše, páč kyseliny obecně přestali eshopy posílat poštou.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Kyselina mléčná

Příspěvek: # 1796Příspěvek KaJi
15 kvě 2017 10:25

No jak jsem zrovna četl na Ifauně, asi mě to taky čeká, až rozeberu ty oddělky na 2/3plast.

Jak moc a čím to kropíš, Jirko?

kurik
Příspěvky: 17
Registrován: 20 bře 2017 08:45
včelařím od: 20 čer 2014
oslovení: Tykat

Re: Kyselina mléčná

Příspěvek: # 1798Příspěvek kurik
15 kvě 2017 11:34

VaT píše: 15 kvě 2017 10:22 Kde jí kupujete? Letos bych jí možná vyzkoušel na oddělkách. Uměj jí z nějakýho eshopu poslat poštou? Pamatuju si že sem si musel nedavno nechat přivézt KM od kámoše, páč kyseliny obecně přestali eshopy posílat poštou.
Kupuji ji ji ve Vinařských potřebách. Jestli to posílají poštou nevím, mám prodejnu v dojezdové vzdálenosti, tak jsem to poštou nikdy nezkoušel.
Co se týká ředění, tak se držím návodu z Nástavky.cz

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Kyselina mléčná

Příspěvek: # 1802Příspěvek Jan
15 kvě 2017 14:54

tušim že tam jsem ji objednával přes internet. Ale zatim nepoužil.
240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

Uživatelský avatar
Alternative 052
Příspěvky: 208
Registrován: 19 bře 2017 09:47
včelařím od: 0- 0-2006
oslovení: Vykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Kyselina mléčná

Příspěvek: # 1807Příspěvek Alternative 052
15 kvě 2017 22:14

Zdravím, kolegové,
KMl by mělo být možné objednat v každé trochu speciální drogerii (to jsou takové ty, co mají něco víc než jen šminky a mejdla ...
Vašku, v Plzni by se určitě nějaká našla. Já ji koupil v Praze v drogerii ve Zlatnické, to je právě taková speciálka. Je fakt, že tam mám určitou protekci (dodávám med ... :-D). Ale kdysi jsem s tím tam přišel a pravil, že to rozšířím mezi kolegy, tak objednali a pak říkali, že fakt pár lidí přišlo. KMl není snad až taková problém jako KM kterou skutečně přestali posílat (nedivím se).
Karle, postřikuju tak akorát, přiměřeně ..., těžko definovat. Normálním rozprašovačem koupeným kdekoli, podle toho, co zrovna mám. Lepší je ten s tlakovacím pístem, je to míň práce, kdo to má furt mačkat ... :-D
Účinnost je fakt skvělá, akorát je třeba to dobře načasovat ...
Kdysi o tom psal Zdeněk Klíma: http://www.psnv.cz/index.php?option=com ... &Itemid=68
Jiří
Cattus amat piscem, sed non vult tangere flumen.
Po rybce kočič moc touží, však do vody za ní jít nechce.

Odpovědět

Zpět na „Léčení“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti