Falšování medu

Odpovědět
Uživatelský avatar
Alternative 052
Příspěvky: 208
Registrován: 19 bře 2017 09:47
včelařím od: 0- 0-2006
oslovení: Vykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Falšování medu

Příspěvek: # 1475Příspěvek Alternative 052
08 dub 2017 14:29

Obávám se, že Číňani jsou dokonce o krok napřed ... :cry:
Pokud jde třeba o umělé dosoušení medu, pak třeba kolega Lstibůrek přednáší o tom, že med by měl být co nejmenší kontakt se vzduchem. Včetně té fáze, kdy med stříká v medometu a stéká po stěnách. Nebo u některých typů vysoušečů, třeba těch, které med různě převracejí ... Nejen že se do něj dostane značné množství vzduchu, ale trpí vlastnosti, které se zjišťují senzorickou analýzou, např. vůni ...
Proč je takový odpor k tomu, aby se kontrolovala i kvalita chovu, hygiena získávání či metody uchovávání či zpracování medu? Když tvrdíme našim zákazníkům, že med je exkluzivní komodita?
Jinak jsem našel jeden přes 2 starý materiál o výsledcích:
http://www.szpi.gov.cz/clanek/aktualni- ... -siti.aspx
Jsou to spíš velkoprodejci.
Tentokrát se to hemží firmou JSG ...
V úvodu je docela srozumitelně vysvětleno, co jednotlivé údaje znamenají.
Jiří
P. S.: a už visí i ty aktuální výsledky:
http://www.szpi.gov.cz/clanek/kvalita-p ... ovana.aspx
O jedné takové akci myslím mluvil MVDr. Pavel Texl letos v lednu na PVS - záznam:
http://www.psnv.cz/index.php?option=com ... &Itemid=68
1. přednáška
Cattus amat piscem, sed non vult tangere flumen.
Po rybce kočič moc touží, však do vody za ní jít nechce.

Jan
Příspěvky: 616
Registrován: 20 srp 2014 14:20
včelařím od: 01 srp 1999
oslovení: Tykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Falšování medu

Příspěvek: # 1477Příspěvek Jan
08 dub 2017 14:55

pokud nebudeme počítatat s možnost kontaminace z okolí tak možné řešení je asi jen :



240 m.n.m. Dadant 448 x 159 , 448 x 326 , 40 včelstev , včelařím od roku 1999
Včely mě naučily, že jediné , na co se u včel mohu spolehnout je to, že se nemohu spolehnout skoro na nic.
Jakmile si včelař myslí , že pochopil své včely , ony se změní.

VaT
Příspěvky: 192
Registrován: 04 dub 2017 14:29
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Falšování medu

Příspěvek: # 1479Příspěvek VaT
09 dub 2017 15:18

U toho amoniak sulfitovýho karamelu by bylo fajn docela vědět jak moc se projevil na barevnosti. Jinak je údaj vo tom že tam je je akorát údaj vo tom že jako všechno nejni ouplně v pořádku (ať už oumyslně nebo neoumyslně). A co se tejče toho informačního dopadu, tak to bych si moc hlavu z toho nedělal, průběžně zjišťuju u svejch kámošů a známejch odezvu na kazy včelpo atd. a asi tak jeden z 10ti o něčem takovym jako slyšel ale rozhodně se o to dál nezajímal - možná se stejkám s ignorantama kdo ví... Jinak jaks zmiňoval Jiří ty kontroly kvality chovu a hygieny atd., tak sem teď v nějakym včelařství zaznamenal takovou droubnou zprávičku že SVS se už dala i na hodnocení ekonomiky chovu, což bude mít např ten důsledek že jako kdo vytočí málo - třeba 10 kilo medu na včelstvo tak bude mít na ouřadě vysvětlovačky... Takže vono se ti to dřív nebo později splní. Akorát nevim jestli to bude jak sis to představoval...

Uživatelský avatar
Alternative 052
Příspěvky: 208
Registrován: 19 bře 2017 09:47
včelařím od: 0- 0-2006
oslovení: Vykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Falšování medu

Příspěvek: # 1480Příspěvek Alternative 052
09 dub 2017 17:57

Václave, já vím jenom tohle: http://www.psnv.cz/index.php?option=com ... &Itemid=68
1. část, už jsem to sem dával výše, to ale byla SVS a posuzovalo se nějak i množství do výkupu, ale jinak o tom nic nevím. Včelařství se ke mně občas dostane přes Ulož to, ale většinou je jen uložím.
Mou zásadou je, že když se budu chtít chlubit nějakou extra kvalitou medu, měl bych to mít podložené nějakým posouzením odborníka. A nestačí jen analýza medu, tu je dobré i posouzení posouzení úrovně chovu, získávání, zpracování, uchovávání etc. Jsou subjekty, které to udělají a věřím, že poctivě.
Ostatně na jinou skupinu, na profíky, jsou zcela jiná měřítka, přesné parametry, schválené provozovny etc. A ještě platí na rozdíl od hobbíků daně ...
No a přesto se najdou profíci, kteří neprošli testem ...
Jestli byl med s karamelem tmavší nebo světlejší, nevidím jako problém. Karamel tam prostě nepatří a byl tam. Možná ve stopovém množství, to ze zprávy není jasné, ale nějak se tam dostal. Ano, zajímavá je otázka, jak se tam dostal, ale obávám se, že to se nedozvíme.
Cením si paní Adamcové za rychlou reakci. Nevidím v ní ale tu část, kdy to zpočátku vysvětlovala tím, že pod svým jménem prodávala med někoho jiného (což je, žel, asi běžná praxe). Tu historku znám jenom z VF, ze zprávy jiného kolegy, jemuž to prý sama napsala. Považuji ji tudíž za neověřenou. Jasně, těžko by se k tomu veřejně hlásila, to by přišla o certifikát ... Teď je ve hře verze se sudy od Kofoly. Upřímně řečeno: mít bio certifikát a uskladňovat med do sudů od Kofoly ... hmmm ...
Od kamaráda bio producenta vím, jak přísné jsou testy a kontroly. A kolika udáním musí ročně čelit, aby se obhájil. Proto byl třeba na Severní jízdu (http://www.psnv.cz/index.php?option=com ... &Itemid=68) pozván zástupce agentury KEZ, která ty certifikace provádí.
Žádné řízené či nařízené kontroly u běžných hobbíků neprosazuju. To by měla být privátní iniciativa producenta. Pokud s kvalitou chce nějak i marketingově pracovat.
A kvalita by se moha pak také pak odrážet v ceně. Což je v tého zemi poněkud problém. A nejen proto, že je tu nízká kupní síla. Dražší Pošumavský biomed pana Pintíře se do sítí chytil už poněkolikáté ... Byť pod různými jmény ...
Někdy mám pocit, že zde panuje ovzduší jakési spiklenecké tajné dohody. Prostě o tom nebudeme mluvit. Co když i na nás to padne ...
Pamatuju si na jednu přednášku o tomto tématu od Doc. Přidala na jednom z podzimních seminářů. Je to už nějaký čas. Ale na program se dostala právě proto, že tyto a podobné praktiky byly veřejným tajemstvím. Jak k tomu pak přijdou ti poctiví?
Jiří
Cattus amat piscem, sed non vult tangere flumen.
Po rybce kočič moc touží, však do vody za ní jít nechce.

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Falšování medu

Příspěvek: # 1481Příspěvek KaJi
09 dub 2017 22:41

Kvalitu potvrzenou autoritou??? Někdo potvrzuje Apple, BMW, Jaguar, Ferrari, Helmans, Pilsner, Budvar, .... , ... kvalitu??????

Pokud mám opravdu kvalitu, tak nepotřebuji Zdeňka Klímu aby mi to potvrdil, a pokud ji nemám, tak sháním stemply a certifikáty.

Uživatelský avatar
Alternative 052
Příspěvky: 208
Registrován: 19 bře 2017 09:47
včelařím od: 0- 0-2006
oslovení: Vykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Falšování medu

Příspěvek: # 1482Příspěvek Alternative 052
10 dub 2017 04:28

Neměl jsem na mysli přímo Zdeňka. Ale: pokud tu kvalitu využívám jako marketingový tah, pak ...
Pokud ne, je to jen na mě. Takže: pokud svůj med deklaruji jako bio ...
Jasně, certifikace může být problém. Ale stejně tak může být problém, že si myslím, že mám kvalitu a ono je tomu jinak ...
Navíc: výše jsem uváděl odkaz na certifikaci Pošumavského biomedu. Samé superlativy ... A pak přišly testy ... :-(
Na Tvou námitku můžu uvést řadu příkladů, kdy i renomovaná značka byla chycena při podvodu. Je fakt, že často se k tomu postaví čelem, omluví se, stáhne šarži, povolá vozy k dodatečným testům ... Nic jiného ostatně nezbývá ... Nebýt kontroly ale, nepřišlo by se možná na to. Běžný producent nemá takové možnosti, aby sám sobě certifikoval kvalitu. Respektuju, že jsou tací, kteří to dovedou, nebo dokonce mají i v popisu práce. Můžu si stokrát namlouvat, že kvalitu mám, ale jsem radši, když mi to řekne i někdo, kdo tomu rozumí a jemuž věřím. Nebo když mi řekne, kde je chyba. Může být zcela neúmyslná.
Jiří
Cattus amat piscem, sed non vult tangere flumen.
Po rybce kočič moc touží, však do vody za ní jít nechce.

inkognito
Příspěvky: 56
Registrován: 05 dub 2017 10:02
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat
Bydliště: ValMez

Re: Falšování medu

Příspěvek: # 1483Příspěvek inkognito
10 dub 2017 06:38

Jiří, a vy těm alternatívním maminkám něco předkládáte anebo to vaše marketingové tvrzení plave jen tak na vodě?

KaJi
Příspěvky: 296
Registrován: 21 srp 2014 12:37
včelařím od: 0- 0-1983
oslovení: Tykat

Re: Falšování medu

Příspěvek: # 1484Příspěvek KaJi
10 dub 2017 08:01

Zdeňka jsem zmínil jako příklad.
Samozřejmě, pokud deklaruji BIO, musím mít certifikát, pokud ISO 9x a další pak taky.
Ale pokud tvrdím, dělám to tak abych to včelám co nejmíň kazil, tak pak musí zákazníkům stačit moje slovo.

Opět upozorňuji, že na jedné straně nadáváme na buzeraci úřadů a na druhé si ji vytváříme!!!!
Je pak jedno, jestli ten "audit" dělá úředník, neziskovka nebo někdo pro zisk.
Každý kdo má peníze tak se předpokládá že je svéprávný. On odpovídá za výběr svého obchodního partnera.

A pokud pak je na vratech napsáno, jako kousek odsud: "Garantujeme že při výrobě našich sýrů byly porušeny všechny směrnice EU" tak mám právo si tam nakoupit. Jsou to moje peníze.

STejně tak od dědy co dojí mléko ve starém chlívku tak jako jeho děda a med vytáčí na starém medometu ve starém včelíne.
Já to nazývám právo svobodné volby.

Uživatelský avatar
Alternative 052
Příspěvky: 208
Registrován: 19 bře 2017 09:47
včelařím od: 0- 0-2006
oslovení: Vykat
Kontaktovat uživatele:

Re: Falšování medu

Příspěvek: # 1487Příspěvek Alternative 052
10 dub 2017 09:27

Tak jo. Svobodná volba je základ, ale musí fungovat rovnovážně: otevřenost a důvěra. Zákazník může věřit producentovi. Proč ne? Co ale pak, když zjistí, že je producentem klamán? Např. že ten avizovaný biomed není ve skutečnosti bio ani není ani z deklarovaného regionu, nýbrž odkudsi z Číny ... Jasně: má možnost se rozhodnout, co dál udělá. Ale na to musí mít tu informaci. A o tom se právě tahle debata vede.
Nedodávám do obchodů. Nemám bio certifikát a mít ho vzhledem k lokalitě ani nemůžu. Tuto informaci dostane zákazník, a to i s tím, že své včely nemám vycvičené tak, aby sbíraly jen tam, kam je pošlu.
Zároveň ukážu provoz, řeknu, že ošetřuju bez použití syntetických akaricidů, a to už 5. sezonu. Neříkám, že mám med bez amitrazu, jak se o tom teď diskutuje jinde. A ukážu výsledek rozboru. Což je samozřejmě jen ukázka, protože na každou šarži rozbor nemám. Což jim taky řeknu. Pak dostanou ochutnat a je na nich, jak dál ... Překládám jim tedy své slovo a svou pověst, přičemž většina lidí mě v regionu dobře zná (což teď myslím na obě strany ... :-D)
K těm alternativním maminkám: proč alternativní? Jinde je tento přístup běžnou praxí. To jenom u nás se alternativy nějak nehoděj do krámu ... ;-)
Jiří
Naposledy upravil(a) Alternative 052 dne 10 dub 2017 09:32, celkem upraveno 3 x.
Cattus amat piscem, sed non vult tangere flumen.
Po rybce kočič moc touží, však do vody za ní jít nechce.

VaT
Příspěvky: 192
Registrován: 04 dub 2017 14:29
včelařím od: 0- 0- 0
oslovení: Tykat

Re: Falšování medu

Příspěvek: # 1488Příspěvek VaT
10 dub 2017 09:29

Alternative 052 píše: 10 dub 2017 04:28 ...Můžu si stokrát namlouvat, že kvalitu mám, ale jsem radši, když mi to řekne i někdo, kdo tomu rozumí a jemuž věřím...
prakticky přesná definice zákazníka...

Odpovědět

Zpět na „Med“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti